De vervaardiging van temporele fS» kartogrammen loo jaar veranderingen in de reistijd per trein in beeld Heeft u zich ooit afgevraagd of het reizen met de trein in Nederland in de afgelopen decennia is versneld? Ik kreeg bij mijn stage op het ITC de opdracht dat na te gaan en de uitkomst te visualiseren door middel van temporele kartogrammen: kaarten waarbij de afstanden proportioneel zijn met de tijdens de reis verstreken tijd. Doel was dus het visualiseren van de verwachte verkorting in de reistijden gedurende de laatste 100 jaar. Landsdekkend kartogram Reistijden uit oude spoorboekjes Transformatie van de stations en de contour Leendert Ramaer. Bachelor Geodesie/Geo Informatica 2011. Begin 1900 was het spoorwegnetwerk nog volop in ontwikkeling in Nederland.Tot in de jaren 30 groeide het aantal nieuwe sta tions en werd het netwerk uitgebreid met honderden kilometers spoor. De trein was in de eerste decennia van de 2oe eeuw het belangrijkste vervoersmiddel om grote afstanden af te leggen. Dat kwam niet alleen door de toegenomen lengte van het spoorwegnetwerk, maar ook omdat het relatief goedkoop was om met de trein te reizen. Reizen met de automobiel was in die tijd een duur alternatief voor de gewone man. Na de Tweede Wereldoorlog verkleinde het spoorwegnetwerk aanzienlijk, maar door onder meer de komst van sneltrei nen in de jaren 60 nam het treinverkeer toe op veel trajecten. Vanaf de jaren 80 hebben zich geen grote veranderingen meer voorgedaan in het spoorwegnet werk. Om een landsdekkend kartogram te kunnen genereren moesten 35 stations worden uitgekozen, die op ongeveer gelijke geografische afstand van elkaar liggen. Het station Enschede is gekozen als het centrale punt in dit netwerk van stations om de verwachte, grote verschil len in reistijd door de jaren heen goed zichtbaar te maken. Omdat knooppunten als Rotterdam Centraal en Den Haag Centraal in 1906 nog niet bestonden zijn ze bij benadering gelijkgesteld aan Rot terdam Hofplein en Den Haag Hollands Spoor. Naast de belangrijke stations in de grote en middelgrote steden zijn afgele gen stations als Roodeschool en Stavoren gekozen. De NS en ProRail bleken onbereikbaar om mogelijke reistijden uit het verleden aan te leveren. De enige mogelijkheid om de reistijden te verkrijgen was om spoorboekjes op te zoeken. Zoektochten in Het Utrechts Archief leverde een buit aan oude spoorboekjes op. Daarin zijn de reistijden per trein om de tien jaar in de periode van 1906 tot 2009 opgezocht en vervolgens verwerkt in een Excelsheet. Om de reistijd vast te stellen werd gekozen voor een reis op een werkdag die rond 8 uur 's ochtends begon. Dat bleek in elk gekozen tijdvak een uitvoerbare reis die op alle trajecten te maken was en die, daarnaast, in de meeste gevallen ook de reis met de kortste reistijd van die dag is. Met variabelen als overstaptijd en vertra ging is geen rekening gehouden. De volgende stap betrof het transforme ren van de voor een bepaald jaar geldige treinreistijden naar posities in een punten- veld. Eerst werden daartoe de coördinaten van de stations in het Rijksdriehoekstelsel bepaald. De richting vanuit Enschede naar een station werd bepaald door de positieve hoek tussen de lijn van Enschede naar dat station en het kaartnoorden af te lezen. De gekozen richting van een station ten opzichte van het centrale punt, in dit geval station Enschede, blijft voor alle tijdstippen hetzelfde. De hemels brede afstand tussen station X en station Enschede in het puntenveld van het tem porele kartogram hangt af van de gekozen datum en de tijdschaal. In het kartogram is die afstand de variabele die het verschil in treinreistijd visualiseert. De verhouding van de hemelsbrede afstand tussen X en Enschede met de reis tijd van X naar Enschede in een bepaald tijdvak definieert een schaal. Bijvoorbeeld: Hemelsbrede afstand Harlingen - Enschede 145 kilometer Reistijd tussen Harlingen - Enschede in 2009 174 minuten Schaal 145:174 0,83 km/min Alle schalen die voor elk station met elk zijn gemeten reistijd in de tijdvak ken zijn te bepalen, worden gemiddeld. Deze gemiddelde schaal wordt gebruikt om de punten in een puntenveld af te beelden. Het puntenveld moet worden gezien als een kaartprojectie met gelijke reis tijden. Punten of in dit geval stations op dezelfde reisduur van het centrum (station Geo-lnfo 2011-10/11 11

Geo-Info | 2011 | | pagina 13