""sap* Ij L Utrechtse parel Waterloopbos met geo-info op schaal Bij de bouw van het nieuwe Muziekpaleis aan de Vredenburg te Utrecht waren kennelijk 'schaamschotten' nodig. Deze werden voorzien van een wonderlijk mengsel van landschaps- en stadskaartmodellen. Auto's werden zo geparkeerd op een 'Plattegrond der gemeente Utrecht'... Adri den Boer 'Het Waterloopbos is aangelegd in 1944 en is daarmee samen met het Voorsterbos het oudste bos van Flevoland. Het Waterloop bos ligt in het buitengebied van Marknesse in de Noordoostpolder. In 1952 droeg de Rijksoverheid het Waterloopbos over aan het Waterloopkundig Laboratorium. In dit onderzoeksinstituut testten wetenschap pers van het Waterkundig Laboratorium in de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw uit hoe allerlei bouwwerken in het (bewe gende) water werkten en stand hielden. Zo is de naam Waterloopbos ontstaan. Bij elke opdracht werd een proefopstelling op schaal in het bos gebouwd. Zo zijn in het Waterloopbos de Deltawerken en de havens van Lagos, Rotterdam, Bangkok, IJmuiden en Vlissingen berekend en ontworpen. Maar ook bij het ontwerpen van een tientallen kilometers lange zeewerende dijk in Coronie (Suriname) is het Waterloopkundig lab betrokken geweest en heeft het de precieze positie bepaald waar de dijk moet komen te lig gen. Met behulp van stuwen en dammen bootsten ingenieurs de werkelijkheid na. Als de onderzoekers klaar waren met hun studie, lieten ze de proefopstelling gewoon in het Waterloopbos achter.' Bron: www.waterloopbos.eu 14 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 16