TU Delft WAGENINGEN UNIVERSITY Environmental sciences Arbeidsmarkt GEO D Universiteit Utrecht Ja, studenten willen zich in geo verdiepen Docenten en de arbeidsmarkt moeten meer een ambassadeursrol innemen Samenwerking bij marktbewerking is cruciaal VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM Wat leerden we van hen? Studenten die in hun studie geen vak GIS of geo hebben gehad weten nauwelijks wat de toegevoegde waarde van geo binnen hun studie is. Het spreekt hen niet aan. De kans dat deze groep een geo-minor gaat volgen is uiterst klein. Studenten die in hun studie een inlei dend vak over GIS/geo hebben gevold zijn niet altijd positief over het vak. Kritiek ligt vooral in het feit dat het een 'knoppencursus'ArcGis is. De bredere visie op geo en de toepassingen in de praktijk komen minder aan bod. Studenten vrezen datje met kennis van geo of GIS alleen nog maar achter de computer zit. Voor veel studenten is een minor niet verplicht. Een minor is onhandig omdat het inflexibel is. Het past niet in het rooster of sluit niet aan bij de vakken die je al hebt gehad. De plek waar de minor wordt aange boden (faculteit) is van grote invloed op het keuzeproces. Als een faculteit niet aansprekend is voor studenten (bijvoorbeeld de faculteit Lucht en Ruimtevaart voor studenten Technische Bedrijfskunde) is de kans dat men daar op zoek gaat naar een minor uitermate klein. Bovenstaande klinkt weinig hoopgevend. Inpassen in het curriculum is een lange weg, aanbieden als keuzevak of specia lisatie stuit op veel bezwaren. Echter het onderzoek leerde meer. Het hangt dus af van het hoe. We legden studenten de propositie van de landelijke geo-minor voor. Vanuit elk domein was daarin aangegeven wat het belang van geo is in hun studierichting. Met daarbij voorbeelden uit de praktijk. Studenten reageerden verrast. Studenten die al wel kennis hebben van geo (via inleidende vakken) waren verbaasd over het maatschappelijke nut en de veelzij digheid van geo. Het enthousiasme van studenten is na het lezen van de proposi tietekst in de meeste gevallen verhoogd. Ruim de helft van alle respondenten zegt te overwegen een geo-minor te doen als deze ontwikkeld is. We moeten daarom de lat niet te hoog leggen. Studenten die in hun studie geen kennis van geo hebben opgedaan zullen niet kiezen voor geo als keuzevak of speci alisatie. De afstand tot het vakgebied geo is helaas nog veel te groot. De doelgroep voor een minor zijn studenten die al (basis) kennis hebben van geo/GIS. De minor moet aansluiten op het kennisniveau van deze studenten. Echter, dan moeten we wel zorgen dat dit inleidende vak aantrek kelijk is en naar meer smaakt. Minder een knoppencursus, meer een visie op geo en de toepassingen. We moeten op aantrek kelijke wijze met gastsprekers en cases duidelijk maken wat de meerwaarde van geo is in de verschillende vakgebieden. Hierin heeft de arbeidsmarkt een taak. Enkele suggesties van de studenten: toon meer de breedte, de toepassingen en het maatschappelijke belang; maak gebruik van prominente gast sprekers en spraakmakende bedrijven tijdens bestaande contactmomenten 'Iemand van Shell zei dat een bepaalde minor heel waardevol is'; neem cases buiten het vakgebied mee; docenten en de arbeidsmarkt moeten meer een ambassadeursrol innemen. De keuzemogelijkheden voor minoren en specialisaties zijn groot. Geo is vaak onbekend en minder sexy dan een minor ondernemerschap, psychologie of een verdere verdieping in je hoofdstudie. Tijdens colleges inlei dend GIS, aanpalende vakken of projecten moeten studenten worden geïnformeerd over de meerwaarde van geo en een minor. Hulp vanuit de arbeidsmarkt is noodzakelijk. Ambassadeurs uit alle vakgebieden, van gezondheidsweten schappen tot milieu en van bouwkunde tot groene studies zijn nodig om geo te promoten. Zij kunnen aangeven wat de meerwaarde van geo is in de praktijk. Samen met de werkgevers, GIN, de bestaande professionals, kennisinstel lingen en samenwerkingspartners kunnen we meer studenten interesseren in geo. Als een student een beeld heeft over de toegevoegde waarde van geo/GIS voor zijn eigen vak wordt hij of zij vaak enthou siast. Geo-lnfo 2011-9 21

Geo-Info | 2011 | | pagina 23