Het zijn de boeren die het hardst vragen om satellietdata transparantie in de hele keten van grond tot mond. Het ministerie van EL&I werkt daarom aan een satellietdatabank om vanaf 2012 zoveel mogelijk satellietbeelden van Nederland beschikbaar te stellen aan de landbouwsector.1 Daarmee geeft het een enorme stimulans aan het gebruik van satellietdata en de innovaties die daaruit voor de landbouw mogelijk worden. land kan eigenlijk maar maximaal één landsdekkend beeld per maand worden gegarandeerd. Dit is veel te weinig voor de Smart Farmer. Zijn dringende behoefte heeft op diverse plaatsen geleid tot het zoeken naar een aanpak van het bewolkingsprobleem. Er zijn eigenlijk vier strategieën waar momenteel aan gedacht wordt. De eerste betreft het lanceren en het gebruik van meer satellieten. Meer satellieten vergroot de kans op een onbewolkt beeld. Dit is op zich een externe ontwikkeling maar dienstverleners kijken hoe zij data van verschillende satellie ten kunnen gebruiken in hun producten en diensten. De ontwikkeling en lancering van een satelliet is helaas meestal een kwestie van jaren. De tweede strategie is om gebruik te gaan maken van radarsatel lieten. Radargolven hebben geen last van bewolking en kijken daarmee direct naar het aardoppervlak. De huidige satellieten en hun sensoren zijn echter maar beperkt bruikbaar voor de landbouw. Het is nog een hele klus om uit te zoeken wat we pre cies met radar waarnemen en welke kijk hoeken, polarisaties en resoluties geschikt zijn. Daarmee lijkt ook het gebruik van radar een langetermijnstrategie. De derde strategie is near sensing: niet vanuit de ruimte maar een sensor vlakbij het veld, bijvoorbeeld gemonteerd op de tractorcabine. Ieder rondje door het veld levert nieuwe data op. Er zijn momenteel al diverse systemen operationeel, vooral bedoeld om in een gesloten regelkring direct in het veld de spuit of strooier ach ter de tractor aan te sturen. Een belangrijk nadeel is dat de meting gekoppeld is aan het uitvoeren van de actie (zoals spuiten) en zo eigenlijk niet goed kan worden opgenomen in het managementproces van de boer. Daar voor zou de boer dan een loos rondje moeten rijden om de sensorinformatie op zijn bureau te krijgen. De vierde strategie is de inzet van kleine onbemande vliegtuigjes. In jargon: Unmanned Aerial Vehicles (UAV)2. Technologie die we kennen uit televisie series als '24' en uit de inzet van drones in oorlogshaarden. Maar in de landbouw zijn ze onbewapend en veel kleiner. Het voordeel van de UAV is dat ze een satelliet- identiek product kunnen maken op het moment wanneer je dat wilt. Zelfs onder bewolking. Het aantal satellieten dat beelden voor landbouwkundig gebruik kan opnemen is op twee handen te tellen. Gezamenlijk draaien ze hun rondjes en dagelijks is er wel eentje boven ons hoofd. De satelliet moet wel worden geprogrammeerd om in de vaak beperkte opnamecapaciteit Nederland te 'fotograferen'. En dan moet het op het tijdstip van overkomst ook nog wolkeloos zijn. Bewolking is momenteel de meest knellende beper king voor operationele toepassingen van satellietdata. De behoefte van de boer is helder en de oplossing komt steeds meer voorhan den. Maar er is nog een probleempje: de bewolking. Met de huidige beschikbare satellieten en de bewolking in Neder- De spuitarm van 26 meter bestrijkt een aardappelgewas. De spuitintensiteit wordt gevarieerd op basis van een geogerefereerde taakkaart. (Foto: TerraSphere) Geo-Info 2011-12 5

Geo-Info | 2011 | | pagina 7