*mËL Onder Ede Keynotes met 'slimme stad' Geo-informatie bestaat wel/niet' ruimte. Optische beelden met nog betere resoluties (nu 50 cm) komen er nog steeds aan. Qua beschikbaarheid overtreffen ze luchtfoto's tot voor en na tsunami's toe. Hij verkondigde de zegeningen van de van 2013-2019 te lanceren Sentinel- satellieten met gratis en open data. In een groeimodel is er voor Nederland nu al een satellietdatabank met gratis ruwe data en een pilotcase precisielandbouw. Jantien Stoter (Kadaster) belichtte in plaats van 'Ben Bruns - titel nog niet bekend'de stand van zaken van BRT- generalisaties. Was er in een interactief proces met de grootste middenschaal op het scherm de kartograaf die het werk deed, nu lukte het automatisch. Haar voorbeeld overtuigde. Voordeel is dat naast de betere homogeniteit en flexibili teit - zo wist zij - "automatisering uiteraard kostenreductie betekent."Allicht is meer gekeken naar wensen van de toekomst dan naar die van het verleden. Details als het doortrekken van terreingrenzen tot aan hartlijnen van wegen, samenvoegen van kleine terreinen en van dezelfde terreintypes, uitdunnen van (spoor)wegennetwerken en tot slot kartografische generalisatie: ze kwamen allemaal aan bod."Snelwegen mogen niet verplaatst worden, gebouwen wel en zelfs automatisch", aldus een fraaie zin in althans het kartografisch model. Na 2012 worden TOP50 en TOP100 automatisch gegeneraliseerd uit Topio, en TOP250 en TOP500 vervangen door Europese producten. Al was het vergeleken met's ochtends onvermijdelijk een kleiner publiek, ook van 16.00-17.15 uur waren er keynotes. Geoloog Joris van Enst, secretaris-direc teur van Het Waterschapshuis (HWH), zou spreken over de nu 25 waterschappen en zijn HWH als partners in geo-informatie, maar er kwam al snel een sheet met 'Gl bestaat wel/niet'. Hij vond het een onderdeel van bredere informatie. "Voor Het Waterschapshuis staat info centraal en of het geo-info is, daar mogen schrift geleerden heel lang over praten", zo vond hij haast onverschillig. Hij vroeg verder als fietser in een voorbeeld over Nederlandse bergen waar de app bleef op basis van het AHN, dat volgens hem om goede redenen niet open beschikbaar kon zijn. GIN-bestuurder Marien de Bakker in de rondvraag:"Als het AHN vrij is, is de app er in drie dagen." Historicus Lucas Bolsius, nu burgemeester van Amersfoort, zou ook spreken over 'titel nog niet bekend', maar zei al snel en zonder GIN-contractkennis:"Ik voel de argumenten waarom u de volgende keer met uw congres in Amersfoort zit." Sinds anderhalfjaar wist hij ook van het RD-nulpunt en van de term 'Amersfoorts stelsel'. Kern van zijn verhaal was dat 20 bedrijven en organisaties in de keistad sinds 2011 deelnemen in een actief GeoCluster. Werkgroepen kwamen er al rond toptalent en aanbod stageplaat sen/docenten, Virtuele tour/Imago Geo Amersfoort, Innovatie en Open Date en ten slotte Cross-overs. En wat zijn gemeente zelf betreft: "Vanuit ons econo misch programma'Amersfoort Innovatief Sterk', dat met Europese EFRO- subsidies moge lijk gemaakt is, spannen wij ons in om data beschikbaar te gaan stellen." Hij vond de al beschikbaar gestelde CBS- indeling van Nederland lastig bruikbaar vond dat moet van hem anders. "In de mooie wijk Het Bergkwartier is het cijfer van fietsendiefstallen ongekend groot en daarmee zeer verontrustend. Wat is eraan de hand? Nu blijkt dat het Cen traal Station van Amersfoort tegen het Bergkwartier aanligt. En de cijfers van de fietsendiefstallen krijgen wij op CBS-wijk aangeleverd", aldus de burgemeester van wat een 'Open en Slimme Stad'wil wórden. Laatste spreker was de bedrijfseconoom Arie Versluis, sinds bijna twee jaar directeur Data van Rijkswaterstaat-DID. Van weer een Ondernemingsplan met informatievoorziening wist hij dat zijn dienst weer een andere naam krijgt: Cen trale Informatieverwerkingsdienst. Hij gaat voor verbindende informatievoorziening aan'Mass Customization'doen. Versluis memoreerde dat zijn nieuwe diensthoofd Kees van der Kaa net een samenwer kingsovereenkomst had getekend met deTU Delft over geo-informatie. Hoewel die term dus éénmaal viel stelde toch een Burgemeester Bolsius. i Versluis. befaamd geodeet van het Kadaster de vragen waarom de spreker "het woord geo niet had genoemd en of er nog iets bijzon ders aan zit."Versluis deelde de genoemde bredere informatievisie van Van Enst van HWH, maar "zag echt wel dat een kaart een krachtig instrument is." De grenzen waren doorbroken... f Adri den Boer 'Wageningen is onder Ede verklaard. Dat maakten landmeters vandaag bekend na een meting naar de exacte locatie van de gemeente.' (Bron: De Pers, 9 november lott) 8 Geo-Info 2012-1

Geo-Info | 2012 | | pagina 10