Onthulling 20e eeuwe kaartseries in de Archiefbank Onthulling van de digitale beelden. gevels ten onrechte 'rim pel loos' werden gemaakt. "Unesco wil geen reconstructie van de i7e eeuw, maar wel authenticiteit en recht doen aan de variëteit". "Van de crisis merken we hier in de binnen stad niets", concludeerde Boudewijn Oranje (D66), portefeuillehouder Bouwen en Wonen van het stadsdeel, op basis van de bouwaan- vragen van ontwikkelaars. Hij was - net als zijn partij - erg voor open source en wilde (vast meer persoonlijk) "zoveel mogelijk vernielin gen van dejaren'70 herstellen". KOG-voorzit- ter Norbert van den Berg memoreerde dat zijn genootschap meer dan 150 jaar oud was en gelukkig de kaarten bewaarde. De eigen lijke onthulling van de digitale beelden door genoemde'stadsdeelwethouder'Oranje en de voorzitter, was wat in het duister. Ze mis ten een muismatje, maar zagen toch kans om op de website uitgiftekaarten op te roepen. Ook waren er twee originele kaarten te bewonderen in een tafelvitrine. Beide kaarten zijn voorzien van i9e-of 206-eeuwse stempels van het genootschap als'onherstelbare vernielingen) maar op de beeldbank blijkt dat uitzonderlijk te zijn. Adri den Boer kaart van PW hebben een formaat van ongeveer A6. Bij de start van de productie in 1909, waren er 76 bladen nodig om het gehele grondgebied in kaart te brengen. In 1989, na annexaties van de jaren '20 en de jaren '60 telde de kaart zelfs 303 bladen. Als er ergens in de stad veel in het kaart beeld veranderde, werd een nieuw kaart- blad getekend en gedrukt. Dat verklaart waarom ervan sommige kaartbladen maar enkele exemplaren zijn. Dit geldt met name voor een agrarische omgeving. Van andere kaartbladen, waar wel veel werd verbouwd, is een hele serie. Om het juiste kaartblad te vinden zijn er bladwijzers. De scans van de bladwijzers kunt u gratis downloaden". (www.stadsarchief.nl) "In de archieven van twee gemeentelijke diensten zijn series kaarten van Amsterdam te vinden die met elkaar een gedetailleerd beeld geven van alle veranderingen in het kaartbeeld van de stad gedurende vrijwel de gehele 20e eeuw. Het gaat zowel om de kaart op schaal 1:1000, vervaardigd door de Dienst der Publieke Werken (PW) als om de kaartseries in verschillende schalen van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht (BWT). Alle kaartbladen van deze series, bijna 3000 stuks, zijn gescand en beschikbaar via de Archiefbank. Voor het onderzoek naar de bouwgeschiedenis van Amsterdam in de 20e eeuw zijn deze kaartseries van onschat bare waarde. Op de kaartbladen van PW zijn niet alleen alle straten en huizen gete kend, maar ook het straatmeubilair zoals lantaarnpalen en verkeerslichten en zelfs brievenbussen en brandmelders. En, niet onbelangrijk, ook het openbaar groen staat op de kaart! Basis van de kaartseries van BWT zijn de kadastrale gegevens. Dat kan soms een beeld geven dat afwijkt van de feitelijke gegevens zoals getekend op de kaartbladen van PW. BWT gaf op de kaart aan voor welke opstallen (huizen, fabrieken, kerken e.d.) vergunning voor (ver)bouw was verleend. Op voor- en achterzijde van de BWT-bladen staan verwijzingen naar de raadsbesluiten over bebouwing, maar ook over bijvoorbeeld de verkoop van grond of het verlenen van een hinderwetvergun ning. De originele bladen van de 1:1000 Geo-lnfo 2012-1 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21