Donateursdag De Hollandse Cirkel Verslag Biograaf Schermerhorn DHC-handel in NCG-publicaties Donderdag 20 oktober 2011 woonden ruim 40 begunstigers de 13e Donateursdag bij van de stichting De Hollandse Cirkel, één van de GIN-partners. De gastheer was deze keer ir. Louis Smit, afdelingshoofd Landmeten van bedrijfsdonateur Gemeentewerken Rotterdam. (In de presentatie over zijn afdeling was nieuws dat deze in januari van 100 naar 120 fte's groeit door overplaatsing van de BAG-cluster van de gemeente.) Het verblijf tot en met de lunch was in de Mediazaal op de 17e verdieping van Europoint III bij het Marconiplein. De middag werd doorgebracht in en rond het Groothandelsgebouw en CS. Fig. 1. Schermerhorn-bio- graaf Herman Langeveld. Spreker-van-buiten was dr. Herman Langeveld van de Rijksuniversi teit Groningen, eerder van de VU, over 'Het project Schermerhorn'. Als politiek histo ricus schreef hij een dubbeldikke biografie over de vaak verguisde premier Hendrik Colijn. Bij de biografie in wording over Willem Schermerhorn (1894-1977) hoopte hij op meer empathie (inlevings vermogen). Bij de start zes jaar geleden was de opzet ook een politieke biografie met verwaarlozing van de andere bezig heden van Scher- merhorn. Hij sloeg dus aanvankelijk de periode 1913-1938 over. Uit het regerings jaar van het door de Koningin benoemde kabinet Schermerhorn-Drees (24 juni 1945 tot 3 juli 1946) bleek te weinig materiaal te zijn om voldoende grip op de persoon van Willem Schermerhorn te krijgen. Zodoende besloot de biograaf begin 2011 om de koers te verleggen en ook in de periode 1913-1938 te duiken. Daarbij deed zich de nieuwe moeilijkheid voor van wat spreker Langeveld zelf noemde 'gemis aan basale kennis van de geodesie'. Hij had daar drie deeloplossingen voor: kennisname van literatuur, bestudering van archieven en een beroep op mensen uit de kring van De Hollandse Cirkel. Het archief van Schermerhorn is bewaard, maar dusdanig geordend dat er steeds nog verrassingen uit kunnen komen. Kennis uit correspondentie met Dieperink, Vening Meinesz en Van Steenis was al vergaard en dona teurs die zelf veel dachten te weten, hoorden nieuws. Zo bleek Schermerhorn in 1926 niet de eerste kandidaat te zijn geweest om Heuvelink op te volgen. F.A. Vening Meinesz was dat, maar die Fig. 2. Vraag op 17-hoog: 'Wat is dit voor instrument?' Fig. 3. Analoog 3Ü-model in 'Punt Centraal' verwees al naar café Engels voor de slotborrel. De jaarlijkse terugblik van stichtingsvoorzit ter Herman Quee leerde weer dat het aantal persoonsdonateurs nog steeds groeit (2010: 134 en 2011: 141). Vorig jaar werd al aangekon digd dat een nieuwe publicatiereeks door middel van electronic printing van pdf's zou worden gestart met twee delen van de eme riti Bogaerts (autobiografie) en Aardoom (satellietgeodesie). Nu werd al een tweede deel van Bogaerts en dus een derde deel in de reeks aangekondigd met als onderwerp grootschalige topografie. Nieuws was de overname van de verkoop van de analoge publicaties van de Nederlandse Com missie voor Geodesie (NCG) vanwege de opheffing van het Delftse kantoor daarvan (en pensionering van de medewerkers). Het bestuur vond dit overnemen passen in de doelstelling van de stichting en het levert ook baten op. Een complete set van 126 ver schillende publicaties is (ook) geborgd in de bibliotheek van de stichting. Verder werd verjonging van het penningmeesterschap aangekondigd door overname van Wim van Beusekom door het zittend bestuurslid Thijs Ligteringen. 18 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 20