Percelen in kaart Met een GPS kan elke boer landmeten In de agrarische sector wordt in toenemende mate gebruikgemaakt van satellietnavigatie voor precisielandbouw. Daarmee worden ook de percelen in kaart gebracht. De randen en grenzen worden verwerkt in het informatiesysteem van de boer. Ook de overheid is geïnteresseerd in de perceelsgrenzen. Het oppervlak en de locatie bepalen de {onmogelijkheden op een perceel en de hoogte van subsidies. Hoe kan de overheid gebruikmaken van boeren (met GPS) voor het bijhouden van de perceelsgrenzen en wat kan dat betekenen voor het actueel houden van de geo-informatie in het buitengebied. Ir.T. (Tamme) van der Wal - AeroVision - Tamme.vanderWal@AeroVision.n! Ir. H. (Henk) Janssen - Alterra CAPIGI, Community for Agricultural Policy Implementation and Geo-lnformation, houdt zich bezig met het bestuderen en stimuleren van geo-informatie als enabler van innovaties in het (Europese) landbouwbeleid. Door middel van conferenties en workshops met deelnemers uit de hele EU bespreken overheid, kennissector en bedrijfsleven de kansen die geo-informatie biedt en de valkuilen die we met elkaar moeten vermijden. De sterke opkomst van precisielandbouw, waarbij geo-informatie een cruciaal ingrediënt vormt, heeft de aandacht voor geo-informatie verbreed van overheid naar de boeren de belanghebbenden in de agro-ketens. In een reeks van vier artikelen wordt het gebruik en het belang van geo-informatie geschetst tussen boer en overheid. Deel v. 'Percelen in kaart'. In de landbouw wordt geo-informatie breed gebruikt. En al jaren is het land- bouwperceel een van de meest relevante geo-objecten. De overheid gebruikt het perceel voor het bepalen van betalingen in het kader van subsidieregelingen en voor handhaving. De boer gebruikt het perceel in zijn bedrijfsvoering voor planning en logistiek. Maar het landbouw- percee! is niet zo maar een geo-object. Het heeft doorgaans een naam, het heeft mogelijk een jaarlijks wisselend gebruik, het kan in de tijd van vorm veranderen en het is onderhevig aan allerlei bewer kingen; van (jaarlijkse) teeltmaatregelen tot aan structurele ingrepen zoals het aanleggen van drainagebuizen. Kortom, een dynamisch object. De kaart met alle agrarische percelen van Nederland worden door de Dienst Rege lingen van het ministerie van EL&I jaarlijks bijgehouden. Sinds 1992 geven elk voorjaar zo'n 60.000 boeren aan welke percelen zij dat seizoen in gebruik hebben. Ook geven ze aan of en hoe de percelen eventueel zijn veranderd. Gesplitst, samengevoegd, een stukje'uit productie genomen', ander landgebruik, enz. Een soort van VGI avant- la-lettre. Eerst ging dat met pen op een kaart, later via een internet teken-applicatie De invoer-applicatie van Dienst Regelingen voor de jaarlijkse opgave van percelen. De groene lijnen zijn de referentiepercelen (uit de GIS laag Agrarisch Areaal Nederland), de oranjelijnen zijn de gewas percelen. Let op de akkerranden (faunaranden). Foto: Sytze de Bruin. en binnenkort levert de boer de GPS-tracks aan, verkregen door de contouren van de percelen af te lopen ofte rijden. Tot voor kort was het intekenen of inmeten van percelen voornamelijk van belang voor de administratie en controle van subsidie regelingen. Maar steeds meer boeren willen zelfde perceelsgrenzen hebben voor het plannen van hun activiteiten en veld werk. Zo zijn langzamerhand twee circuits ontstaan. De boer speelt een belangrijke rol in beide circuits. Hij levert de gegevens aan het ministerie bij zijn subsidieaanvraag en meet het met GPS in voor eigen gebruik. In dit artikel verkennen we de verschillen en overeenkomsten en proberen we inzich telijk te maken hoe het verlangen naar synergie vorm kan krijgen. 4 Geo-lnfo 2011-10/11

Geo-Info | 2011 | | pagina 6