3. International coordination 4. Capacity building ie GGIM-Conferentie We moeten datasets met elkaar kunnen combineren, naar onze eigen omgeving kunnen overzetten. Ook moeten we weten wat er bij de buren bestaat, en de moge lijkheid bieden gegevens ook te gebruiken in omgevingen die oorspronkelijk niet zijn voorzien. In Mexico is ook sprake van een gemeenschappelijke statistische en karteringsdienst, het INEGI, maar ook de vertegenwoordiger daarvan sprak geen verlossende woorden over de voordelen van de integratie binnen zijn dienst. William Cartwright gaf in zijn keynote over internationale coördinatie en samenwerking aan (zie http://ggim.un.org/docs/meetings/ High%2oLevel%2oforum/WPi_JB) hoe de gezamenlijke internationale verenigingen op het gebied van de Geo-informatie (ICA, FIG, ISPRS, etc) bezig zijn opleidingen te stimule ren en publicaties uit te geven (bijv. http://www.fig.net/jbgis/publications/ jbgis_b00klet_2010.pdf). Daarna volgt de ontwikkeling van programmatuur ten behoeve van het matchen van geo-gege- vens. Vanuit China werden de initiatieven van Digital Earth (Digital China, Digital Province, Digital City) gepropageerd. Volgens China worden veel thematische gegevensbestan den aan elkaar verbonden, evenals het Glo bal Land Cover initiatief. MagnusGudmunds- son uit IJsland gaf aan hoe voor de Arctische gebieden de geografische gegevens al op grote schaal worden geïntegreerd door de betreffende staten (zie www.arctic-sdi.org). Nieuw-Zeeland vertelde hoe het samen met de Australiërs veel kleine staten in de Pacific hielp met hun SDI. De Group of Earth Obser vations vertelde hoe ze interfaces voor verschillende systemen ontwerpen (http://www.earthobservations.org/ index.shtml). Ze vervaardigen onder meer kaarten van de mondiale opbrengst van land bouwgewassen, doen mee aan initiatieven zoals OneGeology (www.onegeology.org/) en verstrekken mondiale bodemgegevens. Vanessa Lawrence vertelde over alle initiatieven van de Ordnance Survey met betrekking tot capacity building and knowledge transfer. Doel van dit initiatief is jonge mensen voor kaarten en geo- informatie te interesseren. Fukushima, van het International Steering Committee for Global Map, gaf aan dat ze overal ter wereld bezig zijn met opleidingen om de participatie van zoveel mogelijk landen in het Global Map project te realiseren aan de hand van Map Partnership programs. TimTrainor (Bureau of the Census, VS) vatte deze zitting samen met de stelling dat traditionele nationale karterings- programma's maar langzaam (kunnen) veranderen, omdat er nieuwe wetgeving voor nodig is. Dat betekent dat de steun van politici hard nodig is om dit GGIM initiatief kans van slagen te geven. Na het Forum was de woensdagmiddag aan de eerste formele GGIM-zitting geweid: formeel was het de oprichtingsvergade ring va n het 'UN Committee of Experts on Global Geospatial Information Management' (UNCE-GGIM). Dat hield in dat de'rules of procedure'werden aangenomen. Hierbij werd de agenda voor de volgende bijeen komst vastgesteld. Deze vindt van 15 tot 18 augustus 2012 plaats bij de Verenigde Deel van de Boeddhistische Bongeunsa tempel met op de achtergrond het COEX-complex. 26 Geo-Info 2012-1

Geo-Info | 2012 | | pagina 28