Tgeo-info Tl GIN congres en beursvloer: traditioneel feest der herkenning W Verslag XCHANGE Verslag van het GIN-congres van 7 december 2011 "E k r Open Data 3D: de grens van het pionieren voorbij'?! Niet de schuld van juristen Alle l&M-data open voor 7 januari 2015 Ingang van de Geo Info Xchange/GIN Congres 2017. Op deze tweede dag leek het er alle maal wat rustiger aan toe te gaan. Leek. Want gaandeweg bleek al snel dat de zalen voor de lezingen en de beursvloer druk werden bezocht. Jan Willem van Eek haalde bij de aftrap van de lezingen nog even aan dat het percentage 'no-show' bij het GIN-congres en de GeoXchange opmerkelijk laag genoemd kan worden in vergelijking met andere evenementen die in andere branches worden georganiseerd. We zijn blijkbaar een trouw volkje. Direct daarna nam Henk Ovink van Ministe rie l&M het woord. Hij benadrukte de rol die de centrale overheid wil nemen in het dos sier'Open Data'. Hij deed dat aan de hand van het drieluik context, perspectief en te nemen stappen. Afkomstig uit het bedrijfs leven en nu anderhalfjaar actief vanuit l&M zet hij vaart achter de geformuleerde doelstellingen. De ambities spatten van het scherm. Duidelijk werd dat men haast maakt met het uitvoeren van voorgenomen beleid. Ambitieuze politiek. De centrale overheid heeft zichzelf opge legd sterkte willen dereguleren. De meer dan 80 wetten en de meer dan too rege lingen zijn niet de schuld van juristen: zij hebben slechts vastgelegd wat de samen leving als een probleem ervoer. Dat kan eenvoudiger en meer integraal. Voor vrijwel alle ruimtelijke processen is goede informatievoorziening onontbeerlijk. Open Data kan hieraan een bijdrage leve ren. Juist door ook burgers hierin te betrek ken (zie ook het initiatief van Obama uit 2009: Open Government Ini tiative), waartoe ook in een recente notitie van Donner wordt opgeroepen. l&M zet zich in voor open data op het geo-beleidsterrein en draagt bij aan het overheidsbrede gebruik ervan. Werkt aan het wegnemen van drempels. Er horen ook wat stevige uitspraken bij: per 1 januari 2015 zijn alle l&M-data open, tenzij er een wel heel goed gemotiveerde reden is dat niet te doen. Dat er door deze koerswijzigingen ook vra gen ontstaan over verantwoordelijkheden van de overheid is evident. Het gebruiken van Open Data vraagt ook om een cultuur omslag: geen voorwaarden, geen tarieven en zo te krijgen. Dat betekent dat de gebruiker vertrouwen moet hebben in de data.'Trust and control' gaan hand in hand. De overheid faciliteert opbouw en ziet toe op kwaliteit. De verstrekker dient zich te houden aan de spelregels. De rijksoverheid wil een integere partner zijn. Dat dat beeld wel eens bijgesteld moet worden hoort bij deze cultuuromslag. Niet de overheid maar het innoverende bedrijfsleven bedenkt dan de toepassingen. In een rap tempo toonde Jantien Stoter in krap 30 minuten 3D in de huidige praktijk, de resultaten van de 3D-pilot en de plannen van Kadaster voor 3D. 3D wordt inmid dels wijdverbreid toegepast en 3D data is ruimschoots verkrijgbaar, zelfs als open data. Maar vanwege het projectmatige karakter van deze toepassingen worden de potenties niet volledig benut en is de investering in 3D ad hoe en soms redundant. De recent afgeronde eerste fase van de 3D-pilot heeft getracht hier wat aan te doen. Naast een enthousiast deelnemersveld (ruim 60 organisaties leverden een bijdrage) is er richting gegeven aan de ontwikkelin gen en is IMGeo 2.0 nu met gebruikmaking van CityGMLtoch tenminste 3D-voorbereid. Afspraken zijn gemaakt over de wijze van 3D-modellering en tus sen de bedrijven door is ook nog even een OGC- award gescoord. Al met al voldoende energie om te beginnen aan het vervolg van de pilot. Deze is aanzienlijk concreter dan het eerste deel. Gereedschappen en technieken worden ontwikkeld als onderdeel van een 'starterskit'die de potentiële nieuwkomer tools biedt om gericht aan de slag te gaan. Geo-lnfo 2012-1 9

Geo-Info | 2012 | | pagina 11