Samenwerken aan een Dankzij BAG: Zuid-Holland krijgt stuk Noord-Holland Initiatieven Eindnoten nieuw informatiemodel voor de landbouw voor de mismatch in ruimtelijke perceptie. De inzet van geo-informatie beïnvloedt de manier waarop we tegen de werkelijkheid aankijken. De definities van landbouw- percelen trekken onzichtbare lijnen in het landschap en zorgen voor een vertekende invulling van de werkelijkheid. Als ruimtelijke denkbeelden beter gestroom lijnd worden met elkaar, dan kan men elkaar beter begrijpen en de geo-informatie nog beter inzetten. Er zijn de afgelopen jaren ook initiatieven gestart om de integratie tussen boer en overheid op het gebied van ruimtelijke informatie te verbeteren. Een ervan is GEOBoer, oorspronkelijk gestart in 2004 als RGI-project en door Dienst Regelingen omarmd. Dit initiatief heeft een eerste stap gezet in het regelen van de uitwisseling van perceelsgegevens tussen overheid en boer. GEOBoer is vorig jaar succesvol gelanceerd als webservice om perceelsinformatie uit de registers van de overheid naar de informatiesystemen van de boer te halen. Andersom kan de boer gewijzigde gegevens (bijv. actualise ring) aan de overheid aanbieden. Boeren die beschikken over de juiste software kunnen zo gemakkelijk perceelsgegevens met de overheid uitwisselen. Daarnaast onderzoekt Dienst Regelingen van EL&I hoe men GPS-metingen van boe ren in het perceelsregister kan verwerken. Ook biedt EL&I boeren de gelegenheid om bezwaren tegen de door het minis terie vastgestelde perceeisomvang te onderbouwen met eigen GPS-metingen. Daar is in 2011 in meer dan 800 gevallen gebruik van gemaakt.3' Het gebruik van GPS-metingen is een belangrijke uitbreiding op het GEOBoer-concept omdat het dan gaat om een werkelijke meting in het veld. De GPS- metingen zullen vooral de gewaspercelen betreffen en niet de referentiepercelen. Die laatsten blijven vanuit de luchtfoto gedigitaliseerd. Het ministerie van EL&I en de agrarische sector werken samen aan een nieuw infor matiemodel voor de landbouw. Dit wordt opgezet onder de 'paraplu' van Geonovum en het wordt dus een ruimtelijk geïnspi reerd informatiemodel. Dat is een voor de geo-informatie belangrijke verbetering op het vorige initiatief"'. Het expliciet modelleren van ruimtelijke objecten biedt voor de precisielandbouw maar zeker ook voorde beleidsuitvoering rond landbouw, natuur, landschap en milieu grote kansen. De landbouwsector maakt dankbaar gebruik van de mogelijkheden die geo- informatie biedt en op meerdere niveaus is geo-informatie een belangrijke stimulans voor innovatie. De agrarische overheid is gehouden aan de eisen en regels die zijn vastgelegd in het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) en heeft haar administratieve proces volgens deze kaders georganiseerd. Maar doordat de doelstellingen van partijen niet zijn opgelijnd, ontstaat gemakkelijker een confrontatie tussen visies dan synergie. Een toekomstbeeld waarin de nauwkeu- righeidseisen en randvoorwaarden van de EU-overheid 'ruimte' bieden aan de alle daagse agrarische praktijk met betrekking tot gebruik en registratie van het agrarisch areaal biedt ruimte voor vernieuwing en geeft lucht in de handhaving. 11 'Akkerbouw in Groen en Blauw', verslag ie fase, Juni 2009; bron: www.hwodka.nl "'Toelichting bij de Gecombineerde opgave 2011; bron: www.hetlnvloket.nl 3) Brief van staatsecretaris Bleker aan de Tweede Kamer d.d. 27 mei 2011. 4) In de jaren 80 werd onder het Informatica Stimuleringsplan het zgn.'Informatiemodel Open Teelten' opgezet. Op 1 januari 2012 krijgt Zuid-Holland een stukje grond erbij van Noord-Holland. De grens loopt nu dwars door enkele huizen in het buurtschap Bilderdam. Straks ligt dit helemaal in de gemeente Kaag en Braassem. De grenscorrectie lost een aantal lastige problemen op, zoals het heffen van belastingen, maar ook praktische zaken als het ophalen van vuilnis.Toch is de correctie ingegeven door de Wet BAG (Basisregistratie Adressen en Gebouwen). Volgens deze wet is het niet wenselijk dat een woning door een gemeen tegrens wordt doorsneden. Tussen Uithoorn en Kaag en Braassem gaat het om drie woningen die deels in Uithoorn (Noord-Holland) liggen, maar volgens de BAG-regels in Kaag en Braassem (Zuid-Holland). Een grenscorrectie is dus noodzakelijk, "De BAG geldt ook voor schuren en bijgebouwen", vertelt Pien van Buul, gemeentewoordvoerder van Kaag en Braassem. "Een woning moet ongedeeld in een gemeente liggen," Het gaat naast de drie woningen om een bedrijf, een weg, om open land en water. "Er is geko zen voor de meest leefbare oplossing. Een logische grens, zodat er geen twijfel is.' Nu zijn de drie woningen gedeeld door twee gemeenten en provincies, waardoor een wc in Noord-Holland en een slaapkamer in Zuid-Holland kan liggen. Er is zelfs een derde gemeente, Nieuw koop, bij de correctie betrokken. Van deze gemeente gaat een gedeelte naar Kaag en Braassem en een gedeelte naar Uithoorn. De grenscorrectie gebeurt op grond van de Wet algemene regels herin deling (Arhi). De gemeenteraden hebben een verzoek ingediend bij de provincie die volgens dezelfde wet een procedure start voor wijziging van de provinciegrens. Provinciale Staten van Noord- en Zuid Holland streven ernaar de grenscorrectie per 1 januari 2012 in te laten gaan. (www.binnenlandsbestuur.nl) 6 Geo-lnfo 2011-10/11

Geo-Info | 2011 | | pagina 8