SAG EO Onderwijsdag in Marknesse Verslag Het thema 'verbinding'was de paraplu voor deze bijeenkomst in de Noordoostpolder, in het Geomatics Business Park op 10 juni. Verbinding tussen de verschillende onderwijsniveaus en verbinding tussen onderwijs en werkgevers. Drie vragen wilde de organisatie beantwoord krijgen:'Welke ontwikkelingen zijn er in de arbeidsmarkt?' 'Hoe ziet de onderwijsmarkt er uit?'en 'Hoe kunnen we imago en bekendheid van het vakgebied verbeteren?' Als je een zeeman wilt opleiden moet hij naar de zee verlangen Antwoorden hoopte SAGEO te krijgen van TheoThewessen, directeur van Geodan IT van Joop van der Schee, hoogleraar onderwijsgeografie VU Amsterdam en van een forumdiscussie onder leiding van SAGEO's Elise van der Wulp. Natuurlijk was ook een bijdrage ingeroosterd van SAGEO-directeur Hendrik Westerbeek. Theo Thewessen schetste de kijk van Geodan IT. Het vakgebied wordt meer en meer bepaald door het netwerk. We raken 'embedded'. Een illustratie daarvan is het bericht dat de firma Ford de afstelling van auto's gaat laten optimaliseren via Google door het rijgedrag van de chauffeur bij te houden. Daarnaast ziet hij een toekomst voor sensorwebs, hoewel er nog wordt gezocht naar de juiste manier om er wat mee te doen. "Onderwijs, leid ze er voor op!" was zijn oproep. Vervolgens onthulde Theo een bedrijfs geheim van Geodan IT: de drie soorten competenties die het bedrijf nodig heeft om goed werk aan hun klanten te kunnen leveren: inzicht in het primaire proces van de klant; ruimtelijk denken: de informatie uit IT-systemen vertalen naar ruimte en tijd en andersom; ontwikkeien en beheren van geoICT oplossingen en -diensten. Met deze competenties geeft Geodan IT invulling aan het business proces: Kennis Kunde Kassa. Binnen zijn presentatie bood Theo Thewessen ruimte aan twee bijdragen vanuit Geomatics Business Park. Stichtingsdirecteur Gert van der Burg beschreef het geomatica-toepassingsveld Eco Engineering, dat gericht is op het voorspellen van wat er waar gaat gebeuren. Voorbeeld: het verstorende effect van slibstort op de voedselvondst van de Grote Stern. Naar zijn mening is er voor dit werkte weinig deskundig personeel beschikbaar. Hiervoor is meer aandacht nodig bij het mbo- en hbo-onderwijs. Rick Ghauharali, commercieel-technisch manager van Ecoflight, liet zien hoe nuttig multispectrale luchtfotografie is voor het voorbereiden van archeologisch veldwerk. Doordat zichtbaar wordt waar de bomen en struiken verdrogen, kunnen bijvoorbeeld oude verkavelingspatronen worden herkend. En dat is dan weer nut tig voor het bepalen van boorlocaties. Theo vatte zijn eigen verhaal en de bijdragen vanuit Geomatics Business Park samen door te stellen dat de sector groter en gedifferentieerder wordt. Er is meer contact met de aanpalende secto ren nodig, met het toepassingsveld van geoICT. Ruimtelijk kunnen denken en de verbinding kunnen maken met het toe passingsveld, daarin zit de meerwaarde. Tenslotte riep hij de opleidingen op om mee te doen aan Model Field Labs, die hij omschreef als een simulatie van een praktijkomgeving ten behoeve van samenwerking en onderzoek. Professor Joop van der Schee, Vrije Universiteit in Amster dam, ging in op EduGIS. Dat is natuurlijk een succesverhaal met nu meer dan 350 kaartlagen gratis beschikbaar. EduGIS richt zich in de eerste plaats op het middelbaar onderwijs en is daarom een goede plek om vervolgopleidingen te promoten. Dat kan Geschiedenis zijn, vanwege de oude kaarten in EduGIS, maar iets met geo ligt toch het meest Het forum (foto: Marco Verschoor, SAGEO). Geo-lnfo 2011-9 13

Geo-Info | 2011 | | pagina 15