3D-Pilot NL Prijsvraag 3D Open Rotterdam Rotterdam 3D: Open Data (applaus) Jantien Stoter gaf vervolgens met haar projectteam (vier werkgroepleiders) een impressie van 'een jaar samenwerken aan 3D-standaard NL Ze kon melden dat er 68 sD-PÜot-partners waren en 300 leden op Linkedln. De werkgroepen werden in mei al in dit blad vermeld. Bij 3D data- aanbod meldde Goos dat er al veel data is in Nederland en Rotterdam. (Het was ook Fig. 4. Beurs met volop sD-plaatjes in 2D.... voor mutatiedetectie van en aan vaste objecten, inclusief'signaleren van illegale dakkapelletjes'. Jantien Stoter concludeerde voor de lunch dat 3D haalbaar was en dat er een lands- dekkende actuele referentiedataset nodig is, zoals BGT en BRT er voor 2D zijn. Ze zag in het afgelopen jaar een evolutie van '3D heeft potentie, maar hoe pak ik het aan?' naar'3D met gerichte ambities. De vraag is dus niet óf, maar hóe en wanneer Neder land 3D er komt. Katja Oostendorp (GW Rotterdam) en Hermann Jager (ROTEB) reikten wel drie prijzen uit. Deelnemers aan de wedstrijd maakten zelf toepassingen van de 3D databestanden. 37 gegadigden kregen gegevens gedownload en 12 daarvan zonden een resultaat in. Een voorselectie leidde tot zes finalisten. Een jury en het publiek deden de rest. De juryprijs (1000 euro) werd gewonnen door het creatieve concept Chococopy van Sjakie Cow: Ambacht Innovatie. In dit concept wordt voorgesteld om een chocolade winkel te beginnen die is uitgerust met 3D chocoprinters. Hier zou het publiek dan willekeurig welk Rotterdams gebouw in chocolade kunnen kopen. Men wil 'Een atelier vrij toegankelijk voor alle burgers en gevoed door alle benodigde data en systemen van gemeentewerken en kadaster.' Het publiek kon een week via 1 Sjakie en de chocoladefabriek (Engelse titel Charlie and the Chocolate Factory) is een bekend kinderboek uit 1964 van de Engelse schrijver Roald Dahl. Fig. 3. Vier werkgroepvoorzitters van 3D-Pilot: Joris Goos, Rik Klooster, Edward Verbree en Marcel Reuvers. niet. Hij voorzag tevens een toekomst met twee varianten: met en zonder ter reinhoogten. Bomen en straatmeubilair, in 2D bijgehouden, mankeren ook nog. Een voorbeeld van een 3D gebruik was juist een ontwerp voor'meer bomen aan de Boompjes', De vraag naar het waarom van Rotterdam 3D wordt beantwoord met 'besparen op ad hoe 3D'. Aan de hand van het nu steeds wijzigende Rotterdam CS werd de behoefte aan 4D gememoreerd. "Het is makkelijk spelen met de stad als je 3D-basisinformatie ter beschikking hebt, zoals bij citymarketing voor de marathon. Volgens mij gemak kelijker dan lopen", aldus Goos. Hij was ervan overtuigd dat het mooie 3D-filmpje had gezorgd voor het binnenhalen van de Grand Départ van de Tour de France 2010. Andere voorbeelden waren dt) potenties van vergroenen van daken (met nog 50% gemeentesubsidie). Dankzij de Hoge school Rotterdam is gewerkt aan Rotter dam 2020 en dankzij het Grafisch Lyceum en het Gemeentearchief aan Rotterdam in 3D voor en tijdens WON. Het publiek bleef toch vragen naar de kosten en baten. "Het gaat niet om verdienen, maar om besparen", zo wist Goos. Voor de 320 km2 Rotterdam vielen de kosten van inwin nen met laserscanning toch zó mee, dat Europees aanbesteden niet vereist was. één van de twee keren die morgen dat een voor mij als gepensioneerd RWS'er erg bekend knooppuntplaatje uit 1995 van het2,sD DTB langskwam...j'Baten liggen soms ver van ons vakgebied' en 'Leer van gebruikers'waren passende slotzinnen van Goos. Bij 3D-standaard NL werden het bestaan van wel tien 3D standaarden en de keus voor het in 2008 door het Open GIS Consortium vastgestelde semantiek- rijke CityGML gepresenteerd, inclusief de schaalniveaus LOD0-LOD4. De werkgroep 3D -testbed kwam dus in dit blad al aan de orde en van Use Cases als vierde en laatste werkgroep zou George Vos- selman (NCG/U Twente) 's middags mooie filmpjes tonen. Naast bijvoorbeeld een 3D Kadaster zou dat ook 3D puntenwolken van de Kop van Zuid betreffen. Deze gaven vergelij kingsresultaten van AHN2 (maart 2008) en Rotterdams laserscannen (november 2008) in drie kleuren weer en inderdaad bleken auto's, schepen, bouwsteigers en bouwkranen zelfs daar tijdelijk te zijn. Vosselman verwachtte er veel van 28 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 30