Informatie Geodetische postzegel Kaart van Zijnen (3x4 m.) Vervanging veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a Kadaster 200 jaar De Finse posterijen hebben in 2010 een set van twee postzegels-in-één uitgegeven ter herinnering aan de geodetische boog van Struve. De basismeting onderaan de zegel is goed bemand! Op een kaartje van Finland is de gemeten driehoeksketting ingetekend. De oranje rondjes geven de Finse plekken aan, waar een vast punt van de graadmeting in ere is hersteld. Aan de linkerzijde van de zegel staan de geografische coördinaten en de namen van deze zes punten opgesomd. De geodetische boog van Struve staat sinds 2005 op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO. Deze boog is in de eerste helft van de i9e eeuw de grondslag geweest voor een nauwkeuriger berekening van de grootte en vorm van de aarde. De geodetische boog van Struve strekt zich over een lengte van 2.800 kilometer uit van Flammerfest in Noor wegen tot aan de monding van de Donau in de Zwarte Zee. Adri den Boer, met dank aan Jan de Kruif voor de tip De Kaart van Zijnen is een van de grootste archiefstukken van Nederland. Flet is een manuscriptkaart uit 1760 die het eigen dom aangeeft van de graaf die destijds in het kasteel van Tilburg woonde. Diederik Zijnen is de kartograaf die de kaart heeft getekend. Van de Kaart van Zijnen waren geen goede reproducties. De kaart lag jaren opgerold in het depot van Regionaal Archief Tilburg en is gedigitaliseerd. Via de website van het archief wordt de kaart digitaal beschikbaar gesteld, ledereen kan de kaart zo bekijken en bestuderen. (...jZaterdag 18 juni 2011 was de'Dag van Zijnen'met een unieke gelegenheid om het origineel van de Kaart van Zijnen te bekijken.Flet boek'EenTilburgse kaart nader bekeken'van Ronald Peeters staat boordevol foto's en beschrijft en illus treert de hele geschiedenis van de kaart, het (vrij korte) leven van Diederik Zijnen, van de kartograaf Daniël Verhoeven en de kasteelheer Gijsbertus Steenbergenis. En er is zeer veel aandacht voor de hele weg die de kaart heeft afgelegd via kas teel naar archief naar restauratieplaatsen enz. De prijs is 14,50. Bron: www.regionaalarchieftilburg.nl De Raad van Bestuur van het Kadaster besloot 11 maart 2011 om over te gaan tot digitale vervanging van archiefbescheiden die niet voor vernietiging in aanmerking komen: veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a. Dit besluit is geplaatst in Staatscourant 4875 van 22 maart 2011. Tot zes weken daarna kon bezwaar worden gemaakt door 'degene wiens belang rechtstreeks bij dit besluit is betrokken'. Er zijn tijdig bezwaren gemaakt door drie individuele personen en twee groepen: de werkgroep Digitale Woonomgeving Ede Centrum (DWEC) en de Studiekring Elistorische Cartografie. Zie www.historischecartografie.nl. (De UKB- werkgroep Kaarten GIS, waarin kaartbe- heerders van Universiteitsbibliotheken en de Koninklijke Bibliotheek vertegenwoor digd zijn, ondersteunt dit bezwaarschrift.) Een ingediend bezwaarschrift van de Stich ting Kadastrale Atlas Gelderland was te laat. In verband met de behandeling van de tijdig ingediende bezwaarschriften werd er op 27 mei 2011 een hoorzitting gehouden. Een verslag daarvan was op de kopijdatum van dit blad nog niet bekend. In een van de bezwaren wordt verwezen naar artikelen in Geo-Info 2009 en 2010. Adri den Boer, redacteur In Nederland werd het Kadaster ingevoerd bij keizerlijk decreet van 21 oktober 1811. Lokaal leidt dat besluit tot historische aandacht, meestal in combinatie met dat over de Burgerlijke Stand. De Oudheids kamer Koudekerk leek de eerste met een expositie tot en met 16 juli: 'De tentoon stelling handelt over de 200 jaar geleden ingevoerde bestuurlijke hervormingen zoals: de Grondwet, het Burgerlijk Wetboek, de Bur gerlijke Stand, de Dienstplicht, het Kadaster, het invoeren van achternamen, huisnum mers en standaardmaten en -gewichten. De Fransen hadden een enorme behoefte om alles te registreren, om zo effectief belasting te kunnen innen.' Bron: www.rijnwoude.nl Geo-Info 2011-9 31 p«Sli

Geo-Info | 2011 | | pagina 33