Bedrijfsleven Forum Het voorstel dat in de zomer van 2011 is ingediend voldeed aan de eis dat het meer dan 10 meuro kostte (mooie afko in de tijd van de neuro en de zeuro). Voor de zomer van 2012 besluit de minister van OCW of dit project van'2+5jaar'en 22,8 miljoen euro wordt uitverkoren of een van de andere 37 ingediende voorstellen. Op een vraag uit de zaal waar het komend knooppunt wordt belegd, bleek dat dit nog open was: DANS, SSO Geo of één van de universiteiten, maar het is een netwerkorganisatie. Gerben Koppelman van Arcadis sprak vanuit het bedrijfsleven en had volgens Nijpels een passende naam, omdat"alles aan alles moet worden gekoppeld."Wat de open data betreft zag Koppelman voor lopig nog slechts vooral veel kleine app's en veel bedreigingen. Dit betrof gebrek aan standaardisatie (bij Geo anders dan bij BIM bijvoorbeeld), de actualiteit en de beschikbaarheid van data (SLA's nodig voor 24x7?) "Zit er een verdienmodel aan data als alles vrij is?", aldus zijn retorische vraag. Er kan door bedrijven wel worden verdiend als men door verrijking van data informa tie maakt, zo wist deze spreker. Met een pracht van een luchthaven-metafoor vond Koppelman dat de SSO Geo ook voor de wetenschap en het bedrijfsleven moet zijn. ("Niet alleen de binnenlandse vluchten van en naar overheden.") Uiteraard zag hij vele kansen door het beleid van'markt-tenzij' Rutte: zelfs op sheet van Arcadisman Gerben Koppel man. en hij suggereerde DBFM/PPS-contracten, zoals benut in de harde infrastructuur, ook voor de geomarkt. Vanwege zijn geloof in de toekomst van netwerkorganisaties viel zijn lijstje met voor- en nadelen van het groeiend aantal geo zzp-ers toch positief uit. Bij de forumdiscussie was de zaal voor zichtiger dan aanjager Nijpels."Als je ons vanmiddag hoort: zijn wij achterlijk ten opzichte van de Google's van deze wereld?"en "Is de gouden driehoek niet een politieke truc om jullie bij elkaar te krijgen?" waren maar een paar van de stimulerende vragen. Op de laatste vraag bevestigde Van Oosterom, dat het samen werken in de geowereld al gebeurde dankzij Ruimte voorGeo-Informatie. De Geomeeting (Gl-beraad plus bedrijfsle ven) was volgens zowel Nijpels als de zaal echter nog een flop. Peter van Oosterom op de Nijpels-vraag "Gaat u winnen met 'maps4Science'?":"We hebben nu een kans van één op 15, maar dat wordt meer en er gaat altijd iets van op de achter bank door!" Onder het door Capgemini aangeboden hapje en drankje werd véél genetwerkt. Ook de overige faciliteiten werden door Capgemini georganiseerd. Adrl den Boer Sprekersforum: Van Oosterom, Koppelman en Overduin. KteffHir Geo-lnfo 2012-1 29

Geo-Info | 2012 | | pagina 31