GIS Cartography: A Guide to Effective Map Design Boekbespreking Peterson Gretchen N. Peterson/GIS Cartogra phy: A Guide to Effective Map Design'. ISBN 978-1-4200-8213-5 Uitgeverij CRC Press, 227 p.Te besteilen via www.petersongis.com. Voor veel gebruikers van GIS-pakketten is kartografie nog steeds het'mooi maken' van een kaart, iets wat op het allerlaatste moment nog even snel gedaan moet wor den, waarvoor eigenlijk geen tijd en budget is en ook de nodige achtergrondkennis en ervaring soms ontbreekt. Het resultaat is een kaart die weliswaar de gevraagde infor matie weergeeft, maar waaraan nog wel het een en ander aan kan worden verbeterd om tot effectievere communicatie te komen. Dit (Engelstalige) boek, gericht op GlS-karto- grafen, probeert deze situatie te verbeteren door middel van een verzameling tips voor het verbeteren van de kwaliteit van het kartografische eindproduct, met de daarbij behorende achtergrondinformatie. Hierbij ligt de nadruk niet zozeer op de theorie maar juist op de praktijk. Ook is er meer aandacht voor de algehele lay-out van een kaart met randinformatie dan in een 'stan daard' kartografisch naslagwerk. Het boek is niet voor een specifiek software-pakket geschreven, en is ook geen stap-voor-stap handleiding om tot visueel aantrekkelijke kaarten te komen. Het boek is in hardcover uitgevoerd, geheel in kleur gedrukt en voor zien van vele afbeeldingen en voorbeelden. De schrijfstijl is vrij informeel, met de nodige humor, wat prettig leest en het boek erg toegankelijk maakt. De doelgroep voor dit boek bestaat voornamelijk uit GIS-kartografen die worden gevraagd analyses uit te voeren en de resultaten daarvan in kaart te brengen. Het boek gaat er vanuit, dat het grootste deel van deze kaarten in een rapport, in een presentatie, op een website of als poster gepresenteerd zullen worden. Verder wordt verondersteld dat deze GIS-kartografen weinig tot geen creatieve achtergrond hebben, maar wel geïnteresseerd zijn in het verbeteren van de kwaliteit van hun kaarten en daar ook de nodige tijd en moeite in willen steken. Er wordt ook direct duidelijk gemaakt, dat het verbeteren van de kwaliteit vaak extra tijd met zich meebrengt en dat de GIS-kartograaf zelf zal moeten afwegen of dit de moeite waard is en binnen het budget past. Ook worden er tips gegeven voor het overtuigen van een leidinggevende of opdrachtgever van het nut van het besteden van meer tijd aan het ontwerp. Er wordt gesteld, dat het opdoen van inspi ratie een van de eerste stappen is bij het verbeteren van de creatieve vaardigheden, en in het begin van het boek wordt ook een aantal suggesties gedaan voor het vinden van deze inspiratie (zoals het bezoeken van 8 Geo-lnfo 2011-10/11

Geo-Info | 2011 | | pagina 10