virslig DHC-donateurs bezochten vakmuseum in Dortmund Vermessungswesen "Dat hadden we op ons werk thuis óók" zo verzuchtte menig donateur van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) op de excursie van 28 juni naar de geodetische afdeling van het stedelijk museum van Dortmund (D) en naar het depot daarvan. Conservator Zacharias Klaasse van het Kadastermuseum zei soms echter 'hébben we ook'. Voordracht 'Schau- und Studiensammlung' Fig. 1. Toegang tot de museumzaal Vermessungs- wesen. Voorzitter Herman Quee vertelde dat émi nence grise Henri Pouls moest afzeggen, zodat men met 27 man was, maar dat de laatstgenoemde zei ooit met Dolf Waale wijn al bij de opening van de permanente tentoonstelling te zijn geweest. (Quee had op de tijdschriftendatabank van DHC op internet in Geodesia 1985-6 het verslag van Pouls daarvan kunnen lezen. Waale wijn zei toen namens de NCG-werkgroep Geschiedenis der Geodesie jaloers te zijn, '...omdat het er vooralsnog niet naar uitziet dat iets dergelijks in ons land tot stand zou kunnen komen'.) Het stedelijke Museum für Kunst und Kulturgeschichte van Dortmund is gevestigd in een fraai Art Decopand van de Stadtsparkasse uit 1924. In de ontvangsthal werd al verwezen naardeVermessungsgeschichte op de vierde etage. In de bij aankomst verkregen museumbrede flyer stond bij een plaatje: 'Grosser Theodoliet. Paris, 19. Jahrhundert'. Jan Stehouwer zag en verkondigde snel dat dat apparaat met kompas op een halve cirkel echter een grafometer was. Ingo van Stillfried van het Vermessungs- und Katasteramt van de stad Dortmund fungeerde als gastheer en beaamde de correctie. Von Stillfried gaf vervolgens in een fraaie ambiance Powerpointpresentaties over de organisatie van geodetisch-historische acti viteiten in Duitsland en het ontstaan van de museumafdeling. De DHC'ers waren gasten van Fachgruppe 5, GeschichtedesVer- messungswesens, van het Verband Deutscher Vermessungsingenieure (VDV) en van de FörderkreisVermessungstechnisches Museum Dortmund. De laatste had bij de oprichting in 1975 als doel een eigen geode tisch museum, maar dat werd dus een afde ling in een groter museum met 130 objecten uit de eigen collectie. Het verband heeft circa 350 leden, veel instrumenten, een bibliotheek van 5000 nummers, evenveel geodetische postzegels, 200 kaarten en een set landmeetkundige affiches. De'Schau- sammlung'is in het museum en de 'Studien- sammlung'voor eigenlijk alleen vakgenoten in een depot daarvan. Uitgeleend wordt aan tijdelijke tentoonstellingen en elke twee jaar reikt men een Eratosthenesprijs (€2500) uit voor het beste stuk vakgeschie denis ('2011 lauft'). Bij instrumenten heeft men de beperking dat deze in Duitsland moeten zijn benut, maar dat geldt weer niet voor de postzegels.Jaarlijks heeft men een stand op de vakbeurs Intergeo en aan de Dortmunder Museumsnacht wordt ook meegedaan met rondleidingen. Een derde druk van het 'Museumshandbuch Teil 2- Vermessungsgeschichte'is recentelijk met steun van VDV en DVW verschenen en vond aftrek bij DHC'ers (303 p„ 600 illus traties, €30). Een tijdtafel bevatte immers ookde 'Hollandischer Kreis'van Dou! Uit de VDV-presentatie bleek dat er in totaal elf vakgroepen zijn en dat nummer 5 onder meer bezoeken organiseerde aan Kern in Aarau, aan Dortmund en in 2012 in Duisburg Mercator herdenkt. Uit een rondvraag kwam dat de Förderkreis objecten krijgt uit nalatenschappen, uit netwerken bij vernieu- Fig. 2. Von Stillfried met 'Kreisteilmachine' van Kern. Geo-lnfo 2011-9 17

Geo-Info | 2011 | | pagina 19