Samenvatting Summary De treinreistijd vanuit station Enschede naar andere treinstations In 1906 De treinreistijd vanuit station Enschede naar andere treinstations in 1946 TIJt Ik 1906 Legenda Treinstation 30 Reistijd in minuten Legenda Treinstation so Reistijd in minuten Fig. 2. De animatie in 1946. Tijdbalk De treinreistijd vanuit station Enschede naar andere treinstations In 2009 Legenda Treinstation 30 Reistijd in minuten Fig. 1. De animatie van de treinreistijd in 1906 (start). Fig. 3. De animatie in 2009 (einde). kunnen worden ontworpen voor de NS. Bij de doorontwikkeling zou onder andere rekening moeten worden gehouden met aspecten als overstaptijd, werkzaamheden en vertraging. De toepassingen zijn te zien op YouTube, 'Animated cartogram showing train travel time in the Netherlands': www.youtube.com/ watch?v=9Ayj-8oeiwo N.B. Tijdens de morfing tussen twee tijdvakken in komen bepaalde stations tij delijk buiten de contour, bijvoorbeeld Den Helder, Roodeschool en Nieuweschans. Contourpunten en stations verspringen in de animatie met dezelfde animatie techniek. Vaak moeten contourpunten een grotere verplaatsing afleggen in de animatietijd van vijf seconden dan dat dichtbijgelegen stations dat moeten doen. De'hogere snelheid'van het contourpunt ten op zichte van de'snelheid'van het sta tion zorgt ervoor dat het station tijdelijk buiten de contour komt. Noot: De auteur dankt Dr Elger Heere voor zijn kritische opmerkingen 100 jaar veranderingen in de reistijd per trein in beeld Ter afbeelding is een animatie gemaakt van een temporeel en landsdekkend kartogram. Daarvoor zijn 35 stations geselecteerd die op gelijke geografische afstand van elkaar liggen. Na de inwinning van reistijden uit spoorboekjes zijn die tijden getransformeerd naar posities in een puntenveld. Een contour is samengevoegd met het puntenveld. Met de toevoeging van animatieattributen in XML aan de kaartobjec- ten is een animatie verkregen. Hoewel in de animatie al indicaties zijn te ontdekken, kunnen betrouwbare uitspraken worden gedaan over de veranderingen in reistijd bij de toevoeging van reistijden aan het kartogram. Visualising 100 years of change in travel time by train In order to visualise the change in travel time by train, an animation has been produced of a temporal cartogram that covers the full extent of the Netherlands. Thirty five railway stations that are equally dispersed across the country have been selected. Having researched all travel times from time tables, these travel times were transformed into positions in a grid. A contour of the Netherlands was further added to the grid. In a final step, animation attributes were added to the XML to animate the map objects. Although the animation shows some preliminary trends, reliable conclu sions could be deducted through the addition of travel times to the cartogram. Geo-lnfo 2011-10/11 13

Geo-Info | 2011 | | pagina 15