Vulkaan ingewonnen. Uit deze luchtfoto's wor den verschillende thematische kaarten vervaardigd, die via een viewer worden aangeboden op internet. De bodembewegmg van IJsland „et grootste gedeelte van de hindert de overgang groep besloot een trip te wagen naar het nieuwe referentiesteisel "aar de Eyj1a'la|,aioku"'dl®een Bodembeweging De donderdag begon met een bezoek aan ISGRAF/Loftmyndir. Dit is een bedrijf dat gespecialiseerd is in fotogrammetrie, GIS en kartografie. De luchtfoto's worden met een analoge camera, in eigen beheer, 's Middags werd de Universiteit van IJsland bezocht. Hier kregen we een interessante presentatie over de monitoring van de inmiddels wereldberoemde Eyjaflallajökull vulkaan. Dit monitoren werd gedaan met behulp van GPS. Door in beeld te krijgen hoe de vulkaan zich beweegt voor, tijdens en na de uitbarsting, kan beter worden voorspeld wanneer een volgende uitbar sting zal plaatsvinden. j De vrijdag was vrij in te vullen. kleine 200 kilometer van Reykjavik afligt. Door het slechte weer, het sneeuwde enorm op een bergpas waarover we heen moesten, werd besloten om de tocht te staken en rechtsomkeert te maken. hulpdiensten in Reykjavik met behulp van een GiS-database. In de middag werd een bezoek gebracht aan Registers Iceland. Toevallig lag het kantoor nog geen 200 meter van ons hotel vandaan. De man die ons ontving had zijn master-opleiding bij deTU Delft gehad. Registers Iceland is vergelijk baar met het Nederlandse Kadaster. Het grote verschil met Nederland is dat de eigendomsgrenzen in een groot deel van IJsland niet zo nauwkeurig of zelfs helemaal niet zijn vastgelegd. Dit komt doordat er veel onherbergzame gebieden zijn en omdat IJsland heel dunbevolkt is (drie mensen per vierkante kilometer), 's Avonds werd een bezoek gebracht aan een ijshockeywedstrijd, er was namelijk een wereldkampioenschap voor vrouwenteams en alle teams verble ven in ons hotel... Op woensdag stond een bezoek aan de kustwacht van IJsland op het programma. De hydrografische afdeling is bezig met een kaart van de kust van IJsland, met de vaargeulen en dergelijke. Op dit moment wordt er, vanwege de financiële crisis, niet echt veel informatie ingewonnen. Ook werden we er rondgeleid in het crisiscentrum dat door de kustwacht met andere hulpdiensten wordt gebruikt in rampsituaties. Ongeveer een jaar geleden zat het hier erg vol, nu stonden er alleen veel computers en grote schermen. In de middag werd LMI, de nationale meetdienst, bezocht in Akranes op een klein uurtje rijden van Reykjavik. Hier kre gen we een presentatie over het overgaan van het oude naar het nieuwe referen tiestelsel. Doordat de bodem van IJsland volop in beweging is, brengt dit behoorlijk wat problemen met zich mee. In de avond werd, na lang zoeken een bowlingbaan gevonden, waar door een aantal groepsle den nog een kegeltje werd omgegooid. Zaterdag stond de terugvlucht gepland. Rond vijf uur in de ochtend werden we door een bus bij het hotel opgehaald om om acht uur op te kunnen stijgen. Om 13.00 uur Nederlandse tijd landden we weer op Schiphol, waarmee een einde kwam aan een leuke en leerzame week in IJsland. Voor meer informatie: http://excursieijsland2011.webklik.nl Frans de Vroege Guido Quik [eaa J 6 Geo-lnfo 2011-9

Geo-Info | 2011 | | pagina 8