Moderne aandacht voor kaartkopie uit 1790 Adri den Boer, redacteur en drs. Arjan den Boer, ab-c media Eind 2010 kocht'Bijzondere Collecties'van de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam bij antiquariaat Plantijn in Breda een manuscriptkaart uit 1790. Het is een kopie van een kopie uit 1638 van een kopie uit 1564 van een kaart uit 1563. Het afgebeelde terrein was intussen onherkenbaar veranderd en het doel van de kopie van 1790 vergeten.Toch leidde de kaartverwerving tot een hausse aan moderne aandacht; gedrukt én op internet. Oud-leerling van 'Renswoude' De kopie uit 1638 werd gemaakt door landmeter Floris Jacobs en die uit 1790 door landmeter Jan Sabrier. Leuk is dat de laatste een oud-leerling was van de Fundatie van Renswoude. In 1754 was Maria Duyst, de vrijvrouwe van Rens woude, overleden en zij liet haarvele geld Verdwenen vogelparadijs in vogelvlucht De kaart is van het Zevenhuizense Bos ten noordoosten van Rotterdam. Dit'reiger- bos'stond destijds bekend als een waar vogelparadijs, maar verdween rond 1700 door turfwinning (dus al vóór de laatste kaartkopie). De tekst in de cartouche oftewel een decoratief kadertje op de kaart begint zo: 'De Hofstad van derDuijn, met het Bosch en Reijgerie, en de Landen daar aan behoorende Beginnende wijtte meer en Rotte, en strekkende voords Noord Oost ten Oosten tot aan D'anderZijder van 't Dorp Zeven-huijsen, een tijds toebehoord hebbende Jan Jacob van der Duijn, Heere van Sprangh met zijn broederen.De kaart uit 1790 is een kopie van een kopie uit 1638 van de kopiekaart van landmeter-notaris Jan Potter uit 1564. De laatste was al een kopie van een eerder eigen werk. Tussen schaalstok en passer staat 'Copije 1564 Jan Potter' en dat werd ook steeds weer overgenomen. In de cartouche staat dat het origineel werd gemaakt in 1563. na om begaafde jongelui uitweeshuizen een wetenschappelijke opleiding te geven. Er kwamen luxe gebouwen voor in Den Flaag, Utrecht en Delft. De wees Jan Sabrier, geboren in 1761 en op 23 januari 1787 te Delft als landmeter toegelaten, bracht het ver. In 1809 werd hij aangesteld als landmeter bij 'de verponding) maar in 1810 met velen weer ontslagen. Uiteinde lijk werd hij inspecteur-ingenieur van het heemraadschap Marken Dintel. De kaart is dus een kopie in de tweede graad, maar wat voor een! De ridderhofstad Huis ter Duin staat centraal. Het Zevenhuizense Bos en de bijbehorende landerijen prijken er in de volle glorie van een vogelparadijs op. Bomen, ridderhofstad, huizen en de dorpskerk werden er in mooi vogelvlucht perspectief op afgebeeld. De kaart loopt van de Rotte tot het dorp. Door vervening verdween het bos en alleen de Bos- gracht is nog over. Smullen van eieren en vogels werd verleden tijd, lang voordat deze kopie-kaart werd gemaakt. (De veenplas ter plekke van het bos werd al in 1753 de Eendragtspolder.) Een Goudse biologieleraar schreef een kleine 25 jaar geleden over het bos en noemde de nog resterende gracht toen een 'onaanzienlijke sloot' (Scheygrond \WTfeT...\fèST* Fig. 1. De originele kopie van landmeterjan Sabrier uit 1790. iBijzondere collecties, Universiteit van Amsterdam) 24 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 26