3D-pilotcongres op Kop van Zuid Verslag Op 16 juni 2011 organiseerden Kadaster, Geonovum, NCG en het ministerie van l&M een gratis toegankelijke slotbijeenkomst van hun 30-pilot (een vervolg loopt intussen). De gemeente Rotterdam stelde de evenementenhal van de Cruise Terminal Rotterdam beschikbaar, middenin het pilotgebied. Gemeentewerken Rotterdam lanceerde haar open dataset'Rotterdam 3D'en maakte de uitslag van een prijsvraag bekend. Lancering Rotterdam 3D Wethouder was extra bezuinigen' Al voor de presentmelding werden de ruim 300 bezoekers (de dagvoorzitter: 'ook wat Belgen') geconfronteerd met balies vol stapels Geo-lnfo met een artikel over het 3D-testbed van de pilot [Stoter 2011]. Zelfs de vergaderlocatie stond op de omslag afgebeeld. Vervol gens was er voor hen (naast koffie) een eerste bezoek aan de beurs met meer dan twintig bedrijven en organisaties met informatie over 3D. "Aanbieders van technieken op zoek naar gebruikers met vragen", zo zei Jantien Stoter later. In stand i stonden al finalisten van de prijsvraag 'Rotterdam 3D Open'. Projectleider 3D-Pi!ot Jantien Stoter (TU Delft/Kadaster/Geonovum) vond het in haar welkomstwoord 'erg leuk om er zelf na een jaar werken écht doorheen te lopen'en dat sloeg op het testgebied. Ze memoreerde het zoeken naar prakti sche toepassingen en concludeerde'3D is tastbaarder geworden'. Joris Goos (GW Rotterdam) deed het'hoe, wat en waarom' van het 3D-model Rotterdam uit de doe ken. De lancering was gepland met wet houder Alexandra van Huffelen, maar deze was verhinderd door het coilegebreed moeten bijwonen van een persconferentie over (extra) bezuinigen op de uitgaven. De keus voor open data was toch bestuur lijk gedekt door een al presente handteke ning op een soort poster. In 2007 ontstond Virtueel Rotterdam door het aanbod van AHNi en de grove resolutie daarvan was aanleiding tot een eigen opdracht voor Fig. 2. Joris Goos over 3D Open Data: 'Eén hand tekening staat er al op!' laserscanning tot 30 punten per m2. Bij de keuzes voor Rotterdam 3D viel onder andere op, dat de BAG-geometrie de basis is (en niet de GBK-begrenzingen dat zijn), maar ook dat 'als onze kaart niet objectge- richt was geweest, 3D zo niet had gekund'. De opzet was 'niet 3D visualiseren, maar 3D GIS'en voor wat betreft het Level of Detail (LOD) in het geselecteerde CityGIS LOD2 met wel dakvormen, maar nog geen kozijnen. Deze komen wel visueel voor op de fototextuur uit luchtfoto's, bijvoorbeeld met het vele glas van de Terminal. Geko zen werd voor een terreinhoogte van nul, onder andere vanwege separaat beheer als voordeel. Goos verzweeg ook de nadelen van de keuze niet. Rond een dijk kloppen de perspectieven op dakhoogte Fig. 1.3D Cruise Terminal Rotterdam in LODi met terreinhoogte o (de vooromslagfoto van Geo-lnfo 2011-5 was in LODi). Geo-lnfo 2011-9 27

Geo-Info | 2011 | | pagina 29