Houtribdijk Redactioneel Of ik mee wilde doen aan de pubquiz. Het fenomeen is overge waaid uit het Verenigd Koninkrijk. Je drinkt een pilsje of beter nog een glaasje fris - en in de tussentijd test je je kennis op veler lei gebied en ga je de strijd aan met gelijkgestemden. Voor de winnaars wachten leuke prijzen en eeuwige roem. De vraag kwam van een paar oud-collega's. Ik zou een welkome verster king zijn van het team, zo was het idee. De plaatselijke notabelen hadden zich ook opgegeven, dus ik kon het cafébezoek wel verantwoorden. Op naar Nootdorp dus. In Engeland gaat het er fanatiek aan toe, maar in de Dorpsstraat viel dat wel mee. Met honderd vragen ben je al gauw een avond zoet en probeer de boog na een dag werken dan nog maar gespannen te houden. De vragen bleken verdeeld in tien rubrie ken. Met films moetje bij mij niet aankomen, daar zijn anderen voor. Maar geografie moest te doen zijn... Dat viel nog flink tegen. Bij de blinde kaart hadden we Zimbabwe en Azerbeid zjan goed, maar bij Nicaragua werden we gered door onze plek dicht bij het projectiescherm; per abuis was de naam van het land in kleine letters onder de vlag geprojecteerd. En dat Ankara negentig jaar geleden nog Angora heette was me eerlijk gezegd ontgaan. We eindigden in de middenmoot, zeker niet slecht voor zo'n eerste keer. Ronald Bokhove *J| ■b r wiM afgebeeld, terwijl de Afsluitdijk'als vanzelfsprekend'wel gekar teerd wordt terwijl deze toch niet veel breder is. Dat zou kunnen komen omdat er op de Afsluitdijk een autosnelweg ligt en kaarten waarop het hoofdwegennet zijn afgebeeld die Afsluitdijk dus wel moéten weergeven. Iemand anders beweerde dat de Afsluitdijk onze nationale trots weerspiegelt en we graag op de kaart willen pronken met dat mirakel, terwijl de Houtribdijk toch ooit bedoeld was als begrenzing van de nooit tot stand gekomen Markerwaard waar we om die reden niet graag meer aan herinnerd willen worden. Een andere verklaring zou zijn dat we in Nederland geneigd zijn vanuit de Randstad te denken en de Houtribdijk voor de Randstedeling geen enkele functie heeft. Dat zou een fraai staaltje kartografische arrogantie zijn. Voorlopig lijkt het me dat de pubquiz moet doorgaan met die blinde kaarten, want dat is goed voor het omgevingsbewust- zijn. En ik zou de dijk Lelystad - Enkhuizen er ook eens indoen. Zouden ze hiermee in Deventer nu heel anders scoren dan in Nootdorp? Zo niet, dan kan die vermeende Randstedelijke blik zo weer de prullenbak in. Ronald Bokhove, redacteur De ploeg die als laatste eindigde verdedigde zich met het argu ment dat alles op te zoeken is. Daar valt natuurlijk niets tegen in te brengen, maar dan ga je toch niet voor de prijzen en de roem. Je hoort dat wel vaker. Parate kennis zou steeds minder relevant zijn. Snel en doeltreffend kunnen googelen, dat is pas belang rijk. Ook Intermediair wijdde er laatst een artikel aan onder de noemer'We weten steeds minder, maar zijn we ook dommer?' Dat blijkt mee te vallen. We kunnen sneller schakelen dan vroeger, zijn breder maar ook oppervlakkiger geïnformeerd en zijn eerder dan vroeger in staat om een kennisachterstand vlot weg te werken. We doen dus andere dingen met onze hersens dan voorheen. In onze geïndividualiseerde informatiemaatschappij kun je niet- relevante kennis als overbodige ballast beschouwen, maar het probleem is natuurlijk wel datje tevoren niet weet of en wan neer die'ballast'je ooit nog eens van pas komt. In personeelsad vertenties wordt steeds vaker omgevingsbewustzijn gevraagd, maar behoort aan elk bewustzijn ook niet een zekere basiskennis ten grondslag te liggen? Niets is immers complexer en veelzijdi- ger dan 'de omgeving'. Hoeveel mensen weten dat er een dijk ligt tussen Lelystad en Enkhuizen? De lezers van Geo-lnfo vast wel, maar weten hun buren het ook? Op zeer kleinschalige kaarten van Nederland (vanafzeg 1 op 5 miljoen) wordt de waterkering vaak niet Geo-lnfo 2011-9 3

Geo-Info | 2011 | | pagina 5