Sensing in de landbouw Achteruit kijken en vooruit zien Remote Sensing is een belangrijke informatiebron voor overheid en boer. Satellietdata levert een voor landbouw uniek plaatje op met de actuele toestand van de gewassen. De opname van satellietbeelden kent echter een heel groot probleem: bewolking. Het project BIOSCOPE onderzoekt de mogelijkheden om met kleine, onbemande vliegtuigjes onder de bewolking te vliegen om de voor de satelliet onzichtbare plekken toch in kaart te brengen. Tamme van der Wal, Aerovision B.V. Paul van der Voet, TerraSphere Imaging GIS B.V. Satelliet Remote Sensing voor landbouw- en milieumonitoring is al bijna veertig jaar oud. In Europa wordt satellietdata sinds 1992 door overheden ingezet voor oogstvoorspelling en controle op land bouwsubsidies. De laatste jaren echter zijn het de boeren die het hardst vragen om satellietdata. Een 'blik uit de ruimte' vertelt de boer in een oogopslag hoe zijn gewas sen erbij staan. Groeiachterstand, ziekten, vochttekort of het effect van een hape rende kunstmeststrooier worden allemaal zichtbaar. Nieuwe machines zijn voorzien van GPS-gestuurde controllers waardoor het veldwerk plaatsspecifiek kan worden De WDVI (Weighted Difference Vegetation Index) van het aardappelveld in de foto op pag. 5. (Bron: TerraSphere) De Community for Agricultural Policy Implementation and Geo-Information (CAPIGI) houdt zich bezig met het bestuderen en stimuleren van geo-informatie als enabler van innovaties in het (Europese) landbouwbeleid. Door middel van conferenties en workshops met deelnemers uit de hele EU bespreken overheid, kennissector en bedrijfsleven de kansen die geo-informatie biedt en de valkuilen die we met elkaar moeten vermijden. De sterke opkomst van precisielandbouw, waarbij geo-informatie een cruciaal ingrediënt vormt, heeft de aandacht voor geo-informatie verbreed van overheid naar boer en de belangheb benden in de agro-ketens. In een reeks van vier artikelen wordt het gebruik en het belang van geo-informatie geschetst tussen boer en overheid. Deel2: 'Remote Sensing'. uitgevoerd. Hiermee kunnen de door de satelliet geconstateerde problemen effectief worden aangepakt. Dit is onder deel van ontwikkelingen in de landbouw waarbij (geo)ICT de motor is voor een belangrijke transitie. Dit noemen we Smart Farming en het geeft aan hoe boeren het slim inzetten van ICT (kunnen) gebruiken om tot een hogere arbeidsproductiviteit te komen, betere beslissingen kunnen nemen en hun zogenaamde 'Licence to Operate' te behouden (c.q. te verdienen). Vanuit het geo-oogpunt betekent dit laatste onder andere het produceren van landbouwproducten met inachtneming van alle milieuregels die er zijn, zoals ten aanzien van het gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen. Sensorinformatie is daarbij van groot belang om de boer op het juiste moment van de juiste informatie te voorzien om de juiste keuzes te kunnen maken. Schematisch kan de Smart Farming managementcyclus worden samengevat als Constateren - Beslissen - Uitvoeren - Evalueren. ICT zorgt er voor dat in elke stap de gewenste informatie ingewonnen en beschikbaar wordt. Kenmerkend daarbij is dat er vaak grote hoeveelheden data worden geproduceerd en dat de vertaling daarvan (en daarmee de bruikbaarheid) voor rekening van de boer komt. Dit geldt niet in de laatste plaats voor satellietdata. Het is dan ook de kunst om een vertaalslag te maken van meetgegevens naar Decision Support informatie. De bedrijven die actief zijn op dit vlak weten dat als geen ander. Deze kennisleveranciers vinden veelal hun oorsprong in het onderzoek (spin offs), in de verwerkende industrieën of in de leve ranciers van agro-chemie, -machines en kapitaal. Zij zien economisch voordeel voor de boer en als het de boer beter gaat heeft hij meer inputs nodig. Daarnaast zijn er enkele onafhankelijke bemonsterings- en adviesorganisaties die de boer ondersteu nen in zijn bedrijfsvoering. Ook de overheid roert zich op dit vlak omdat een belangrijk bijeffect van adequate informatievoorzie ning is dat het leidt tot een sterk vermin derd middelengebruik en een verhoogde 4 Geo-Info 2011-12

Geo-Info | 2011 | | pagina 6