'Geo onder Rutte 1' Verslag Op 15 november 2011 organiseerde GeoBusiness Nederland een themabijeenkomst in het enorme gebouwencomplex van Capgemini in het Utrechtse Papendorp. (Sommige bedrijven ging het ook voor Rutte al goed, AdB.) Het thema'Geo onder Rutte i'werd belicht vanuit wat nu heet'de gouden driehoek onderzoek, bedrijfsleven en overheid'. Overheid Wetenschap SDI-NL in EU perspectief GIDEON: Hollands next EXPORT model Voorzitter Ed Nijpels vatte in zijn ope ningswoord al samen wat de invloed van 'Den Haag' op de activiteiten van de geo-bedrijven was. "De departementen H Ed Nijpels wist dat Rutte het anders deed. zijn nog nooit zo afgeslankt als nu, soms met 20 tot 30% minder ambtenaren", zo constateerde hij vol bewondering. Daardoor pakken die ook minder taken op en krijgt het bedrijfsleven meer kansen, al was de vraag nog 'welke en hoe'. Omdat innovatiebeleid 'niet zo succesvol was bij vorige kabinetten'doet het kabinet Rutte het anders. Volgens hem wordt er politiek gezien "geld geroofd en gestolen" uit overheidsbudgetten en overgeheveld naar negen topsectoren met plannen voor wetenschap, bedrijven en overheid ("Geen vergezichten, maar businessca- ses"). Specifiek voor de sector komen er dan nog de stroomversnelling van de open data, Gideon 2.0 (2012-2015) en die ene overheidsorganisatie SSO Geo bij. Theo Overduin van Geonovum mocht deze keer de overheid representeren en sprak over Gideon 2, SSO-Geo en open data. Vol gens hem moest de afnemer middenin de gouden driehoek zitten. "Gideon i is over de looptijd die op het rapportkaft staat heen" en had volgens hem wel een hoog ambitie niveau. Hij zou het zodoende een rapport cijfer 7+ geven. Op zijn sheet kwam verder de leus'Geo-informatie bestaat niet) dankzij Gideon 2. Daar wordt alleen mee bedoeld "de geo niet centraal te zetten om anderen niet kwijt te raken"en dat was dus weer geruststellend. Neder land liep internationaal gezien voorop, maar toch niet met alles: "Een SSO Geo draait al in Vlaanderen, waar ze geen regering hebben en bij ons is het andersom." Hij wist niet alleen van het go/no go-besluit in het voorjaar van 2012 en de beoogde start per 2013, maar ook dat"aan de inwinningskant nog heel veel dingen dubbel gebeuren." Een efficiencyslag onder Rutte zou dus pas sen. Over open (overheids)data was weinig meer te zeggen: die is er nagenoeg al. Prof.dr.ir. Peter van Oosterom sprak over het voorstel van het project 'maps4science' als Large Scale Research Faculity. Het pro ject is ingediend door onder andere vier universiteiten en DANS. Men kreeg ook tal van supporters, waaronder GeoBusiness Nederland. "Ik weet niet of de heer Nijpels het nog weet", zo zei de hoogleraar, maar de voorzitter deed minstens alsóf. Tot de internationale sup porters behoort het Engelse Edina, het enige nationale weten schapsknooppunt dat al bestaat (UK National Data Centre bij de University of Edinburgh). Nederland is één van de best bemeten landen, maar het gebruik van geo-informatie blijft ook in de wetenschap te mager. Er zijn nu ook verko kerde loketten: Geoplaza bij de VU, Geolo- ket bij de UU, Geodata warehouse bij de UT/ ITC en de Kaartenkamer bij de TUD. Het NWO-doel is dat dit één knooppunt wordt. Theo Overduin leek te overdrijven. 28 Geo-lnfo 2012-1

Geo-Info | 2012 | | pagina 30