Grootgebruikers Nadat tijdens de gezellige lunch druk gediscussieerd is over de nut en noodzaak van standaardiseren, gaat de dag verder met twee grootgebruikers van sensor data, Shell en het ministerie van Defensie. Guido Baeten van Shell begint met te vertel len hoe het olie- en gasexploratieproces verloopt. De exploratievelden liggen steeds dieper, worden steeds kleiner en zijn gesitueerd in steeds onherbergzamere gebieden. Om olievelden op te sporen wordt ook door Shell gebruikgemaakt van sensoren. Baten illustreert dit aan de hand van het 'smart fields'-concept. In Schoone- beek, dat recentelijk weer is opengesteld, is een sensornetwerk onder de grond aangelegd, waarmee de voortgang van de olieproductie continu wordt gemonitord. De gegevens worden verwerkt door de contractor in Frankrijk en dagelijks ter analyse naar Rijswijk gestuurd. De tech nologie is volledig uitontwikkeld en in de markt verkrijgbaar. Omdat de velden kleiner worden is er weer nieuwe techno logie nodig om beter en nauwkeuriger te meten. Op land betekent dat lange Fig. 1. Uitwisseling van sensorgegevens is ook voor defensie belangrijk. 4. standaardisatie op basis van SWE wordt door de bedrijven als minder belangrijk ervaren. kabels leggen door onherbergzame gebieden. Een draadloze verbinding zou kostenbesparend en efficiënter kunnen zijn. "Daarom", vertelt Baeten, "heeft Shell samen met HP een mobiel sensornetwerk ontwikkeld, dat momenteel in Oman wordt getest. Indrukwekkend is het om te weten, dat Shell deze innovatie in drie jaar tijd samen met HP ontwikkelt en operationeel maakt. Hiermee gaan enorme investeringen gemoeid, die Shell uitein delijk voor een beperkte duur van circa drie jaar een technologische voorsprong geeft", aldus Baeten. De drivers zitten in de mogelijkheid om dit innovatieve Voyager- systeem 'binnen te komen' bij klanten waar dat eerder niet lukte. Ook toont Baeten een innovatie bij exploratie op zee, de 'fly ing nodes' oftewel duikboten die sensoren achterlaten op de zeebodem. Vanaf de bodem kunnen betere metingen worden verricht dan vanaf het oppervlaktewater met conventionele metingen. Een meet- boot lanceert meerdere duikboten, die op hun beurt de sensoren op de zeebodem achterlaten en na twee maanden komt de duikboot met de verrichte metingen weer naar boven. Shell wisselt ook data uit met contractors en bedrijven als Exxon Mobile, maar open standaardisatie is niet aan de orde. De noodzaak ervoor is ook minder. gen in het stedelijk gebied. Sensor City wil door toepassingen van sensoren actuele verkeerssituaties in kaart brengen en hierop het verkeersmanagement aanpassen voor zowel de doorstroming als het optimalise ren van de aanrijdtijd. Beide sprekers zijn betrokken bij diverse projecten, waarbij sensornetwerken worden ingezet om de oorzaken van geluidsoverlast in beeld te brengen. SWE wordt wel onderkend als een manier om uniform gegevensoverdracht tussen verschillende disciplines mogelijk te maken, maar wordt nog niet gebruikt. In de workshop Precisielandbouw en mete orologie staat de discussie over gebruikers wensen centraal. Als opwarmer voor de discussie presenteren de inleiders Arnold Bregt en Raymond Sluiter drie case-studies over de toepassing van sensornetwerken in de landbouw en meteorologie in Finland en Nederland. In de daaropvolgende, zeer geanimeerde discussie komen veel gebrui kerswensen aan de orde. Enkele conclusies van de workshop zijn: 1. de overheid dient haar sensordata voor de markt beschikbaar te stellen; 2. burgersensorobservaties dienen meer aandacht te krijgen; 3. het ijken van sensoren is een belang rijke overheidstaak; 26 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 28