DÊ geboorde - - Kur joiqe (',DRAIL LET OP er ill rnimle tussen hel perron en de metro bi] bet mslgppen! 'Meesters van weleer' Deformatieprojecten Randstadrail en CS Fig. 4. Theo Koster van Gemeentewerken over de Randstadrail. Fig. 5. Visuele inspectie van maatproblemen tussen perron en Lightrail. wilde niet, omdat hij zijn onderzoek naar de zwaartekracht op zee niet wilde opge ven. (Hij werd kort daarop buitengewoon hoogleraar in Utrecht en dat was wel te combineren met die ambitie.) Verder ont dekte Langeveld voor de fotogrammetri- sche inhoud de sterke band met Duitser prof. Otto von Gruber van Carl Zeiss Jena, terwijl Schermerhorn zelf vooral een soort projectmanager was. Hij was 'een man die veel dingen tegelijk kon doen' (en dus ook inkomens uit meerdere bronnen had: TH, Geodetisch Bureau/Meetkundige Dienst RWS, BPM). Langeveld sprak boei end - zonder sheets - en maakte de schare benieuwd naar het resultaat van zijn werk! Prof.ir. Henri Aalders deed vervolgens onder de titel 'De meesters van weleer' verslag van de gehouden en gearchi veerde interviews met vooraanstaande geodeten. Zijn presentatie was niet alleen met beeld, maar zelfs met metadata en stemgeluiden van diverse 'meesters' (herhaaldelijk applaus). Aalders memo reerde dat het idee van Henk Zorn was, die daarmee al in 1986 met geluidscasset tes was begonnen. Deze geluidsinterviews bevinden zich intussen geconverteerd in het NCG-depot. 'Maar waar als het bureau wordt opgeheven?' De nieuwe reeks onder Aalders startte in 2006 en was voor sommige intussen overleden senioren maar net op tijd en soms te laat. Ook werd aandacht besteed aan de uitwerking en terugkoppeling. Donateur Henk Holsbrink uitte zoveel herkenningen in vragen en opmerkingen, dat de spontane zaalsug gestie 'Ze moesten jou ook interviewen' volgde. (Opvallend was dat niemand naar eventuele weergave van fragmenten op de website of in het tijdschrift van de stichting vroeg.) Een feest van herkenning was het duidelijk. Tijdens aperitief en lunch was de vraag 'Wat is dit voor apparaat?' over een oud object van Landmeten een groot succes qua belangstelling, maar kwam er geen eenduidig antwoord. Mij leek een Aalders- suggestie dat het een onderdeel was van een begin- of eindopstelling bij een invardraad goed mogelijk. Fig. 6. Meetreflectoren van Gemeentewerken in tunnelbuis van metro/Randstadrail. De middag werd deze keer allerminst aan vakhistorie besteed. In het bezoekerscen trum 'Punt Centraal' in het Groothandels gebouw gaf Theo Koster van de Afdeling Landmeten een presentatie over de deformatieprojecten in het kader van de Randstadrail (vernieuwde 'Hofpleinlijntje'), pas voorbij Berkel een verantwoordelijk heid van de HTM. Wat jonge historie kwam daar wel bij kijken. In de tien jaar dat hij ermee bezig was, waren er vijf tot zes soorten nieuwe instrumenten en al twee soorten scanners voor de boortun- nelsegmenten. Boven- en ondergronds werk werd uitgelegd en zou een artikel van hem in Geo-Info waard zijn. Naast veel zelf doen hield het werk ook in dat veel monitoringsplannen van aannemers moesten worden beoordeeld. Alle defor matiemetingen moesten sinds 2004 uit een budget van 425.000 euro exclusief scannen en lasertracken. En dat is zo ook beheerst! Het meeste lag binnen wat op een sheet heette 'de tolleranties' en je hoorde de term rollen in de tunnels... Prachtig waren blijken van vakkennis, maar ook sommige relativerende opmerkingen als 'blindelings vertrouwen op wat de boorder doet, die binnen vijf centimeter moet blijven, als je het met 10 cm nauwkeurigheid kan meten'. Een andere richting RWS was ook fraai: 'In 2004 waren we net klaar met bestekken en toen wijzigde het NAP 2 cm'. De term 'een baak kan twee dagen branden' stond voor een aan de zijkant van invarbaken gemonteerde led-verlichting voor gebruik in de tunnels. Zijn in Rotterdam alle kabels en leidingen centraal geregistreerd, bij het boren moesten onverwachts twaalf onbekende ankers van een kunstijsbaan fundering worden uitgeboord. Het leverde drie maanden vertraging op. Het was niet de enige tegenslag. Tijdens de aanslui tende rondleiding toonde Koster dat het bestaande gebogen perron van wat eerst het metro-kopstation was niet de goede maat had voor de langere lightrailtreinstel- len en dus de waarschuwingen daarbij niet ontbreken. Voor het vertrek naar stations plein en metrotunnel had voorlichter Vin cent Cardinaal nog een gelikte presentatie van het megaproject Rotterdam Centraal gegeven. Daarna volgden nog een hapje en een drankje in café-restaurant Engels. Adri den Boer, redacteur Geo-Info 2011-12 19

Geo-Info | 2011 | | pagina 21