Samenvatting Conclusie Taming technology Dwang om steeds de nieuwste technologieën te gebruiken belet realisatie van een geo-informatie-infrastructuur Summary Literatuur Applicatie Applicatie Tijd Plaats Applicatie Technologie Narratief atiker Fig. 6. Het narratieve anker reguleert tussen omgeving en applicaties. In dit artikel wordt betoogd dat toepassing van de nieuwste informatietechnologie geen garantie is voor een succesvoile informatie-infrastructuur. Innovatieve informatietechnologie wordt voorde realisatie van informatie-infrastructuren vaak als onontbeerlijk gezien, maar die informatietechno logie kan dit soort projecten zowel bevorderen als frustreren. Om in de toekomst de juiste techno logische keuzes te kunnen maken wordt op basis van een etnografische analyse van de projecten GBKN, NCGI en Geoloketten een nieuw begrip geïntroduceerd: het narratieve anker. Het is een verhalend concept dat ertoe dwingt de meest passende in plaats van de nieuwste informatietech nologie te kiezen voor de te realiseren informatie infrastructuur. computerbestand) aan een standaard (de basiskaart) te koppelen. De antropologische manier van onder zoek maakt eeuwenoude beroepsoriën taties zichtbaar die met de toegepaste narratieve theorie als storyboards gebruikt zijn voor systematische analyse van de per case gemaakte etnografieën. Omgeving (setting), groepen (spaces) en praktijken (storyboards) blijken goede narratieve concepten om de plaats van technologie in de geo-informatiepraktijk bloot te leggen. Zo komen de denkpatronen in beeld die het narratief anker als ordenend concept blootleggen. Dit narratieve anker The narrative anchor reconciling time, territory and technology in geoinformation infrastructures blijkt een voorwaarde voor een succes volle infrastructuur om tot het delen van geo-informatie te komen. Het dient als spil voor verbindingen met de drie T's van de narrative setting: tijd, territorium en tech nologie. De tegengestelde storyboards if t -kt van Myopia en Utopia raken zo met elkaar verzoend waardoor de realisatie van een geo-informatie-infrastructuur vaart krijgt. Het delen van geo-informatie komt pas van de grond als niet de onderliggende technologie maar een regulerend narratief anker de infrastructuur ordent. Het narratief anker scheidt de toepassingsgebieden van een geo-informatie-infrastructuur van de in te zetten technologie, waardoor al naar gelang de situatie de invoering van nieuwe technologie wordt gestimuleerd of juist wordt afgeremd. In de GBKN-casus leek een dergelijk narratief anker bijna terloops te ontstaan. Nader onderzoek is nodig om te bepalen hoe factoren die betrokken zijn bij het ontstaan van een narratief anker van een infrastructuur te beïnvloeden zijn. De door Dorine Burmanje zo gewenste samenwerking is dus het meest gebaat bij een door een narratief anker getemde technologie. Dat anker zorgt ervoor dat technologie optimaal wordt ingezet om een geo-informatie-infrastructuur te realiseren. In this article it will be argued that Cutting-edge informationtechnology is no solution for a successful information-infrastructure. Innovative information technology is often seen as essential for the establishment of information-infrastruc tures but cutting-edge technology may promote but also harm new informatie-infrastructures. In order to make the right choices the concept of the narrative anchor is introduced, which is derived from ethnographic research of three cases within the Dutch geo-informatior sector.The concept forces information technology to adjust according to demands from the information-infrastructure to be realised. Koerten, Henk, Taming technology. The narrative anchor reconciling time, territory and technology in geo-information infrastructures. 2011. ISBN 978-1-60750-698-0. 12 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 14