Onze kolonie in Brazilië Boekbespreking Nederlands-Brazilië in kaart - Nederlanders in het Atlantisch gebied, 1600-1650, auteurs Henk den Heijer en Ben Teensma, ISBN 978.90.5730.774.4 192 pagina's, uitgeverij Walburg Pers Zutphen, prijs 29,95. Van 1630 tot 1654 bezaten 'wij' een groot deel van het noordoos telijk deel van Brazilië. De Nederlandse West Indische Compagnie (WIC) veroverde het gebied op de Portugezen, omdat het destijds 's werelds belangrijkste producent van suikerriet was waarvan ter plaatse ruwe suiker voor de Europese markt werd gemaakt. Daar kon den grote winsten mee worden behaald. Bovendien waren er veel slaven nodig, die door de WIC uit Afrika konden worden verscheept. Ook dat bracht vette winsten op. In de praktijk viel het allemaal nogal tegen. De kosten van bestuur en verdediging waren erg hoog, zodat de kolonie geen winst opleverde. De WIC kwam hierdoor diep in de financiële problemen en in 1654 gaf Nederlands-Brazilië zich zonder veel weerstand over aan een Portugese strijdmacht. In die tussentijd hadden de Nederlanders zich echter intensief met het gebied beziggehouden. Voor een lucratieve suikerproductie, een effectieve defensie, een doeltreffende administratie en goede scheepvaartverbindingen tussen de kustplaatsen van de kolonie en Europa was immers kennis van land en bevolking onontbeer lijk. Zo kwamen vele kaarten en boeken over het gebied op de markt. Een belangrijke manuscriptatlas die zich in het Nationaal Archief in Den Haag bevindt, is echter lange tijd aan de aandacht van historici ontsnapt. Deze atlas bevat een aantal gedetailleerde hydrografische kaarten, aanzichten en beschrijvingen van de Braziliaanse kust. In Nederlands-Brazilië in kaart wordt deze unieke manuscriptatlas voor het eerst gepubliceerd. Het boek bestaat uit twee delen. Deel I bevat een uitvoe rige inleiding op de Nederlandse aanwezigheid in Brazilië. Daarin onder andere een beschrijving van de achtergrond van de Nederlandse expansie in deze regio, de tactiek van de WIC (het 'groot desseyn') voor de verwerving van Brazilië en de beno digde Afrikaanse slavenkusten, de aanstelling van Johan Maurits van Nassau (met een goede beschrijving van zijn eigenzinnige karakter), en de veroveringen van de WIC in Afrika. Daarna gaat het boek dieper in op de omgeving van de manuscriptatlas zelf, met een overzicht van een aantal voor de regio belangrijke kunstenaars, wetenschappers en kartografen, de (vermoede lijke) ontstaansgeschiedenis van de manuscriptatlas, plus een beschouwing over tekst en taal van het manuscript. Dit alles in helder taalgebruik, prettig maar niet overmatig uitvoerig, met oog voor details, en gelardeerd met bijzonder goed gereprodu ceerde illustraties (kaarten en tekeningen). Het tweede deel bevat de complete reproductie van de kaarten en de kustaanzichten die in de teruggevonden manuscriptatlas zijn opgenomen. Die zijn eveneens bijzonder goed afgedrukt. Een leuk effect is dat de afdrukken niet alleen de kaart weergeven, maar ook de mee-gefotografeerde randen van atlas. Boeiend, en soms zelfs vermakelijk, zijn de beschrijvingen bij de kaarten die integraal in het oud-Hollands(ch) zijn afgedrukt. Het taalgebruik is opvallend leesbaar voor de moderne lezer, maar bij onduidelijke of specifieke woorden is een vertaling of noot toegevoegd. De zorg waarmee de uitgave is gemaakt, vind je tevens terug in het feit dat alle (handgeschreven) namen op de kaarten nog eens naast de kaart zijn afgedrukt. Dat maakt ze een stuk toegankelijker. Als er al een puntje van kritiek zou moeten zijn, dan is het dat er geen bladwijzer met een moderne ondergrond bij zit. Daardoor is het verband met de wereld zoals wij die kennen, wat moeilijk te leggen. En een - vaak voorkomende - beperking van een (stevig en zorgvuldig) ingebonden boek is dat de kaarten die over twee pagina's heen zijn afgedrukt, in het midden dan over een breedte van een millimeter of vijf niet of nauwelijks leesbaar zijn. Tenzij je het boek gaat knakken, en dat zou toch zonde zijn. Is dit nou een atlas voor de specialist? Ja en nee. De historische hydrografische kaarten zijn mooi, maar zullen op zichzelf niet voor een breed publiek interessant zijn. Het boek is echter een geslaagde interessante introductie op de Nederlandse tijd in Brazilië, gelardeerd met goed gekozen illustraties, goed vormgegeven en uitgegeven, en ook de originele beschrijvende tekst bij de kaarten zelf is zeer de moeite waard. Voor iedereen met een beetje historische belangstel ling (en kartografie natuurlijk) is deze atlas een mooie aanwinst. f Ad van der Meer Nederlanders in het Atlantisch gebied 1600-1650 20 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 22