Hoe verleid je studenten om zich in geo-informatie te verdiepen? Elise van der Wulp en Herman Janssen, Projectleiders Stichting Arbeidmarkt geo Naast geospecialisten heeft de arbeidsmarkt behoefte aan afgestudeerden die naast hun eigen domein (vakkennis) ook verstand hebben van geo-informatie en de toepassingen van GIS. Deze starters komen uit aanpalende studierichtingen waar ruimtelijke informatie relevant is, zoals Planologie, Bodem, Water en Atmosfeer, Sociale geografie, Bouwkunde of ICT (en zo zijn er nog wel 10 studierichtingen te noemen). Zij hebben niet, zoals de geospecialisten, een volledige bachelor of masteropleiding gevolgd. Het zijn mensen die binnen hun vakgebied begrijpen hoe je geo-informatie kunt gebruiken. Zij zijn in staat informatie te koppelen aan een locatie, gegevens ruimtelijk te analyseren en relaties zichtbaar te maken. Hoe kunnen we deze studenten uit de aanpalende studies verleiden om zich tijdens hun studie te verdiepen in geo? Een landelijke geo-minor Samen kunnen we meer studenten interesseren in geo Toetsing onder tweedejaars studenten We schetsen hieronder twee wegen die bewandeld kunnen worden. 1. Zorgen dat geo als vak of onderdeel in het curriculum van de aanpalende studie wordt opgenomen. 2. Een keuzevak of specialisatie (minor) ontwikkeien toegankelijk voor alle stu denten, ongeacht hun studierichting. Een korte rondgang langs de aanpalende studierichtingen leert ons dat geo/gisvak- ken vaak ontbreken. Zorgen dat geo als vak of onderdeel in het curriculum wordt opgenomen vergt een lange adem. Curri cula van opleidingen zitten al vol. Er staan meerdere onderwerpen te dringen om een plekte krijgen in het curriculum. Bovendien zijn de studie coördinatoren vaak zelf niet op de hoogte van het belang van geo en GIS in hun domein. Dit vraagt van de geo-specialist of docent een charme offensief om het vak gepositioneerd te krijgen in het curriculum van bijvoorbeeld ICT of Bouwkunde, Volharding en overtui gingskracht zijn hier de benodigde com petenties. Een weg die zeker bewandeld moet worden, echter op korte termijn zullen de resultaten hiervan beperkt zijn. Niettemin kunnen aanbevelingen van gezaghebbende personen uit de arbeids markt een grote bijdrage leveren om studiecoördinatoren van het belang van geo te overtuigen. Ook concrete voorbeel den, gericht op de meerwaarde van het gebruik van geo-informatie in het eigen vakgebied helpen hierbij. De tweede route is sneller en gemakke lijker, echter, de kans op succes is kleiner. Hoe zorgen we ervoor dat studenten geo als keuzevak of specialisatie in de vorm van een minor opnemen in hun pakket? Als ze er niet eerder wat over gehoord of gezien heb ben, waarom zouden ze er dan voor kiezen? Zes universiteiten, Wageningen, Gro ningen, Utrecht, Delft, Enschede (ITC) in hun studie en hun toekomstige werk. De minor duurt een halfjaar en kent de volgende onderdelen: grondslagen geo-informatie en gebruik tools (inwinnen, integratie data, ana lyse, visualisatie); verdieping, keuzevakken; eindopdracht/stage; Het eerste deel wordt centraal gevolgd, bijvoorbeeld in Amsterdam bij de VU, met inzet van docenten van de verschillende universiteiten en gastdocenten. De verdie ping keuzevakken volgt de student bij een of meer van de deelnemende universitei ten. De eindopdracht wordt gevolgd op de universiteit waar de interesse naar uitgaat. Voordat deze minor verder wordt ontwik keld is aan tweedejaars studenten gevraagd of zij hierop zitten te wachten. en Amsterdam (VU) hebben het plan opgevat om een gezamenlijke, landelijke geo-minor te ontwikkelen waarin de meest actuele kennis en ervaring wordt samengebracht. Stichting Arbeidsmarkt geo ondersteunt in de vorm van project leiding, marktonderzoek, marketing en communicatie. Deze academische minor is toegankelijk voor alle studenten die het belang van geo-informatie groot achten Met ongeveer 30 studenten zijn panel discussies gevoerd over het zoekproces naar een minor in het algemeen en de aantrekkelijkheid van een geo-minor. Nagenoeg alle studenten kwamen uit studierichtingen waar geo een relevante rol kan spelen. 20 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 22