Eindnoten UAV-beelden en satelliet beelden zullen elkaar prima aanvullen rak*1 vSt-si' -*? Het is vooral van belang wat de wetgeving gaat worden rond autonome navigatie ten opzichte van op afstand bestuurd; Platform type - Er zijn UAV's in allerlei soorten en maten: helikopters (met 1 of meerdere rotors), ballonnen en vliegtuig jes. Het is duidelijk nog geen uitgekristal liseerde markt. De 'fixed wings' lijken ons het meest bruikbaar voor de landbouw vanwege de actieradius, het bedieningsge mak en de veiligheid. Maar als het gebruik toeneemt zullen ook hier nog vele ontwik kelingen volgen; Toepassingen - De veel hogere resolutie van UAV-beelden ten opzichte van satel- lietbeelden maakt het mogelijk om nieuwe toepassingen te ontwikkelen. De hoge resolutie levert plantspecifieke informatie op. Wetenschappers smullen al van het idee! Ook aan de robotkant wordt al aan plantspecifieke handelingen gewerkt. Die twee zullen elkaar prima aanvullen. Hoe ver is een toekomst waarin dagelijks UAV's de toestand van het landelijk gebied in kaart brengen? Misschien sneller dan we denken. De techno logie ontwikkelt zich echter bijzonder snel en de behoefte aan goede infor matie neemt hard toe. De business case voor een tractorge- monteerde sensor voor de gemiddelde aardappelteler toont al aan dat besparin gen aan middelen, tijd, diesel enz. rond de 75 euro per hectare per jaar bedragen4. Maar onderzoek toont aan dat data van de huidige beschikbare sensoren zich moeilijk laten integreren met satellietdata.5 De landbouwsector wordt al jaren verleid tot het kijken naar satellietbeelden en sensorinformatie. En jarenlang bleef het slechts bij een mooi plaatje. Tegenwoordig zijn spuitcomputers in staat om op basis van een digitaal en geo-gerefereerd instructiekaartje de intensiteiten te variëren. Boeren zijn daarom meer dan ooit geïnteresseerd in de heterogeniteit in hun percelen. De ontwikkelingen in wet en regelgeving laten zien dat effectiever omgaan met middelen (per saldo minder middelen) ook een maatschappelijk belang kent. Het nieuwe landbouwbeleid probeert subsidies te koppelen aan het realiseren van milieudoelen. Dus ook aan die kant is er druk op boeren om naar nieuwe manieren te zoeken om met minder middelen toe te kunnen. Het BIOSCOPE-project onderzoekt of het gebruik van UAV's als 'back-up' voor satel lietbeelden een levensvatbare dienstver lening op gaat leveren. Het project is nu een halflaar onderweg. In een proof-of- concept is aangetoond dat beelden met UAV's kunnen worden opgenomen en op soortgelijke wijze verwerkt kunnen worden als satellietbeelden. Ook hebben boeren inmiddels de hele informatieketen doorlopen en zijn deze beelden gebruikt als input voor spuitoperaties. Er is al veel bekend maar een niet geheel onbelangrijk aspect dat nog moet worden uitgezocht is de prijs die boeren gaan betalen voor zo'n service... f 1) Zie: www.rijksoverheid.nl/nieuws/2011/10/04/ satellietbank-schatkamer-voor-app-bouwers- in-topsectoren.html 2) De juiste benaming is Unmanned Aerial System (UAS), maar UAV is in Nederland meer ingeburgerd. 3) Zie: www.projectbioscope.eu voor het user requirements-analyse. 4) Zie: www.capigi.eu/capigi-2011-presentations/ sensing-i.html. 5) L. Kooistra, Verificatie remote versus near sensing voor toepassingen in precisie landbouw, Eindrapport PPL project 023, september 2011. Onderkant van een UAV. De zes ronde elementen zijn de cameralenzen. (Foto: TerraSphere) Geo-Info 2011-12 7

Geo-Info | 2011 | | pagina 9