sf (f9 If A5c tJerf,«j-yj 7^6-r/zs U6&'aj6 o. Fig. 3+4. Williams van Waternet gafde Esri-award snel door aan zijn team. ted with space; zo luidde zijn alternatieve titel. Na enige historische gegevens sinds de ITC-start van 1950 leerde de dynamische kaart '24 h plane flight track movements' (jj$ f()f snel hoe de wereld in elkaar zit. Het weinige OITie USe €100 vliegen dat in donker Afrika gebeurt is minder met personen en meer met bloemen en groenten, die dankzij Nederlandse tuinders van Kenya naar Europa en de VS gaan. Een GIS-onderzoek leerde dat rond een groot meer 92% van het water wordt gebruikt door die tuinders en de lokale bevolking dus maar 8% ervan benut. De wetenschappelijke vraag is wan neer er één plastic kas teveel komt, en er reallocate plaatsvindt. Het is een voorbeeld van een door globale handel veroorzaakt lokaal probleem. GIS levert volgens de rector verwachte en onverwachte verbin dingen op. Erosiegeulen in wat kortweg 'South' heet waren niet zoals verondersteld veroorzaakt door lokale boeren, maar door klimaatveranderingen over lange tijd. Ontbossing was volgens deze spreker 'on going business'en wordt gemonitord en voor later gemodelleerd. De professor vond ook dat er te veel geo-informatie en te weinig metadata daarvan was. Hij toonde twee goede bodemkaarten van twee ITC-studentengroepen. Verschillend maar beide juist en dat illustreerde het dilemma 'hoe weeg je kennis?' In Japan moest een minister aftreden, omdat hij geo-informatie rond Fukushima per administratieve eenheid weergaf en iedereen zo op het verkeerde spoor zette.'Neographics'zijn volgens de rector zelden vrijwillig. Er is veel van mensen met mobieltjes bekend en in Afrika alleen al zijn 500 miljoen mobieltjes. Zijn sheets toonden foto's van mensen die voldeden aan het crite rium van een inkomen van twee dollar per dag om er eentje te kopen. De voordelen daar zijn dan ook extra. In Kenya kon men eerder geld overmaken met mobieltjes dan in de VS, want'ze slaan dingen over waar wij aan vast zitten'. ('Daar is geen bookshop', zo legde hij de vorige spreker uit.) De GIS- markt in Afrika kent nog waardeketens die op de kop staan of essentiële schakels mis sen. Zodoende kunnen ITC-studenten nog geen adviesbedrijven beginnen. Dat moet en gaat veranderen dankzij ook andere ontwikkelingssamenwerking. Veldkamp: 'Esri kan dan nog meer licenties verkopen in landen waar ze nu uitgedeeld worden' (zaalgelach). Meer sterke verbindingen Fig. 5. AppLab met muursuggesties. Geo-lnfo 2011-10/11 19

Geo-Info | 2011 | | pagina 21