Ontmoetingen en discussies tijdens de maaltijd. (weer) te ontmoeten en van gedachten te wisselen over ons vakgebied. Data opnemen waar je anders nooit over zou kunnen beschikken. Dat was volgens Arend Huls van Grontmij de reden om de gyrocop- ter in te zetten (een bemande minihelikopter die opstijgt als een vliegtuig). Het leek een uit de hand gelopen hobby van een paragli- der, maar dat was schijn. Door een laser scanner met GPS-ontvanger aan een zijde en een contragewicht aan de andere zijde te hangen kan vanaf een beperkte hoogte ioo-40om) een nauwkeurig DTM worden vervaardigd. Arend liet dit zien aan de hand van een Wierde-project in Groningen. Data van een beperkte hoogte opnemen doet Hansje Brinker niet. Nee, zij maken gebruik van satellietdata die vanaf 8ookm hoogte wordt ingewonnen. Maar volgens Freek van Leijen waren ze met die data wel in staat om zeer nauwkeurige hoog teverschillen in de tijd te meten. Hij liet zien hoe een gemeente op basis van deze resultaten veel beter onderhoudswerken kan plannen. En daar ook nog eens heel veel geld mee kan besparen. Vooral de landmeters waren erg benieuwd hoe die hoge nauwkeurigheden worden bereikt, maar daar had Freek steeds een (begrijpe lijk) passend antwoord op. Over het algemeen kregen de deelnemers een goed overzicht van nieuwe inwin- ningsmethoden. Met name het aantal toepassingsmogelijkheden neemt enorm toe binnen onze branche. Hoewel heel veel data in zeer korte tijd kan worden ingewonnen ziet men toch meer kansen dan bedreigingen voor ons vakgebied. Ook de landmeters onder ons beseffen dat. En dat was natuurlijk een mooie uitkomst van deze regiobijeenkomst. GIN regio Zuid, Peter v/d Crommert, Pieter Kuyck, Lineke Geluk, Sjaco Lensen Aandacht voor de sprekers. Arend: "data kan nu worden opgenomen, waar een landmeter niet kan komen". Freek: "er zijn heel veel gemeenten die op deze manier geld kunnen besparen". 16 Geo-Info 2on-i2

Geo-Info | 2011 | | pagina 18