Sneak preview Column Theo Overduin Terugblik op 4 jaar GIDEON (1.0) De (geo-)wereld draait door... Enkele grote veranderingen op een rij... Sneak preview GIDEON 2.0... In de afgelopen vier jaar heeft de eerste beleidsnota GIDEON ons werkveld vele goede diensten bewezen. Er is op veel fronten vooruitgang geboekt. De samenwerking is geïntensi veerd. Er wordt meer en meer gewerkt vanuit één gedeelde, breed gedragen en aansprekende visie en stip op de horizon. Geo-basisregistraties zijn een stuk verder gekomen (ook in de onderlinge samenhang en consistentie). En op veel plaatsen wordt druk gewerkt om op tijd aan de EU-richtlijn INSPIRE te voldoen. Sommige dingen zijn minder goed uit de verf geko men. De toepassingen binnen en buiten de overheid blijven achter, meerwaardecreatie door bedrijven had beter gekund (nog niet alle drempels zijn opgeruimd) en ook in de wereld van innovatie, kennis, onderzoek en wetenschap zijn de resultaten mager en kwetsbaar. Mooie ontwikkelingen zoals bijvoorbeeld Geofort, Stichting Arbeidsmarkt GEO, EDUGIS als brug naar het onderwijs moeten nog heel stevig tegen de wind in fietsen om hun voortbestaan en continuïteit echt goed geborgd te krijgen. Gelukkig is er op veel plaatsen heel veel 'ausdauer', geloof, vertrouwen, lef en passie. GIDEON 1.0 heeft zijn beste tijd gehad. De wereld is ondertussen sterk veranderd. Alle reden om het beleidskader weer bij de tijd te brengen, zodat het ook voor de komende jaren weer als inspi ratiebron, bindmiddel en katalystor kan werken. Aan een tweede nota GIDEON wordt inmiddels door het ministerie van I&M hard gewerkt. Ook al is het nog 'work in progress' en is er nog niets officieel vastgesteld, toch bij deze alvast een 'sneak preview' Met daarbij de hartelijke uitnodiging om te reageren, ideeën en suggesties aan te reiken die kunnen helpen om van GIDEON 2.0 een minstens evengroot succes te maken als van haar voorgan ger. Bij deze de toezegging om alle feedback die binnenkomt rechtstreeks door te spelen naar de harde GIDEON-kern bij het ministerie van I&M. GIDEON 1.0 is gemaakt met de kennis van vijf jaar geleden. Inmiddels ziet de wereld van nu er, met de kennis van nu, behoor lijk anders uit. Financiële en economische malaise. Minder ruimte, minder budgetten, minder overheid, meer (ruimte voor de) markt. Focus op 'harde' beleidsterreinen zoals mobiliteit, werkgelegen heid, energie en veiligheid. Minder ruimte en mogelijkheden voor de zachte en kwetsbare belangen zoals sociale samenhang, cohesie, natuur, duurzaamheid, (ruimtelijke) schoonheid kwaliteit, kunst, cultuur, enz. Naast maatschappelijke, politieke en financieel-economische veranderingen zijn er uiteraard ook weer behoorlijke technologische veranderingen en innovaties (3D, web services, linked data, web 3.0, sensortechnologie, enz.). Bridging the gap. Focus op compacte overheid. De overheid ontwikkelt en beheert infrastructuur. Zorgt voor de juiste kaders, architectuur, stan daarden en beschikbaarheid van elementaire geo-datasets 'van nationaal belang'. En is daarnaast warm pleitbezorger voor open data. Open waar het kan. Doorgaan met en afmaken van het stel sel van basisregistraties. INSPIRE netjes afronden. Benutten van de kracht van de 'gouden driehoek': overheid - bedrijfsleven - onderzoek wetenschap. Op zoek naar nieuwe arrangementen en samenwerkingsvormen. Erkenning van het grote belang van innovatie. Tevens erkenning van het grote belang van toepas sing van de (geo-informatie) infrastructuur: beter benutten! Waar mogelijk aansluiten bij bestuurlijke prioriteiten en urgente maatschappelijke vraagstukken (denk aan de negen, door het kabinet aangewezen topsectoren; de duurzame energietransitie; integrale gebiedsontwikkeling; de kwaliteit van de leefomgeving enz.). Belangrijk hierbij is om op een slimme en effectieve manier een brug te slaan tussen inhoud, gebruik, toepassing enerzijds en techniek, aanbod, data, enz. anderzijds. Hier ligt voor de komende jaren een interessante en spannende uitdaging. Laten we met elkaar alles op alles zetten om, van weerskanten, naar elkaar toe te werken: bridging the gap! 9 Theo Overduin t.overduin@geonovum.nl 06-10176345 Geo-Info 2011-12 11

Geo-Info | 2011 | | pagina 13