Sensorwebs: "Onderwijs, leid ze er voor op! De persoonlijkheid van de sollicitant is nu belangrijker dan de technische kennis Theo Thewessen (foto: Marco Verschoor, SAGEO). voor de hand. De docent moet wel goed geïnformeerd zijn om dat te kunnen sti muleren. Joop merkt dat leerlingen geo wel interessant vin den, maar zich afvra gen wat ze ermee kunnen. Daar ligt een rol voor SAGEO! Tenslotte deed Joop een beroep op de aanwezigen: EduGIS is gratis te gebrui ken, maar instandhouding kost natuurlijk wel geld. Waar zijn de donoren? Hendrik Westerbeek sloot de ochtend af. Hij is drie dagen per week directeur van SAGEO en voor het overige internationaal projectleider bij het Kadaster. Hij schetste hoe in 2008 in De Rode Hoed de noodklok was geluid over het tekort aan instroom op alle onderwijs niveaus, en hoe dat vandaag de dag totaal anders ligt. Met name bij hbo en wo is de instroom aardig toegenomen, in 2010 met enkele tientallen procenten. Alleen TU Delft moest een daling incasse ren. Bij het mbo is er weinig verandering. Het probleem van het moment is dat er minder vacatures zijn, terwijl het voor de werkgevers nog steeds lastig is om geschikte mensen te vinden. De positieve tendens gaat verder worden versterkt door de GO GEO-actie van SAGEO. Hendrik verwacht ook een posi tief resultaat van de VPRO-serie Neder land van boven, die komend najaar gaat lopen, tien afleveringen lang. Een belang- rijk onderdeel van het werk van SAGEO is het bevorderen van de samenwerking tussen onderwijs en arbeidsmarkt. De dit najaar te openen GeoPlaza zal daar voor het contactpunt zijn. Voor dat doel is Hendrik ook zeer geïnteresseerd in EduMapping Job- Mapping, waarover SAGEO op 7 april een workshop in Utrecht hield. De toekomst van SAGEO is voorlopig veiliggesteld, doordat een aantal ministe ries bereid is gevonden om bij te dragen. "We hebben nu Founding Fathers", zei Hendrik daarover. Een andere goede ontwikkeling is dat de organisatie GIS@MBO samen zal gaan met SAGEO. 's Middags leidde Elise van der Wulp een debat tussen de zaal, het forum en tussen forumle den onderling. De discussie cir kelde rond drie onderwerpen: studentenwer ving, de zoek tocht naar medewerkers met de juiste bekwaamheden, en het geo-onderwijs zelf. Pratend over de werving was men het er uiteindelijk wel over eens dat het vooral bij het mbo van groot belang is om de student al vroeg in aanraking te brengen met een interessante prak tijk. Maar toch: "Als je een zeeman wilt opleiden moet hij naar de zee verlangen", aldus Symen Timmermans van ROC Friese Poort. Een aantal werkgevers is er de afgelopen jaren toe overgegaan om zelf dan maar mensen te gaan opleiden. Kadaster heeft dat gedaan, en ook Facto Geo Meetdienst en Geodan IT pakken het zo aan. Daar mee wordt gedeeltelijk in de tekorten aan geo-technici voorzien. René Bruinink van Geodan IT stelde: "Een geo-achter- grond helpt, maar de persoonlijkheid van de sollicitant is nu belangrijker dan de technische kennis. Ze krijgen bij ons een jaar een interne opleiding." Professor Arnold Bregt van Wageningen University leverde de laatste bijdrage. Hij beperkte zich tot het opsommen van mooie uitspraken die hem deze dag waren opgevallen. Daarnaast concludeerde hij, het geheel overziend, dat we er nog niet goed uitkomen. De partijen zijn te verschil lend. Maar aan dat nadeel zit een voordeel: diversiteit. Voorlopig moeten we het volgens Arnold daarvan hebben. Het geo-vakgebied probeert zichzelf te structureren en dat is een proces van lange adem. Frans Rip, redacteur 14 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 16