Repudo: op zoek naar virtuele cadeautjes Open Kaart Zoom In for list of krpudtfs. Repudo (www.repudo.com) is een appli catie voor je smartphone om bijvoorbeeld een foto, video, tekening of geluidsfrag ment, de zogenaamde 'repudo) die op een specifieke plek is'achtergelaten'te downloaden als je zelf op die plek bent aangekomen. Je locatie wordt bepaald door middel van de gps-locatie van je smartphone. Degene die de repudo heeft 'achtergelaten' bepaalt wie of welke groep het vervolgens mag openen. Wordt Repudo na geo-caching en Layar de nieuwe manier van digitaal schatzoe- ken? Wie heeft er nog een kaart nodig om de wereld om hem heen te ontdekken? Maarten Boddaert (uitgever aardrijks kunde en kartograaf): Repudo is een erg leuke vinding en ik kan mij goed voorstellen dat het leuk is om een Repudo op te rapen of neer te leggen. Wie wil er niet een mooi virtueel cadeautje bij zijn voordeur? Niet voor niets is er door investeerders al veel geld in gepompt en groeit Repudo snel. Als ik op YouTube het gelikte filmpje 'T-Mobile Repudo' bekijk, lijkt het er op dat Repudo min of meer de opvolger van de mobiele telefoon moet gaan worden. Ik vermoed, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Veel Repudo's die op dit moment worden aangeboden zijn tamelijk oninteressant en als straks de hele wereld aan de Repudo gaat, ben ik toch bang dat de kaarten volledig vervuild raken met'Repudo-rommel'. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Open je Repudo op je pc of smartphone, dan spat de schetsmatige vormgeving meteen van het scherm af. Dit is perfect en tot in detail uitgewerkt, leder detail? Nee, een detail blijft verstoken van deze vormgeving: de kaart! Voor een locatiegebaseerde dienst toch niet een onbelangrijk detail? Datje een digitale kaart kan vormgeven als gedrukte kaart zonder de leesbaarheid te laten varen tonen Dotspotting (http://dotspotting. org/) van Stamen en Baltimore Retro (http://tiles.mapbox.com/mapbox/map/ baltimore-retro) van DevelopmentSeed. Inderdaad, dit zijn specifiek ontworpen kaarttegels die niet door Google Maps worden geleverd., maar met behulp van de Google Maps API kan je die kaarttegels wel degelijk binnen je eigen Google Maps implementatie laten zien. Google heeft een interactief hulpmiddel ontwikkeld (http://goo.gl/yOve), zodat je verschil lende kaartelementen kan aanpassen tot een kartografische stijl die aansluit bij de vormgeving van de rest van je mobiele applicatie of website. Dan is Repudo echt af! Het argument, dat mensen nu zo gewend zijn aan de stijl van Google Maps is echt achterhaald. Online kaarten zijn voldoende ingeburgerd, dat een andere kartografische vormgeving gebruikers niet meer afschrikt! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: De eigenzinnige interface doet ver moeden dat er met Repudo iets nieuws mogelijk moet zijn, maar ook dat het kleinschalig is of misschien zelfs alleen voor jou. Deze marketingtruc, schaarste creëren, werkt, zo blijkt uit de zakelijke wereld. KLM, Heineken en Interpolis gebruiken Repudo als reclameplatform en 'Anouk' legt 5000 repudo's neer, om deze te kunnen ruilen voor gratis singeltjes. Mond-tot-mondreclame en vooral social media-sites worden aanvullend gebruikt om Repudo én uiteraard iets anders zo bekender te maken bij het grote publiek. Er is inmiddels minstens een miljoen aan durfkapitaal ingestoken. Een logische stap lijkt mij om toe te staan dat documenten (bijvoorbeeld programmaboekjes bij de ingang van een dance-evenement) ook meervoudig kunnen worden gedownload. Zouden opdrachtbonnen, op één locatie als repudo vanuit het hoofdkantoor neer gezet, dus specifiek geldig voor die ene locatie en voor één onderhoudsmonteur, fouten kunnen voorkomen of het werk makkelijker kunnen maken? Wel is de drempel bij deze app hoog. Je moet veel installeren op je smartphone, accounts aanmaken. Maar deze hoge drempel zal ook wei een marketingtruc zijn. Je moet het gevoel houden bij een selecte groep te horen. Frédérik Ruys (information designer voor onder andere VPRO's 'Nederland van Boven'): De eigenzinnige stijl van Repudo spreekt erg aan. Aan de presentatie en de intuï tieve interface valt dan ook weinig af te dingen. Bovendien is het een sympathieke gedachte, dat je iemand kunt verras sen met een virtueel geschenk. Hoewel verrassen... je moet wel de applicatie starten om te kijken of er toevallig iets voor jou in de buurt is. Vervolgens moet je naar die bestemming. Het verrassings effect is groter indien je een melding zou krijgen zodra je je op een locatie met een repudo bevindt. Dat biedt dan ook nieuwe toepassingen 'Kijk in de waterspuwer boven het monumentale stadskasteel'of 'U krijgt met deze repudo 25% korting op onze spijkerbroeken'. Combinaties met Foursquare liggen dan voor de hand. Geo-lnfo 2011-10/11 21

Geo-Info | 2011 | | pagina 23