Geo-informatie als de basis voor een avontuurloos bestaan? Column acquisiteur gaat het bestuur de strijd aan om de gunst van de adverteerder. Daarnaast zal in zon fors worden geïnvesteerd in het partner programma', aldus het schriftelijke verslag van de penningmeester over 2010. Maar monde ling voegde hij toe dat de eerste maanden van 2011 nog niet meevielen. ('Als elk lid van GeoBusiness NL één advertentie per jaar zou plaatsen waren we er uit!') In het accountantsversiag zag Van Zwol Wijntjes GIN als een 'kleine organisatie zonder winstoogmerk'en die standaardzin kwam dit jaar anders-correct over. De formele concept- notulen komen of staan op de website en op het GIN Congress (met dubbel s!) van 30 november/1 december volgt de tweede ledenvergadering van 2011. Hoewel de lage opkomst in april weer als teken van vertrou wen werd gezien, zou het dan, als vele leden in de buurt zijn, toch anders moeten kunnen! En gezien de situatie wordt voor dit verslag maar afgezien van de auteursbijdrage. Adri den Boer, redacteur Kees de Zeeuw De zomervakantie staat weer voor de deur en dus mag er weer worden nagedacht over waar we dit jaar op vakantie naartoe gaan. Slimme mensen doen dat natuurlijk al rond de kerst of juist last minute, maar bij ons kwam het kriebelgevoel boven met de eerste mooie lentedagen in april. De afweging is een bijzonder proces. Eerste vraag: ver weg, dichterbij of in Nederland (met andere woor den: vliegen, rijden of kans op slecht weer)? Na het maken van een weloverwogen keuze, het wordt rijden dit jaar, komt dan de schoe nendoos met wegenkaarten op tafel. Niets om je voor te schamen, ook niet als moderne geo-informatiekundige. Want daar begint het gevoel van avontuur, kaarten kijken. Met de vinger langs een route, het schatten van afstanden, het interpreteren van landschappen en zoeken naar leuke plekjes op de kaart. Ik ken zelfs mensen, ik zal geen namen noemen, die met kaarten en reisgidsen geheel virtueel een vakantie kunnen beleven. Het wordt Frankijk dit jaar. Voor Frankrijk hebben wij toegang tot een stapel bijzondere kaarten van 30 tot 40 jaar oud. Mijn vader had vroeger namelijk de gewoonte om de gemaakte vakantieroutes op de kaart te tekenen en daar op markante punten commentaar bij te zetten (zoals'mooi uitzichtpunt'of'waardeloze camping'). Van mooie Michelin-kaarten tot de gratis ANWB-kaarten uit de jaren 80, ze zitten er allemaal tussen. Natuurlijk zijn de wegen niet meer actueel, maar de emotionele en nostalgische waarde die is vastgelegd in die kaart is van onschatbare waarde. Perigieux? Het schijnt dat ik daar in 1978 al een keer ben geweest. Tot nu toe niet bepaald een 'generatie Einstein'-verhaal zult u denken ('jij was toch altijd van de innovatie?'). Dankzij onze sector is het in kaartenland namelijk nogal'dope'geworden de laatste jaren. Auto- navigatie, routes tracken en tracen en niet te vergeten 'geo-caching'. Ik weet het, maar ik wil in deze column ook eens appelleren aan de avontuurlijke waarde van zowel de kaart als van geo-informatie. De integratie van geo in een groot aantal apps op mijn mobiel heb ben het leven behoorlijk veranderd. Dichtstbijzijnde restaurants, flappentappers en vrienden zijn eenvoudig te vinden. De hard loop- of mountainbikeroute wordt keurig vastgelegd (inclusief de verbrande calorieën, direct terug te rekenen naar grammen chips of glazen wijn die dit weer compenseren). En als ik in Apeldoorn in de auto stap, weet ik al bij vertrek op de minuut nauwkeurig hoe laat ik in Amsterdam aan ga komen, rekening houdend met de actuele files en mijn rijstijl. Zelfs mijn fototoestel weet tegenwoordig waar ik een foto gemaakt heb. Prachtig, praktisch en al bijna onmisbaar, maar dat het er nou avontuurlijker op wordt.Nu is dat in de dagelijkse praktijk fantastisch, maar tijdens mijn vakantie mag het allemaal wel even anders. Uiteindelijk kom ik via deze weg dan toch weer op het thema 'gebruik van geo-informatie'. Ongemerkt is ons vakgebied in de optimalisatie van ons dagelijks leven geïntegreerd. Een prachtige verworvenheid van het laatste decennium. Daar wil ik niets aan af doen. Maar ook in het avontuurlijke deel van ons bestaan, moet geo-informatie een rol blijven spelen. In ons ontwikkelde landje is'beleving'een belangrijke markt gewor den. Vrijetijdskunde is tegenwoordig een vak, geen hobby. En van oudsher speelt geo-informatie (ofwel kaarten) een belangrijke rol in het avontuurlijk deel van onze belevingen. Laten we die beleving vooral ook als deel van ons vakgebied blijven stimuleren, al was het maar voor mij. Natuurlijk mag het papier best plaats maken voor een tablet of pratende interface, maar keep the geo-soul alive! Ik zie een grote toekomst voor geo-informatie in de belevingsindus trie. Natuurlijk wel even in 5D denken. De eerste 3 D's zijn duidelijk, maar ook'tijd'en'schaal'hebben veel potentie. Ik wil, als ik bejaard ben, geen kanariepiet om naar te kijken, maar een geo-beleving in mijn 3D-bril. Hiermee kan ik dan de route naar Perigieux anno 2011 weer opnieuw beleven, kan ik inzoomen op het stadje en dit ook nog eens vergelijken met 1978 en met het Perigieux van de toekomst. Avontuur voor senioren. Hopelijk is er al iemand bezig dit te ontwikkelen... En hoe het deze zomer bij mij gaat? Gewoon weer met de kaart op schoot in de auto. Heerlijk! Wel een bijzondere situatie bij mij in de auto heren, ik heb namelijk een vrouw die bijzonder goed kaart kan lezen. Kees de Zeeuw, directeur Kadaster International Geo-lnfo 2011-6 5

Geo-Info | 2011 | | pagina 7