Informatie Galileo-satellieten gelanceerd Caert-Thresoor 2011-3 De Hollandse Cirkel 2011-3 en 4 't Was anders 'Op 21 oktober 2011 zijn de eerste twee satellieten van het GALILEO-project in Frans Guyana gelanceerd met een Soyuz- raket. Hiermee belandt het project in de 'In-Orbit Validatie fase' (IOV). De twee satellieten zijn vernoemd naar kinderen die een Europese tekenwedstrijd hebben gewonnen: Thijs uit België en Natalia uit Bulgarije. In totaal worden in deze fase vier satellieten in een baan om de aarde gebracht. De twee andere volgen in 2012. Vier satellieten is het minimumaantal om op testlocaties een goede positionering te krijgen. In de laatste fase, de Full Ope rational Capability (FOC), gaan dertig satellieten de ruimte in; zevenentwintig plus drie reserve. De satellieten zullen via een tekenwedstrijd allemaal worden vernoemd naar kinderen uit de zevenentwintig lidstaten.' Bron: www.europa-nu.nl Uitgave 2011-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: 'Bloopers' in de Nederlandse kartografie van Rusland, door Igor Wladimiroff; De Carte du Camp d'Utrecht uit 1805, door Harald Fredriks Peter van der Krogt; Het veranderend kaartbeeld van Nederlandse zeegaten: een hulpmiddel bij de datering van zeekaarten?, door Hans Kloosterboer. Verder wordt de rubriek Kaartcollecties in Nederland voort gezet met die van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl Uitgave 2011-3 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Het instrumentenmuseum in Dresden, door Martien van Zoeren; Artilleriemuseum Kristianstad, door Martien van Zoeren; Schokland, zomer 1941. Een verhaal bij de foto's, door prof.dr.ir. Leen Aardoom; Amsterdamse landmetersprenten uit 1709 en 1726, door Adri den Boer. Fragment van de prent 'Landmeters aan het werk' van Bernard Picart uit 1726 (Coll. en foto Maritiem Museum Rotterdam) Uitgave 2011-4 bevat onder andere de artikelen: Kadaster Onderduikersparadijs, door Zacharias Klaasse; Kadastermuseum en rechtsherstel, door Zacharias Klaasse; De Jacobsstaf op de grafsteen van Jacob Laurentius, door Henk Holsbrink; Honderd jaar landmeetkunde aan de Universiteit van Franeker 1636-1744 (1), door Henk Holsbrink. Informatie: www.hollandsecirkel.nl In het artikel 'Moderne aandacht voor kaartkopie uit 1790' in nummer 2011-9 stond dat de unieke kaart eind 2010 werd gekocht bij antiquariaat Plantijn in Breda. Hij kwam daar echter indirect vandaan. Intussen was de kaart vanuit Breda door een andere leverancier verworven. Op de website www.plantijnmaps.nl bleef de handschriftkaart echter aangeboden staan. Zelfs bij het ter perse gaan van dit num mer was dat nog het geval. Zo kwam het misverstand in de wereld Adri den Boer 28 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 30