Informatie VPRO brengt 'Nederland van boven' op Ned. i 'Jouw Nederland van boven' De website van 'Nederland van boven' biedt de bezoeker een persoonlijke ervaring. Op een interactieve kaart van Nederland Partners in geo-werkveld Op 6 december was de eerste uitzending van het VPRO-programma 'Nederland van boven', geïnspireerd door 'Britain from above' van de BBC. Volgens VPRO-hoofdredacteur Eric van Heeswijk in 'Geolnside' is de eigen reeks trouwens wel béter. Vanuit vliegtuigen, helikopters, paragliders, ultralights, lucht ballonnen, kortom alles wat kan vliegen, wordt in tien afleveringen naar Nederland gekeken. Een spectaculaire zoektocht naar de ritmes en patronen van ons dagelijkse leven, die laat zien hoe we Nederland door de jaren heen hebben gemaakt, hoe we ons bewegen en met elkaar zijn verbonden. Hoe we werken, hoe we ons ontspannen, hoe we onze steden bouwen en hoe we ons land schap inrichten. Wat zegt dat over ons en onze maakbaarheidsdwang? Het antwoord komt vanuit de lucht, vanwaar wordt inge zoomd op de mensen die met hun handen de knoppen bedienen, met hun potlood aan de tekentafel zitten, met hun laarzen in de klei of het bluswater staan; zij die elke dag weer bezig zijn alles in goede banen te leiden en met de modernste middelen de orde in de chaos weten te bewaren. kan hij zien in hoeverre de onderwerpen die in de afleveringen aan bod komen, invloed hebben op zijn directe leefomgeving. Als op televisie te zien is geweest wat er gebeurt wanneer de haven van Rotterdam een dag dichtgaat, kan de bezoeker op de kaart opzoeken welke winkels bij hem in de buurt nog worden bevoorraad. Elke uitzending biedt op deze manier een nieuwe 'bril' waar mee op de site naar de kaart van Nederland kan worden gekeken. Op de site kan de bezoeker tevens afleveringen integraal bekijken, kiezen voor alleen fragmenten waarin hij het meest is geïnteresseerd of meer te weten komen door middel van bonusmateriaal. Ook kan de bezoeker achter de schermen kijken bij het maken van de luchtopnames. Met interactieve animaties krijgt de bezoeker bovendien de gelegen heid een eigen verhaal te maken en te experimenteren met de gegevens die de programmamakers hebben uitgezocht. 'Het Kadaster is strategisch partner van de VPRO. Op hun weblog zie je daarom het Kadasterlogo. Om de rol van strategisch partner vorm te kunnen geven is bij het Kadaster een projectteam gevormd. Ik ben daarvan de projectleider', aldus Hendrik Westerbeek, directeur van de Stichting Arbeidsmarkt Geo. De eerste opdracht was om de VPRO te helpen bij het vinden van de juiste personen en data in het geo-werkveld. "Wij waren daarbij overigens niet de enige. Geonovum speelt hierin bijvoorbeeld ook een belangrijke rol" zo vervolgt hij. Er gebeurde veel voor de productie. Wester beek: "Ten tweede probeert het projectteam te bezien hoe onze binnenwereld, buitenwe reld en stakeholders kunnen worden geïn teresseerd voor de snelle ontwikkelingen in het geo-werkveld met behulp van door de VPRO professioneel gemaakte beelden. Bijvoorbeeld al met voorvertoningen van de documentaires, links met onze website en dergelijke". Een reactie op de promo op linkedin.com: "VPRO en Kadaster maken geografie weer sexy." De VPRO was zodoende ook present op de gebeurtenis van Esri Nederland in septem ber. Ene Sjohie op de VPRO-weblog toen: "Gisteren op de Gis-conferentie in de Doelen heb ik een eerste sneak preview van een aflevering gezien, en dit belooft een erg mooi programma te worden. De gebruikte GIS-technieken zijn ook bijzonder en vernieuwend, dat was ook meer de reden dat de VPRO-makers hiervan een presentatie gaven." Adri den Boer, redacteur Clip uit promo op linkedin.com. Geo-lnfo 2011-12 17

Geo-Info | 2011 | | pagina 19