I W-~ :4i,;- j J 1 «S^ilÉ CS-vï-N, c Wat kunt u doen? Geodetische postzegels Geo-Info 2011-9 meldde op p. 18 de expositie met geodetische postzegels van Wim Meens op ASTA-PHIL in Beek (L). Hij kreeg de 2e prijs. De Limburger van 31 oktober 2011: 'Of wat te denken van de verzameling over geodesie? Het woord zelf nodigt niet echt uit tot kijken, maar wie dat wel doet ontdekt als Columbus in zijn hoogtijdagen een geheel nieuwe wereld. Die van de land meetkunde. Globaal vanaf de stelling van Pythagoras tot en met de uitvinding van het gps.' JV"" X^V"A Hollandse cirkel van Leldenaar Hoevenaer, gemaakt voor Van Schooten. Replica van Van Leeuwenhoek-microscoop instrumenten. De online collectie toont sextanten (30), theodolieten (20), Hollandse cirkels (19), waterpasinstrumenten (12), grafo- meters (10), reflectiecirkels (9), astrolabia (7), kwadranten (4) en repetitiecirkels (3). Tot de hoogtepunten behoren het genoemde muurkwadrant van ruim twee meter diameter door Willem Janszoon Blaeu uit circa 1610, het oudste slinger uurwerk van Christiaan Huygens en uiteraard de microscopen van Antoni van Leeuwenhoek. Al dit moois mag natuurlijk niet uit het publieke zicht verdwijnen. Om aan te geven hoe bijzonder de collectie is, vraag ik u uw waardering ervoor kenbaar te maken. Dit kan op diverse manieren. Iedere steunbetuiging is van harte welkom. Hoe meer, hoe beter. Uiteraard zou een financiële bijdrage nog beter zijn. Daartoe biedt het museum u een aantal opties. U kunt vriend worden van het museum, een object adopteren (nee, u mag het niet mee naar huis nemen), of zelfs een object kopen. Hiertoe maakte beeldend kunstenaar Jeroen Hermkens een kleurenlitho van de binnentuin van het museum, terwijl het restauratie-atelier replica's van Van Leeuwenhoeks microscopen maakt. Deze zijn volledig functioneel en geven een bijzondere blik op 'het kleine'. Hopelijk kan Van Leeuwenhoek op deze manier postuum bijdragen aan de redding van het geodetisch gedachtegoed van landmeter Dou, wiens uitvinding, de Hol landse Cirkel, zo ruim vertegenwoordigd is in deze bijzondere collectie. Zie: www.museumboerhaave.nl/ Microscopen kunnen worden besteld door een e-mailtje te sturen naar: mvh@museumboerhaave.nl. Geo-Info 2011-12 13

Geo-Info | 2011 | | pagina 15