TRjACE Informatie BOSATLAS Personalia Geo-informatie PDOK nu toegankelijk voor alle overheden De Bosatlas van het klimaat Driehoeksmeting op Ameland Vanaf september kunnen alle overheden kosteloos gebruikmaken van de webservices van PDOK (Publieke Dienstverlening Op de Kaart). Drie jaar geleden besloten de ministeries van Infrastructuur en Milieu en Economische Zaken, Landbouw en Innovatie, Rijkswaterstaat, het Kadaster, TNO en Geonovum in het programma PDOK de onderlinge uitwisseling van geo-informatie efficiënter te maken. Zij realiseerden onder andere een centrale voorziening voor webservices. Vanaf nu kunnen alle overheden van deze voorziening profiteren. Publieke Dienstverlening op de Kaart is een samenwerking tussen de ministeries van lenM en EL&I, Rijkswaterstaat en het Kadaster. In vier jaar realiseren zij een centrale voorziening die de uitwisseling van locatiegegevens regelt. Geonovum faciliteert de samenwerking. Door geodata centraal beschikbaar te maken, onderlinge afspraken te maken over het gebruik en samen op te trekken bij nieuwe ont wikkelingen moeten de betrokken partijen efficiencywinst boeken. Voorde realisatie van het programma PDOK is in totaal 17,4 miljoen euro beschikbaar. De helft daarvan is afkomstig van het Programma Vernieuwing Rijksdienst. De andere helft financieren de samenwer kingspartners zelf. In 2012 start de laatste fase van het programma en worden meer basisregistraties ontsloten. Ook moet het programma definitief landen in een bestaande organisatie. Meer informatie: www.geonovum.nl/dossiers/pdok en www.nationaalgeoregister.nl KNMI en Bosatlas brengen klimaat in kaart VAN HET KLIMAAT In het kader van internationale afspraken maakt het KNMI periodiek een overzicht van de nationale klimaatgegevens. Voor de periode van de afgelopen dertig jaar zijn deze te vinden op www.klimaatatlas.nl. In De Bosatlas van het klimaat is deze informatie omgezet in honderden kaarten, uitgevoerd in de herkenbare Bosatlasstijl, en voorzien van heldere toelichtingen. Deze atlas is geheel gewijd aan weer en klimaat in Nederland, en bestemd voor een breed publiek. Naast een overzicht van het Nederlandse weer en klimaat van de afgelopen dertig jaar, komen tal van wetenswaardigheden aan de orde. Het weer door de eeuwen heen, meetmethoden, weerterminoio- gie en weerrecords. Speciale aandacht krijgt de invloed van het weer op natuur, mens en economie. Via bijgaande link wordt u geïnformeerd over de geschiede nis van de historische driehoeksmetingen op Ameland. 'De driehoeksmeting op Ameland van 1830' zie: www.amelanddriehoeksmeting1830.webklik.nl Prof. dr. Martin Herold is sinds voorjaar 2010 hoogleraar Geo-informatiekunde met bijzondere aandacht voor remote sensing aan Wageningen University, onderdeel van Wageningen UR. Daarvoor was hij verbonden aan de Friedrich Schiller universiteit in Jena, Duitsland. In zijn inaugurele rede op 8 sep tember jongstleden stelde hij, dat remote sensing zich goed leent voor het betrekken van het geïnteres seerde publiek bij de wetenschap - samengevat als Science 2.0; vergelijk met Web 2.0. Martin Herold {Leipzig, 1975) studeerde geografie in Jena en stedelijke en regionale planning in Weimar. In 2004 promoveerde hij aan de Universiteit van C.alifornië in Santa Barbara. Opname van de rede (in het Engels): http://tinyurl.com/mherold Op 1 augustus is Ing. Ron de Vet bij Geo- Census in dienst getreden in de functie van directeur operations. De huidige adjunctdirecteur Rinus Langerak zal later dit jaar terugtreden in verband met zijn op handen zijnde pensionering. In de nieuwe functie wordt Ron eindver antwoordelijk voor de projectorganisatie. Daarnaast zal hij in samenwerking met algemeen directeur Dirk van Bekkum en commercieel manager Roel Luis vorm geven aan de verdere ontwikkeling en uitbouw van de bedrijfsactiviteiten. Van 2002 tot 2006 werkte Ron ook voor GeoCensus, toen als manager GIS. De afgelopen vijfjaar was hij als senior beleids medewerker geo-informatie werkzaam bij gemeente Vught. Vanaf 1 september 2011 is de discipline Geo-informatie van De volgende onderwerpen worden in deze atlas toegelicht: Alles over weer en klimaat in Nederland, invloed op natuur, mens en economie, Nederland wordt warmer, Nederland wordt natter, klimaatverandering. Tracé uitgebreid met consultant Jacques Stuart. Vanuit de vestiging Capelle aan den IJssel is Jacques actiefin de regio Zuidwest Nederland. Op de overheidsmarkt en de zakelijke markt bemiddelt hij professionals bij een groot netwerk aan opdrachtgevers. Voorheen was Jacques werkzaam als Algemeen Manager bij GeoBusiness. Jacques is te bereiken per mail via jacques@tracedetachering.nl of telefonisch via 010-266 66 00. Geo-lnfo 2011-10/11 31

Geo-Info | 2011 | | pagina 33