Geo-apps? Column Oude Wijn Apps En nu? Wie heeft er tegenwoordig géén iPhone, BlackBerry of een Android-toestel? Ik zie zelfs genoeg mensen die er twee met zich meedragen. Een'van de zaak'en een'privé'. "Is dat nodig?" vraag ik mij dan af. Met de meeste werkgevers zijn toch goede regelingen te treffen om, eventueel tegen betaling, de zakelijke smartphone ook privé te gebruiken? Vaak komt dan als ant woord dat de zakelijke smartphone niet de dingen kan die ze privé willen doen. Maar waarom kan de zakelijke smartphone dit dan niet? Een tijdje geleden werd ik via Twitter attent gemaakt op een blog met als thema 'oude wijn 2.0, nieuwe wijn 1.0'. Het verhaal was gebaseerd op het spreekwoord 'Oude wijn in nieuwe zak ken'. En dat is precies wat er gebeurt. Bij de keuze van het type smartphone wordt in sommige organisaties teveel gekeken naar mogelijkheden om daarmee dingen te doen die we nu ook al doen. We e-mailen al, en beheren de agenda op de computer. Nu hebben we een moderne smartphone, en daarmee kunnen we dat óók doen. De oude dingen, maar dan in een nieuwe versie 2.0. Eigenlijk zouden we met nieuwe apparatuur, in dit geval de smartphones, opnieuw moeten kijken wat we daar allemaal mee kunnen doen. Geen oude dingen nieuwerwets gaan doen, maar nieuwe dingen doen. Geen oude wijn 2.0, maar nieuwe wijn 1.0. En privé willen we dit blijkbaar ook maar zakelijk zit ik nu met een smartphone van Zweedse makelij, die dus helemaal gericht is op oude wijn 2.0. Zo heb ik geprobeerd om er een aantal apps op te zetten. Wat betreft de apps met een geo-component heb ik er goede navi- gatiesoftware op gekregen. En met een beetje moeite doet zelfs Foursquare het. Maar daarmee houdt het ook wel zo'n beetje op. Meer apps met een geo-component worden er gewoonweg niet aangeboden voor mijn toestel. Een paar jaar geleden leek het er nog op dat'app'niet de afkorting was van'application', maar eerder van'Apple'. Tegenwoordig is dat gelukkig anders, want behalve de iPhone is ook een Android-toestel inmiddels een goede optie. Maar als je serieus aan de slag wilt met geo-apps, dan blijft de keuze beperkt tot deze twee besturingssystemen. Terwijl we tegenwoordig toch onze eigen kaarten en andere geo-informatie overal willen bekijken. En niet alleen bekijken, we willen ook mutatiemeldingen kunnen doen. En misschien zelfs wel ter plekke. Ook de moderne burger verwacht steeds vaker dat hij de gemeente overal en altijd kan bereiken en op de manier die hij of zij verkiest. Die vraag naar anypiace, anytime, anyway wordt versterkt doordat private partijen dergelijke diensten aanbieden op een manier die voor de meeste gemeenten nog een brug te ver is. Private initiatieven, zoals BuitenBeter.nl, gebruiken een combinatie van (gps)locatie en (camera)beeld van de smartphone waarmee de burger problemen of overlast in de openbare ruimte door kan geven. Dat is zo'n voorbeeld van een toepassing die de burger wil, maar waar de meeste gemeen ten maar moeilijk mee overweg kunnen. In dat rijtje past ook augmented reality (bijvoorbeeld via Layar). Op dit moment zijn er pas enkele gemeenten die dit zelf aan kunnen bieden. Vanuit mijn eigen gemeentelijke organisatie, met ongeveer vijftien gemeentelijke gebouwen en terreinen, kan ik ook nog wel een leuke interne locatie-app bedenken. Als gemeenten aan de gang willen met zaken als mobiele kaartviewers en augmented reality, dan moeten ze ook rekening houden met de zakelijke smartphonegebruiker. We kunnen hopen dat de hardware en software door de fabrikanten op elkaar worden afgestemd. Maar als dat al ooit gebeurt, dan gaan we daar toch zeker niet op wachten?! Gemeenten moeten zelf bedenken wat ze met geo-informatie op een smartphone willen doen. En daar dan het beste toestel bij zoeken. En misschien is dat dan wel geen smartphone, maar een tablet. Wie zal het zeggen? Een ding is zeker, de ontwikkelingen op het gebied van mobiele geo-informatievoorziening zijn niet meer tegen te houden. Gemeenten moeten dus mee in die ontwikkeling. Tegelijker tijd weten we ook dat de ontwikkelingen zo snel gaan, dat de killer-app van vandaag, wellicht morgen alweer is achterhaald. Dat betekent misschien dat investeringen in apparatuur niet zo lang meegaan als gehoopt. Maar is de angst voor een desinves tering zo groot, dat we dan maar niks doen? Ik hoop het niet! Ik hoop dat een deel van het beschreven probleem wordt opgelost door de invoering van 'BYOD': Bring Your Own Device. Oftewel, kies je eigen apparaat. Om te zorgen dat iedereen een goede keuze kan maken, is er ook nog genoeg werk te doen. Als niet bekend is wat allemaal mogelijk is, zullen er straks nog genoeg mensen terug komen met oude wijn 2.0. Maarten Smits, Gemeente Sittard-Geleen Beleidsadviseur geo-informatie Maarten.Smits@sittard-geleen.nl Geo-lnfo 2011-10/11 15

Geo-Info | 2011 | | pagina 17