r 'Blauwdruk van de Grachtengordel' Verslag Ruimtelijk DNA Vloerkaarten bezoekersschroom... Stadsdeel met historicus Afgelopen 17 november vond in het Stadsarchief van Amsterdam de feestelijke onthulling plaats van wat de'Blauwdruk van de Grachtengordel'werd genoemd. (Overigens is gebouw De Bazel aan de Vijzelstraat pas sinds 2007 een cultuurtem pel in plaats van de Indische geldtempel van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij/ABN.) Het ging om de digitale ontslui ting van 44 gronduitgiftekaarten uit de i7e eeuw op de beeldbank.amsterdam.nl (zoeken op'gronduitgifte'). In de rijke collectie van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap (KOG) bevindt zich een schat aan oude kaarten. Daartoe behoren ook de plattegronden van de bouwblokken die bij de stadsuitleg van 1664 zijn getekend. Van bijna elk bouw blok is de verkaveling mét daarbij de eer ste veilingopbrengst van de afzonderlijke percelen bewaard gebleven."Deze grond uitgiftekaarten zijn te beschouwen als de blauwdruk van de grachtengordel en zijn van wezenlijk belang voor het behoud van de oorspronkelijke structuur van de grachtengordel, sinds 2010 UNESCO- werelderfgoed", aldus de uitnodiging van het stadsdeel Centrum. In de overvolle Filmzaal werd het pro gramma geopend door mevrouw Hilde de Boer, hoofd afdeling Ruimtelijk Beleid van het stadsdeel. Zij memoreerde dat de digitale beschikbaarstelling mogelijk was door samenwerking van de drie partners. "Heeft u weieens op de plattegrond van Amsterdam gestaan? In het Stadsarchief kan het! Op de kaart komt u naambordjes tegen van straten en buurten die iets vertellen over het waterrijke verleden van de stad". Zo begint de folder 'Van Amstel tot Zeedijk'over een expositie van Water schap Amstel, Gooi en Vecht, die in het kader van de Internationale Waterweek van 16 oktober tot 13 november 2011 te zien was. Omdat deze Waterweek is verlengd, konden de bezoekers van de feestelijke onthulling van de'Blauwdruk van de Grachtengordel'er op 17 novem ber nog van genieten. (De expositie was in de hal, net als de wel komst koffie en het glaasje achteraf.) Hun schroom om de kaart met voeten te treden bleek net zo groot als bij veel eerdere archiefbezoe kers. De meesten bleven op het zeil vóór de expositie staan kijken. Kan popularise ren toch te vergaan? Naast het betalende stadsdeel namelijk het Stadsarchief met haar websiteruimte en het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap als kaarteigenaar. "Kennis van historische kaarten is niet iets stoffigs, maar van belang voor iedereen die woont en werkt op de locaties", zo wist ze. Ze vond ook dat elke stad haar eigen ruimtelijk DNA heeft, hier de succesformule van de geparcelleerde bouw blokken. Dat succes geldt ook nog voor"de huidige derde Gouden Eeuw", zoals burge meester Van de Laan altijd zegt. Mevrouw De Boer wees er op dat de Prinsengracht een werkgracht was met pakhuizen, in tegenstelling tot de Herengracht. Ook de kleine percelen in de zijstraatjes waren haar niet ontgaan. "De Unesco-bescherming vindt vooral plaats door bewustwording van het publiek. Zo alleen is behoud van erf goed te garanderen" zo sloot ze af over de wereldbrede aanwijzing die geen subsidies oplevert... Erik Mattie, historicus van de afdeling Ruimtelijk Beleid van stadsdeel Centrum, hield een geschiedkundige inleiding over'de kunst van het lezen van historische kaarten'. Zijn blijdschap over de gronduitgiftekaar ten was tweeledig."Men ziet niet alleen de structuur van de grachtengordel en de grondopbrengsten. Daardoor ontstaat ook begrip waarom de gevelwanden er uitzien zoals ze er uitzien". Beide zaken waren recent aan de orde bij afwegingen over de verbouw van weer een kantoor tot een luxe hotel. Ook de zakelijke informatie werd door hem geanalyseerd: de Herengracht was driemaal zo duur als de Keizersgracht en bij de tus- senstraten was de oostzijde altijd duurder dan de westzijde. "Als je bij de 'happy few' wilde horen, kocht je geen huis op de Keizersgracht"en "Was lopen in de zon duur der?" Ook opmerkelijk: tussenstraten als de Utrechtsestraat hadden blinde achtermuren, omdat het verboden was in de tuinen van de rijken te kijken. Dat is nog steeds te zien. Verder is op de huidige kaart- en satelliet- beelden zichtbaar waar men in de 17" eeuw de privaten plande, bouwde en benutte. Mattie liet ook zien hoe in de jaren'70 van de 20e eeuw veel gevels op de i86-eeuwse wijze werden verhoogd en verminkt en achter- 18 Geo-lnfo 2012-1

Geo-Info | 2012 | | pagina 20