4000 bijzondere oude kaarten en globes van de Universiteitsbibliotheek VU online In het kader van duurzame beschikbaarheid en toegankelijkheid van wetenschappelijke bronnen heeft de Universiteitsbibliotheek VU (UB VU) 4000 oude kaarten inclusief acht globes uit de collectie van de Kaartenverzameling gedigitaliseerd. Deze digitale collectie is nu beschikbaar via de beeldbank (imagebase. ubvu.vu.nl/) van de UB VU. De digitale ontsluiting van de kaarten biedt vele voordelen. Praktische informatie Wat voor soort kaarten zijn gedigitaliseerd? Wel Dooie editie De kaarten zijn te raadplegen in de beeldbank beschikbaar via de website van de Universiteitsbibliotheek van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Indien gewenst kunnen scans worden besteld, f Vragen kunt u stellen via de in de beeldbank aangebrachte contactknop onderaan de webpagina. Daarnaast kunt u ook contact opnemen met de conservator van de collectie, mevrouw drs.A.H. Ruitinga, e-mail:a.h.ruitinga@ubvu.vu.nl Doordat de kaarten online beschikbaar zijn heeft een groter en breder publiek toegang tot de collectie. Voor veel onder zoeksvragen is raadpleging van de kaarten via de beeldbank voldoende. Dit komt de conservering van oude en kwetsbare kaarten ten goede. De beeldbank biedt daarnaast extra mogelijkheden. Via een viewer kan de gebruiker tot in het kleinste detail op de kaart inzoomen. Ook kunnen de kaarten worden gemanipuleerd met behulp van een navigator. Indexbladen die aan de (meeste) kaartseries zijn toegevoegd laten de samenstelling van een kaartserie zien en zijn een praktisch hulpmiddel om het juiste kaartblad snel te vinden. Aan de kaarten zijn metadata gekoppeld met alle relevante informatie betreffende de kaart. geologische kaarten, zoals de uit 49 bladen bestaande Carte géologique internationale de l'Europe uitgegeven tussen 1881 en 1913; zeekaarten, waaronder i86-eeuwse zeekaarten van Jochem Hasebroek; manuscrïptkaarten, met onder meer kaarten van Joannes van Essen, waaronder die van Malta; wandkaarten, bijvoorbeeld een van de tabaksondernemingen in Suriname uit 1910; imaginaire (fantasiekaarten), zoals de i8e-eeuwse kaart van Schlaraffenland; landgoederenkaarten van Nederland inclusief overzichtskaart; koloniale kaarten, bijvoorbeeld de 3 meter lange kaart van Java van Junghuhn uit 1855; poiderkaarten, bijvoorbeeld de Caarte vanden Ronde Hoeps polder uit circa 1680. Daarnaast zijn acht globes gedigitaliseerd die draaiend kunnen worden bekeken. Bijvoorbeeld een hemelglobe van Blaeu uit het begin van de 178 eeuw. Het zijn met name oude kaarten, voornamelijk uitgegeven vóór 1900, die zijn gedigitaliseerd. Het materiaal is heel divers en beslaat gebieden uit de hele wereld. Naast topografische kaarten zijn ook thematische kaarten ruimschoots vertegen woordigd. Enkele voorbeelden van de gedigitaliseerde kaarten: kaartseries, bijvoorbeeld de serie Topographie de la Zélande in 9 bladen uit 1748; regionale kaarten, bijvoorbeeld de oudste kaart uit de collec tie van Palestina, gemaakt door Lucas Cranach uit circa 1515; stadsplattegronden, zoals een i8G-eeuwse plattegrond van Haarlem van Romeyn de Hooghe in 4 bladen; 30 Geo-lnfo 2011-10/11

Geo-Info | 2011 | | pagina 32