Verbeter de wereld met gee... Column Jeroen van Winden Laatst heb ik geprobeerd bij Verbeter de Buurt een melding te doen over een verkeerssituatie bij mij in de buurt. Ik woon in een nieuwbouwwijk waar ze na veel klachten van ouders een oversteekplaats voor schoolgaande kinderen hebben gemaakt. De nieuwe zebra ligt voor mijn gevoel en dat van veel andere ouders wel op een gevaarlijk plaats. De zebra is geplaatst in de buurt van een T-splitsing en naast een fietspad. Op de zebra heb ben de voetgangers natuurlijk voorrang, echter op het fietspad naast de zebra hebben de fietsers geen voorrang zoals aan gegeven met haaientanden. Daarnaast ligt de zebra niet in de natuurlijke looproute van de meeste ouders met kinderen, die er daarom toch voor kiezen om een andere oversteekplaats zonder zebra te nemen. Alles bij elkaar geeft dit een onoverzichtelijke en voor kinderen onbegrijpelijke chaos rond half negen in de ochtend en rond drie uur in de middag. Dit leek mij een melding waard. De melding heb ik zo'n halfjaar geleden gedaan. Na een paar keer gevraagd te zijn of de melding was opgelost, waar ik helaas negatief op moest antwoorden, kreeg ik vorige week tot mijn verrassing een e-mail dat de melding was doorgestuurd naar de gemeente Pijnacker-Nootdorp. Helaas ligt de al niet meer zo nieuwe zebra in Den Haag. De gemeente Pijnacker-Nootdorp stuurde mij binnen een dag een e-mail met daarin de terechte opmerking dat het door mij gemelde probleem niet in haar gemeente ligt, en of ik de melding naar de gemeente Den Haag wilde sturen. Dezelfde dag kreeg ik een e-mail van Verbeter de Buurt dat het probleem was opgelost namens de gemeente Pijnacker-Nootdorp. Dat was voor mij het moment om eens con tact te zoeken met de stichting Verbeter de Buurt. De stichting gebruikt een postcodepuntenbestand om te bepalen in welke gemeente de melding ligt. Dit kan fout gaan bij meldingen in de buurt van gemeentegrenzen, zeker als ze zo raar lopen ais tussen de gemeente Den Haag en de Gemeente Pijnacker-Nootdorp. Dit voorbeeld is er voor mij één uit duizenden waaruit blijkt dat ons zo vanzelfsprekende werkveld rond geo-informatie, buiten ons werkveld helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Zoals ik als eens eerder in een column schreef hebben wij grote moeite om de kracht van onze zo waardevolle geo-informatie voor het voetlicht te brengen in de wereld die die kracht nog moet ontdekken. Ze kennen ons eenvoudigweg niet. Ik zie legio voorbeelden waarbinnen organisaties de communicatieafdeling oplossingen zoekt waar de geo-afdeling ze enorm bij kan helpen en toch gebeurt dat niet. Ik kom op App In a Day- of Hack de Overheiddagen waar de ontwikkelaars een kaartje bij één van de IT giganten afnemen en het vinden van iets in de buurt helemaal zelf bouwen. Niet alleen omdat ze dat leuk vinden om te doen, maar vooral omdat ze niet weten dat dit soort functionaliteit gewoon beschikbaar is. Hoe gaan we er nu voor zorgen dat we de stap naar de buiten wereld wel gaan maken vanuit het geowerkveld? Allereerst moe ten we met elkaar het probleem zien. Als we vooral met onszelf bezig blijven moeten we er niet op rekenen dat de buitenwereld ons ziet staan. Als we dit inzien, dan kunnen we allemaal ons eigen steentje bijdragen. Wij, als platformleverancier, zijn bezig dit platform meer in de vorm van webservices met content beschikbaar te stellen. Veel van de buitenkant van ons platform komt in open en vrij beschikbare webservices ter beschikking. Zonder content geen functionaliteit, dus we zijn ook hard bezig om open en niet-open data in wereldwijd beschikbare basiskaar- ten aan te bieden voor gebruik in welke toepassing dan ook. In Nederland zullen de basisregistraties hierin een grote rol spelen. Zie dit als onze bijdrage om geo beter gebruikt te krijgen buiten het geowerkveld. Maar, we kunnen allemaal een rol spelen vanuit onze expertise. Alhoewel ik denk dat de zebra in onze wijk nooit meer verplaatst gaat worden, was dit voor mij een mooie kans om eens te kijken of geo-informatie het proces bij Verbeter de Buurt kan verbete ren. Een Verbeter Verbeter de Buurt dus. Ik ben benieuwd naar de eerste kennismaking. Eens kijken of ik geo daar voor het voetlicht kan brengen. Jeroen van Winden, Chief Technology Officer, Esri Nederland jvanwinden@esri.nl Geo-lnfo 2011-9 7

Geo-Info | 2011 | | pagina 9