Prof.dr.ir. G.H. Ligterink In Memoriam (1927-2011) Op 23 juli overleed prof.dr.ir. Gerrit Hendrik Ligterink op 83-jarige leeftijd. Eigenlijk was Gerrit Ligterink een geodeet tegen wil en dank. Op zijn aanvraag voor een studiebeurs werden hem destijds twee opties aangeboden. De eerste was de studie voor wiskunde en natuurkunde in Leiden en de tweede was een beurs voor de nieuwe opleiding voor geode tisch ingenieur in Delft. Hoewel hij graag werktuigbouwkunde was gaan studeren, koos hij noodgedwongen voor geodesie. Zijn enthousiasme voor het vak kwam pas echt tijdens de kaartering van de Bosch plaat op Terschelling, die hij uitvoerde als medewerker van prof. Roelofs. Gerrit begon zijn middelbareschoolop- leiding aan de MULO in Aalten en stapte later over naar de HBS-B in Winterswijk. Na de oorlog werd hij opgetrommeld om zijn militaire diensttijd in Indonesië door te brengen. Kennelijk was dit niet een aange name periode in zijn leven, hij had het er in ieder geval nooit over. Een en ander had tot gevolg dat hij zijn studie in Delft pas in 1950 op 23-jarige leeftijd kon aanvangen. Gerrit behaalde zijn diploma na vijfjaar in 1955 op basis van zijn afstudeerscriptie 'Het stereoscopisch ruimtemodel'. Hij werd medewerker van prof. Roelofs en volgde daarbij Henk Zorn op, die docent werd bij het ITC. Zijn onderwijstaak was het geven van enkele colleges en het leiden van de practica. In 1958 volgde ik het college van Ligterink in de analytische fotogrammetrie, zeg maar de wiskundige achtergrond van het vak. In de zomermaanden volgde het practicum bij het ITC omdat dan de instru menten daar tot onze beschikking ston den. Het onderzoek van Gerrit mondde uit in een promotie. Gefascineerd als hij was door het stereoscopisch zien, had zijn proefschrift hetzelfde onderwerp en zelfs dezelfde titel als zijn afstudeerscriptie. Bij zijn aanstelling als medewerker viel hij als fotogrammeter met zijn neus in de boter. Met het gereedkomen van het ITC- gebouw in 1956 ontstond een uniek geo detisch, of zeg maar, fotogrammetrisch imperium in Delft. Dit bestond niet alleen uit het ITC en de onderafdeling Geodesie maar ook de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en KLM-Aerocarto maak ten daar deel van uit. Een prachtig podium voor zijn wetenschappelijke ontwikkeling. In 1963 besloot hij buitenlandse ervaring op te gaan doen in Zwitserland bij het ingenieursbureau Lugano. In dat jaar werd zijn zoon Jil geboren. Het werk zelf beviel hem niet echt en hij was blij na een jaar terug te kunnen komen op de stoel die prof. Roelofs voor hem had vrijgehouden. Met het emeritaat van prof. Roelofs kwam de leerstoel vacant, waarop Ligterink in 1970 werd benoemd tot lector in de foto grammetrie. Hij aanvaardde deze benoe ming met het geven van een openbare les, getiteld:'Fotogrammetrie en compu ter'. Van de onderafdeling Geodesie kreeg hij er al gauw bestuurlijke taken bij, zoals het decanaat, het beheer over personele en materiële zaken en het voorzitterschap van verschillende benoemingscommissies. Toen in 1980 met een algemene maat regel de lectoren werden benoemd tot hoogleraar, werd ook zijn lectoraat in de fotogrammetrie omgezet in een leerstoel. De verhuizing van het ITC in 1971 uit Delft was het begin van de ontmanteling van het grote geodetische complex aan de Kanaalweg. Door het vertrek van zijn collega's stond Ligterink er opeens alleen voor. Bij de inrichting van het nieuwe geodesiegebouw aan deThijsseweg (1976) kwam een groot bedrag beschikbaar voor een eigen fotogrammetrisch laboratorium. Vrijwel de gehele derde verdieping werd het domein van Gerrit Ligterink. Er was voldoende ruimte voor de opstelling van de grote analoge uitwerkingsinstrumenten van Wild, Kern, Zeiss en Santoni. Voor veel technische ontwikkelingen kwam de snelle analoog-digitaal-omzetting als een overrompeling. Hoewel Ligterink in zijn openbare les bij de aanvang van zijn lectoraat al anticipeerde op de compute risering van zijn vakgebied zal de snelle ontwikkeling van de digitale fotogramme trie ook hem hebben verbaasd, Omdat het budget van de Faculteit Geodesie niet voorzag in een snelle omschakeling, wist hij met behulp van zijn stafleden en studenten toch een overgang te bewerkstelligen naar wat hij noemde de semi-analytische foto grammetrie. Een complicerende factor was dat ook aandacht moest worden besteed aan opkomst van de remote-sensing. In zijn afscheidsrede'Fotogrammetrie goed in vorm'ter gelegenheid van zijn emeritaat in 1992 kon hij toch tevreden terugblikken op de behaalde resultaten. Dat prof. Ligterink ook buiten de eigen faculteit werd gewaardeerd, blijkt wel uit het erelidmaatschap van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, uit het eredoctoraat van de Universiteit van Olsztyn in Polen en uit de koninklijke onderschei ding die hem door de burgemeester van Nootdorp werd uitgereikt. Met Gerrit Ligterink is een goed mens heen gegaan. Hij ligt begraven op het intieme kerkhof bij de dorpskerk in Nootdorp, t Prof.dr.ir. Theo Bogaerts 30 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 32