App-store voor de overheid? Column Marjan Bevelander Overheid versus bedrijfsleven Welke app's zijn favoriet? Logische reactie: discussie! Hoe nu verder? Op 12 oktober schreef Matt Poelmans in de Volkskrant "Waar blijft de'overheids-AppStore'?"Mijn eerste reactie was dat dat niet nodig zal zijn. De overheid gaat zich immers vooral richten op het beschikbaar stellen van open data en zal de ontwikkeling van app's zoveel mogelijk aan de markt overlaten. Afgelopen week was ik echter op het GIN-Congres in de Jaarbeurs. Zo'n congres is een ijkpunt, een moment waar ontwikkelingen bij elkaar komen. Het was tijdens één van de bijeenkomsten op donderdagmid dag, gewijd aan het thema 'Expeditie; dat ik terugkwam op mijn eerste reactie op de stelling van de Volkskrant. Het lijkt erop dat de verdeling tussen'overheid'en'markt'(in data en toepassingen) toch iets te gemakkelijk gemaakt is. Het thema'Expeditie'was geïnspireerd op de expeditie 'Open Data'die provincies en GeoBusiness in het voorjaar organiseer den. Een initiatief dat vergelijkbaar is met de initiatieven 'Apps for Amsterdam, Rotterdam, Noord-Holland,Bovendien is dit initiatief ook gebaseerd op het idee dat het creëren van toepas singen door derden open en vrij beschikbare overheidsdata zal stimuleren. De overheid kan haar aandacht dan op andere zaken richten en de toepassing van de laatste technische ontwikkelin gen aan de markt of community overlaten. In de expeditie'Open Data'gingen zeven gemengde teams van medewerkers van provincies en bedrijven aan de slag en sloegen daarbij twee vliegen in één klap. Enerzijds een terugtrekkende, bezuinigende overheid die door samenwerking toch aansluiting zoekt bij ontwikkelingen en innovatie stimuleert. Anderzijds bedrijven die zelf aan de slag gaan en nieuwe bronnen van inkomsten aanboren, al dan niet samen met de overheid. De voorjaarsexpeditie eindigde met een aantal goede ideeën die verder ontwikkeld worden in de provincies Overijssel en Noord- Brabant. Het succes van de expeditie vroeg om een vervolg en daar bood het GIN-Congres de gelegenheid voor. Terug naar de donderdagmiddag op het GIN-Congres dus: drie presentaties waarin een scala van al werkende app's de revue passeerden. Zoals de informatie over het boren van de Noord- Zuidlijn in Amsterdam op www.hierzijnwij.nu: live lokale info over waar nu wordt geboord. Of de www.applasoverijssel.nl, waar de provincie Overijssel alle beleidskaarten en achterlig gende informatie beschikbaar stelt als atlas voor smartphone of tablet. Gedeputeerden gaan niet meer de deur uitzonderde iPad met Atlas. Of de Layar Stapelkaart van het Planbureau voor de Leefomgeving (zie: www.layar.com/layers/pblstapelkaart). Een stapelkaart met negen soorten gebiedsbeleid die laat zien of je bijvoorbeeld in een stiltegebied staat of in een Natura 2000-gebied. Of is er misschien een werelderfgoed van UNESCO in de buurt? Drie voorbeelden van goedwerkende app's waar veel belang stelling voor bestaat - ook gezien de reacties uit de zaal. Opval lend dat de goedwerkende app's die hier genoemd werden, zijn ontwikkeld door de overheid. Zeker gezien het feit dat we er als overheid naar streven zoveel mogelijk ontwikkeling over te laten aan de markt. Dat roept vragen op. Gaat het hier om een overgangssituatie? Zijn we (overheid en ontwikkelaars) er nog niet aan toe dat de overheid ontwikkeling loslaat? Of kan dat voor sommige toepassingen echt niet, ook niet in de toekomst? In de daaropvolgende discussie waren diverse argumenten te horen:"Ontwikkeling van app's door bijvoorbeeld studenten leidt weliswaar tot creatieve producten, maar je bent niet zeker van hun voortbestaan. De app's kunnen ook zo weer verdwij nen." Of: "Bedrijven hebben moeite met de onzekerheid van de verdienmodellen". Een ander argument van de zijde van de overheid kwam van de provincie Overijssel:"Bij het informeren van bestuur en management moet de provincie zelf leidend zijn." Dat daarmee een mooi product wordt ontwikkeld dat ook door burgers en bedrijven gebruikt kan worden, is gewoon mooi meegenomen. Kortom: we zijn er nog niet. De overheid kan er zeker nog niet zomaar vanuit gaan dat ontwikkeling door de markt als vanzelf sprekend op gang komt. Provincies, waterschappen en Rijkswa terstaat zijn nu bijvoorbeeld een centraal Register Zwemwater kwaliteit aan het bouwen. Dit Register komt in de zomer van 2012 beschikbaar. Wat zou het mooi zijn als bedrijven direct aan de slag gaan met ontwikkeling van toepassingen. Een paar suggesties: een waarschuwing als er in je favoriete zwemplas blauwalg gevon den is. Of: je bent op vakantie en zoekt de ideale zwem plek voor je dochter van vijf. Vooralsnog echter gaat de overheid hiermee ook zelf aan de slag. Het is nog te vroeg om ervan uitte gaan dat publieksinformatie via een andere weg naar ons toe komt. En daarmee sloeg de discussie de richting in van de'overheids- AppStore'. Kan de overheid daarmee een versnelling aanbren gen? Het publiek zou dan een mooi overzicht van overheids diensten en overheden hebben. Bedrijven hebben inzicht in eikaars toepassingen en kunnen die over en weer gebruiken en hergebruiken. Op die manier zou ontwikkeling in ieder geval gestimuleerd kunnen worden. Misschien toch niet zo'n gek idee in de Volkskrant: "Waar blijft de'overheids-AppStore'die de bureaucratie op zijn kop zet, net als de Apple AppStore dat deed voorde hele informatie-industrie?" 9 Marjan Bevelander Coördinator Geo-projecten Interprovinciaal Overleg (IPO) mbevelander@ipo.nl Geo-lnfo 2012-1 13

Geo-Info | 2012 | | pagina 15