Open Deur Column Jeroen van Winden Inventieve bouwers Innovatieve wedstrijd? Samenwerking Een stapje verder Het gaat momenteel hard. De ene minister buitelt over de andere heen om te vertellen dat'Data Open' beschikbaar komt. Een fantastische ontwikkeling. Nu komt de innovatie vanzelf, toch? Ik denk het niet. Dit is pas het begin. Maar wel een heel goed begin! Met alleen het beschikbaar stellen van de data komen we nog nergens. Data wordt namelijk niet ineens gebruikt als die voor het oprapen ligt. Open data is een deel van de oplossing, een deel van de keten. Anderen zullen waarde moeten toevoegen aan de open data op een manier waarmee het ook echt gebruikt kan worden. Een paar maanden geleden was er een 'Open Data event'in de Van Nelle Fabriek in Rotterdam. PowNews was daar ook. Zoals we van PowNews gewend zijn, was de uitzending een beetje sarcastisch. Op basis van de aanwezige open datasets hebben goedwillende bouwers in een dag leuke ideeën uitgewerkt. Maar als je ze op een rijtje zet in een televisie-item van een minuut, dan lijken die ideeën nog niet echt geschikt voor het grote publiek. De bouwers hadden een app gebouwd waarmee je kon zien hoe laat de bus aankomt op de brug voor de Van Nelle Fabriek. "Alleen de bus op die brug? Of voor alle bussen?", "Nee, alleen voor die bus!" Een andere bouwer had een geurkaart verwerkt in een mobiele applicatie."Aha, een 'stink-app'dus!" Zeg ik daarmee dat dit soort events verloren tijd zijn? Nee, zeker niet. De vele 'App in a Day events' van afgelopen jaar zijn heel goede initiatieven om op gang te komen met open data, nieuwe technologieën en nieuwe mensen. Wat we nu nog nodig hebben zijn goede ideeën en een manier om die ideeën uit te werken. Nu de overheid het goede voorbeeld geeft met het ter beschik king stellen van bruikbare data, is het aan iedereen binnen het geowerkveld - en misschien daarbuiten - om waarde toe te voegen aan die data. Om de snelheid er in te houden moeten we niet wachten tot iemand het slimste idee heeft bedacht. Laten we ook niet teveel op de rem trappen als we iets dat een ander doet niet de juiste weg vinden. Laten we vooral zoveel mogelijk met elkaar delen. Termen als open innovatie, waardenetwerken, easycratie, crowd sourcing en broedplaatsen gaan allemaal over het samenwerken in innovatieve toepassingen. Kennis is tegenwoordig zó ver splinterd, dat het bijna onmogelijk is binnen één organisatie de uitwerking van een goed idee uit te werken. Het aanbieden van open data alleen leidt dus niet tot innovatie. Voor innovatie zijn meer partijen nodig. Aan ons de uitdaging om deze partijen bij elkaar te brengen. Het ICT-innovatieplatform Geo (IIP Geo) kan hier een goed platform voor zijn. Maar ook IIP Geo is eigenlijk slechts één partij als het gaat om innovatie. Waarschijnlijk zijn er andere partijen nodig om echt tot uitwerkingen van goede ideeën te komen. Binnen verschillende bedrijven worden nu programma's gestart om ruimte te bieden aan partijen om samen te wer ken aan één of meerdere ideeën. Zo richten wij een ruimte in waar we mensen bij elkaar brengen. Al deze mensen brengen heel verschillende kennis in om een goed idee uit te kunnen werken. De ideeën komen uit innovatieprogramma's van weer andere organisaties, die vaak niet goed weten hoe ze het idee uit moeten werken tot bijvoorbeeld een goed werkende app of analyse. Open data is in deze labomgeving natuurlijk zeer welkom. Wij bieden daarnaast een infrastructuur en andere middelen om het idee uit te werken. De eerste bijeenkomsten in dit lab hebben al laten zien dat de energie die ontstaat, tot zeer creatieve uitwerkingen leidt waaraan iedereen zijn eigen steentje bijdraagt. Wij hebben ervoor gekozen om open data zo beschikbaar mogelijk te maken voor onze gebruikers. We maken het vind-en bruikbaar en stimuleren daarmee het gebruik. Daarnaast bieden wij fysiek en virtueel een plek waar we kunnen samenwerken en ideeën kunnen uitwisselen. Zie dit als de meerwaarde die wij kunnen geven. We maken de data hiermee weer net een stukje opener. Ik daag iedereen in het geowerkveld uit hetzelfde te doen, een stukje waarde creëren en delen in ons waardenetwerk. Alleen op deze manier kunnen we samen werken aan innovatie en gebruik maken van de kansen die al die nieuwe open datasets ons bieden. De overheid heeft de deur op een kier gezet. Laten wij hem met zijn allen verder open duwen, f Jeroen van Winden ChiefTechnology Officer Esri Nederland jvanwinden@esri.nl 32 Geo-Info 2012-1

Geo-Info | 2012 | | pagina 34