Gedrukte media Weblab Huis ter Duyn Het Zevenhuizense Bos hoorde bij het 33 Huis ter Duyn. een ridderhofstad de sP bewoond werd door de adellijke familie B Van der Duyn Wie het voge!p3radijs - Bj dat direct acliter hei huis begon - wide 9 bezoeken, moest eerst betalen ivj de rentmeester Op de afbeelding uit 1672 vliegt een grote zwerm vogels boven het bos verdween begin 18e eeuw door de vervening ,vr Vt UI Fig. 2. In vogelvlucht op Google Earth. 1986). Inmiddels is de sloot weer goed geaccentueerd. Oude kaarten, afkomstig van buiten de archieven hebben als nadeel dat de context van het doel waarvoor ze werden gemaakt, er niet meer bij zit. Hier is het ook de vraag waarom en voor wie in 1790 zo'n professionele kopie werd gemaakt van een kaart van een verdwenen land schap. Hopelijk komt dat uit een studie aan de Universiteit van Amsterdam nog eens tevoorschijn! Aan kartograaf- beheerder Jan Werner van de Bijzondere Collecties daar zal het niet liggen... Schrijver Kester Freriks had begin 2011 op de achterpagina van NRC Handelsblad een fors artikel over die unieke Zevenhui zense landkaart [Freriks 2011]. De smalle kaart stond paginabreed over zeven kolommen afgebeeld. Freriks citeert over het vogelschudden met Hemelvaartsdag helaas niet uit de genoemde professionele publicatie, maar uit een breder boekje van lokaal amateur-historicus Bram Veerman, Onderaan het artikel in de krant prijkt de bekende prent van het Schollevaarseiland, volgens het onderschrift'de vogelweelde nabij Zevenhuizen'. Het Schollevaarseiland lag ook wel wat nabij Zevenhuizen, maar nog meer nabij Nieuwerkerken dus wel ergens anders dan het Zevenhuizense Bos! Het lag ergens waar nu in Rotterdam-Nes- selande de Laan van Avant-Garde loopt. Scheygrond memoreerde aan het slot van zijn verhaal over de teloorgang van het Zevenhuizense Bos: 'De vogelbevolking is toen, naar wordt aangenomen, verhuisd naar het nabijgelegen Schollevaarseiland.' De publicatie in de landelijke krant leidde tot aandacht in lokale media [Den Boer 2on, Paul 2011]. De beheerder zelf schreef er over in Geografie met als bron voor de historie de publicatie van de bioloog [Werner 2011]. Hij noemde de kaart'een voor de kaartencollectie vrij ongebruike lijk landmeetkundig document'. Het inspireerde ookab-c media uit Utrecht, het webbureau voor musea, archieven en monumenten, om de kaart in detail op Google Earth te zetten, voorzien van informatiepunten en extra beeldmateriaal (weblab.ab-c.nl/vogelvluchtj. Dat bedrijf heeft vaker historische kaarten ge-geore- fereerd, dat wil zeggen goed passend over een actuele kaart of luchtfoto geprojec teerd. Tot nu toe gebruikte men voor de weergave Google Maps, zoals bij www.amersfoortopdekaart.nl/kaarten. Deze keer is Google Earth gebruikt. Het ver schil tussen deze twee verwante produc ten: Maps is plat en Earth is rond, twee dimensionaal versus driedimensionaal. Nu is de oude kaart zelf ook plat, maar het voegt wel wat toe als je er in vogelvlucht overheen kunt vliegen en de kaart kunt kantelen of draaien, aldus de bewerker. In Google Maps is de kaart altijd naar het noorden gericht. Dit geeft bij oude kaarten die een andere oriëntatie hebben soms een ongewenst effect. Een ander verschil is dat Google Maps in elke webbrowser werkt, en Google Earth een programma is datje apart moet downloaden en installeren. Als tussenvorm biedt Google echter ook een plugin voor webbrowsers, waarmee je Google Earth als een vak op je website kunt tonen. Met de bijbehorende api kun je er eigen functies en knoppen aan toevoegen vergelijkbaar met, maar niet gelijk aan, de Google Maps-apj. Geo-lnfo 2011-9 25

Geo-Info | 2011 | | pagina 27