'Nederland van Boven' met beide benen op de grond? Open Kaart 'Nederland van Boven'is een nieuw project van de VPRO, sinds 6 december 2011 te zien op Nederland 1. Bij de tien televisie-afleverin gen waarin Nederland vanuit vogelperspec tief wordt bekeken, wordt ons land op de website nederlandvanboven.vpro.nl/ op een grafische en interactieve manier getoond aan de hand van online-kaarten en datavisualisaties. De redactie kreeg vóór de lancering een exclusieve preview te zien. Deze kan van de huidige versie afwijken. Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde enkartograaf):'Nederland van Boven'is beslist een rage. Google Earth heeft de belangstelling hiervoor aangewakkerd. In de aardrijkskundemethodes verschijnen luchtfoto's, in de boekhandel liggen veel luchtfotoboeken en ook op het journaal zie je regelmatig een luchtfoto of een Google Earth-achtige animatie. Het meest opval lende aan deze website vind ik het ontwerp. De combinatie zwart-blauw-oranje ligt niet voor de hand. Wij zijn immers gewend aan kaarten uit de atlas, vouwkaarten en websites zoals Google Maps, die allemaal zijn vormgegeven met kleuren die geschikt zijn voor papier. Op een beeldscherm zijn deze donkere kleuren een stuk prettiger. De schuifbalkjes waaraan je aan twee kanten kunt schuiven zijn een leuke vondst. Het zou wel makkelijker zijn als ik de getallen zelf kan invoeren. Ik vind het VPRO-lettertype mooi. Het blijft goed leesbaar. Wel beginnen aardrijkskundige namen met hoofdletters! Is hier de huisstijl te ver doorgeschoten? Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT):\Nat een gewaagde beslissing om een interactieve kaartapplicatiete lanceren, die helemaal afhankelijk is van Flash! Het is met Flash moeilijk om aan de toegankelijk heidsrichtlijnen voor het Web te voldoen, terwijl deze steeds dwingender worden opgelegd. Bovendien wordt HTML5 door steeds meer browsers ondersteund. Last but not least: je kunt een Flash-applicatie niet met je iPad bekijken, terwijl dit toch steeds meer het zogenaamde'tweede scherm' wordt, zeker in een crossmediaal project. Of is het publiek op Nederland 1 een andere doelgroep? De achtergrondkaart waarop wekelijks nieuwe thema's worden afgebeeld, is gemaakt op basis van 'OpenStreetMap'. Doordat de typografie in het VPRO-lettertype is gezet wordt de kaart een naadloos onderdeel van de website. De iconen voor ziekenhuizen,vliegvelden en boerderijen slui ten hier mooi bij aan. Bosgebieden worden subtiel gevisualiseerd dooreen ouderwets puntraster, een techniek die Stamen eerder ontwikkelde (zie ook Open Kaart in Geo-lnfo 201110/11). Het is fantastisch een interactieve kaartapplicatie als onderdeel van zo'n groot crossmediaal project te zien. Het is mooi dat zowel de broncode van de software als de kaartgegevens beschikbaar zijn om deze kaart te realiseren. Kortom: er is geen excuus om de VPRO een groter compliment te geven dan zelf een interactieve kaartte maken. Maar dan zonder Flash! Tjeerd Nijeholt (adviseur Geo-lnfo en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: De website is een welkome aanvulling op de televisieserie. Daar kan ons werkveld van leren. Overheidsinitiatieven en bedrijven kunnen hierdoor voor meer bekendheid zor gen. Door de interactie met het kaartbeeld is de website duidelijk een aanvulling en richt zich op de onderzoekende, geïnteresseerde leek. Die categorie schijnt steeds groter te worden en is hoger opgeleid 'dan we dach ten'. Desondanks vind ik dat er teveel detail in beeld is. Waarom zie ik heel duidelijk zwarte puntjes voor bos, terwijl ik naar een kaart kijk die het aantal winkels per vierkante kilome ter toont? De thema's hebben niet hetzelfde detailniveau als de achtergrondkaart waarop je ver kunt inzoomen. Misschien moet ik eindelijk toch maar eens wennen aan de neiging van gebruikers om naar hun eigen omgeving in te willen zoomen. Moet ik erop vertrouwen dat zij zelf wel aanvoelen dat deze informatie dergelijke beperkingen kent. Want op deze manier wordt iedereen wel betrokken en geïnformeerd. Laten we eerlijk zijn: deze bonte én relevante website inspireert door haar verscheidenheid van inhoud, vorm en reactiesnelheid. De huisstijl vind ik echter te overheersend. De dubbele schuifbalken leveren bovendien soms moei lijk interpreteerbare kaartbeelden op, omdat links van de linkerschuifbalk (ondergrens) dezelfde kleur wordt gebruikt als voor rechts van de rechterschuifbalk (bovengrens). Heeft u een opmerkelijke kaart gezien die in deze rubriek onder de aandacht gebracht zou moeten worden? Stuur dan een email naargi@geo-info.nl o.v.v.'Open Kaart'.1 Geo-lnfo 2012-1 23

Geo-Info | 2012 | | pagina 25