Ministerie van Infrastructuur en Milieu realiseert de Geo-basisregistraties te gipi visitekaartje voor BRO nieuws Adressen en Gebouwen (BAG) Grootschalige Topografie (BGT) Kadaster en Topografie (BRK, BRT) Ondergrond (BRO) Award en Geografie 3.0 Slot Het doel van de basisregistraties is: peten gegevens eenmalig >n te 1 o straties worden in sanienhan| Debasisregi vensookin^ :ia,*iA zodat de g ..At, Fig. 6. Ook gratis Gl-media moeten werven. tussen ook overheden en bedrijven zouden tot maatschappelijke meerwaarden leiden. Direct na de koffiepauze werd de Spe cial Archievement Award in GIS van Esri uitgereikt. Deze ging dit jaar naar het Amsterdamse Waternet. Volgens directeur Ed van Ingen van Esri Nederland moet men daar jaarlijks heel wat voor invullen voor uiteindelijk Jack Dangermond zelf zijn fiat geeft (of zou co-founder Laura Dangermond er zelfs aan te pas komen?) Jan Williams, pas sinds 1 januari 2011 teamleider geo-infor- matie bij Waternet, kreeg hem uitgereikt, maar hij riep dan ook zijn hele team naar het podium. De geagendeerde ir. Frits van der Schaaf van Esri Nederland ging 'met Joris die prachtige beelden op het scherm tovert' in op Web 3.0 met data in de cloud die worden aangeroepen via mini-applicaties, (Joris was product consultant Joris Bak.) Gestart werd met een filmfragment van de crash van Turkish Airlines met veel herrie en dat was een aanwijzing waar Geografie 3.0 met formele en informele informatiestromen, 'die enorme data-explosie die op ons afkomt', heen zal gaan. Mobiele devices zijn echter altijd en overal... De jeugd zou gaan helpen om Geografie 3.0 te definiëren en Van der Schaaf zag als centrale stelling: "Wij zijn de kaart - de kaart dat zijn wij". En passant memoreerde hij ook nog dat al in 2008 er net zoveel apparaten met internet waren verbonden als er mensen op aarde zijn. Een Stedin-filmpje toonde een co-creatie met Logica voor het verhel pen van storingen op basis van integrale informatie uit de ArcGIS server. ('De app is een aanwinst, maar er zijn nog wensen in de roadmap.') ArcGIS 10.1 pas'shipped'in 2012, verlekkerde de zaal. Vooral de integratie van Lidar-puntenwolken, getoond met data van Gemeentewerken Rotterdam, was spectaculair (20 bestanden met 50 miljoen punten). "Architecten zetten in Rotterdam de nieuwe Markthal al in de cloud en je kunt hem dus ook buiten al zien staan op je scherm", zo vervolgde hij. Deze spreker keek ook naar buiten het bedrijf. In 2012 start in Nederland de Nationale Satelliet Databank, zo werd voorzien. Illustratief was een voor proefje hoe 3D data uit 2D data kan worden gemaakt met de City Engine en procedurele regels. Hoogte-attributen of verdiepingen van gebouwen worden benut om daaraan textuur te geven. Uit een regel volgde ook een weg met auto's en een voetpad met de ook onvermijdelijke voetgangers. ('Cars 2 was er niks bij.') Van der Schaaf gaf als slot-inspiratie het Earth Dashboard uit het VN-gebouw mee'om GIS nog meer buiten de traditionele marktsegmenten te krijgen'. Nieuw was verder zeker dat directeur Ed van Ingen ArcGIS for Home Use in Neder land aankondigde. Wat op de beurs nieuw was hing niet altijd van eigen ervaringen af. Bijvoorbeeld E-mergo van het Delftech- park was pas sinds april 'Silver Partner'van Esri en dus hier voor het eerst present. Het bedrijf maakte indruk met CrimeSpots voorde gemeente Tilburg. In een dash board worden grafieken, tabellen en voor spellingen bij elkaar gebracht. Door naad loos integreren kan gericht worden geanalyseerd met zowel IBM Cognos als met Esri-materiaal, De getoonde Buurtana- lyse Het Zand was niet voor de makelaardij, maar het is toch zo dat wietplantages zich ook in die stad realloceren.Van de tweede dag vernam ik dat de gemeente Den Haag de Enterprise GIS Award kreeg. Adri den Boer, redacteur 20 Geo-lnfo 2011-10/11

Geo-Info | 2011 | | pagina 22